A tízóraik és rágcsálnivalók sorában egy kellően zero waste házi snacket szeretnék kínálgatni, ami többféle bundában is jól mutat, sokféleképp fűszerezhetjük, tölthetjük, süthetjük. Az ízére sem lehet panasz, lágy, mint a tavaszi zefír. A hím cukkinivirág a nyár közepétől az őszi fagyokig sóhajtozik, hogy ne hagyd veszni. Kár is ellenállni neki, a kölesgolyók és krékerek várhatnak még.
Amíg reggel mezítláb ki lehet szaladni a kertbe, jó gyűjtögetni a cukkinik virágjait, vagy ha saját nincs, cukkini termesztő ismerősökét befoglalni. Ősz közepéig még beszerezhetjük, időnként termelői piacokon is felbukkannak.
Ha valamit többen és elég gyakran keresünk a zöldségesnél, az előbb-utóbb lesz. Ez régi indián bölcsesség, és ahogyan működött tizenöt éve a medvehagyma, később a batáta esetében, úgy a cukkinivirág is elterjedhet. Először sok éve Rómában láttam, de az utóbbi években itthon is előfordult termelői piacokon, csak az őstermelők maguktól nem biztos, hogy leszedik, mert – egyelőre – nincs rá nagy kereslet, és ha aznap nem adják el, akkor dobhatják ki.
Melyik virágot ehetjük?
A cukkininek termős és porzós virága is van, mindkettő hasonlóan néz ki, nagy, hosszúkás, élénk napsárga. A hím virágot szedjük csak, ami vékony, hosszú szár végén lengedez. A női virág vastagabb száron nő, és abból lesz a termés. Kezdeménye látszik is, ha a szirmába belenézünk.
A leszedett virág akkor a legfrissebb, ha a bibéje sárga. Ha már megbarnult, akkor lehet öreg, dohos, gombás. Mielőtt a konyhai műveleteket elkezdenénk, a szárát vágjuk le, és a bibét is érdemes kicsippenteni. Ha pedig nem tudjuk frissiben sütni a virágot, szárastul vízbe tehetjük: fél-egy napot még kibír.
Az ehető virágok az utóbbi évek slágerei, pedig régi magyar szakácskönyvekben is szerepel jó néhány gyomnövényes és virágos recept. A virágok konyhai küldetéséről korábban Halmos Mónika gasztrobotanikussal beszélgettem.
Néhány érv az ehető virágok mellett:
- Csak úgy, mint a zöldfűszerek, ezek is koncentrált tápanyag nagyhatalmak. Ásványi anyagok, antioxidánsok bőségesen találhatók bennük. Általánosságban jó növényi vas források, tartalmaznak kalciumot, magnéziumot, B-vitaminokat, E-vitamint.
- Az élénk, szíves szirmok a színagyagaikkal is hatnak, érvédő és gyulladáscsökkentő hatásuk miatt is érdemes kóstolni. A cukkini virág például karotinoidokban gazdag
- Azok a gyerekek, akik korlátozottan hajlandók zöldségeket enni, egy kis csírával, zöldfűszerrel, ehető virággal sok ásványi anyaghoz tudnak jutni.
Arra nehéz egzakt ajánlást találni, hogy mikortól kóstolhatnak a gyerekek ehető virágokat. Ez nagyban függ az adott virág aroma és illóolaj tartalmától. A cukkinivirág lágy, másfél éves kortól nincs akadálya.
Többféle elkészítési módja is ismert. Jól lehet tölteni, például fűszeres ricottával, vagy tempurában, sörtésztában sütni. Mi kerüljük a bő olajban sütést, inkább a csicseriborsólisztes, palacsintatészta állagú bundában, serpenyőben sült változat az alapértelmezett. És ezt több fűszerkombinációval fel lehet dobni. Például:
- Kakukkfű+ bazsalikom+ oregánó
- Reszelt kemény sajt: grano padano, pecorino (juhtejből készült, akinek a tehéntej nem javallott) vagy parmezán + szerecsendió
- Curry fűszerkeverék: például madras curry-vel + fehér vagy fekete szezámmaggal remek
- Turbolya + borsika
- Za’tar (jellemzően tartalmaz kakukkfüvet, szezámmagot, őrölt sumacot)
Ez pedig itt az alaprecept.
Roppanós sült cukkinivirág
Hozzávalók 16-18 db-hoz:
- 9 dkg csicseriborsóliszt
- 2 dkg tápiókakeményítő
- 160 ml szóda vagy savas víz
- 1 kk szódabikarbóna
- 1 kk almaecet
- 2 ek chia mag
- Só ízlés szerint
- 3 ek kókuszolaj a sütéshez
Elkészítés:
A tészta alapanyagait egy keverőtálban öszedolgozom. Állni hagyom, legalább egy órán át. Sűrű palacsintatészta állag az ideális, de lehet lágyabbra is készíteni, hogy kevésbé vesszen el a virág a tésztában.
A cukkinivirágokat megmosom, a bibéjüket kicsippentem, és egyesével a tésztába merítem. Három részletben ki lehet sütni forró serpenyőben egy-egy kanál olajon. Egyik-másik oldalán nagyjából másfél perc sütés az igénye.