Hozzávalók: egy délelőttnyi idő + gyerekek + akciós lecsó zöldségek, padlizsán, bab . Az üvegbe zárt nyári ízek sokféleképp variálhatók.
A befőzés a nyár tartósítása, és újra egy fontos tanulnivaló lesz a gyerekeknek. Néhány generációval ezelőttig a nyár és a kora ősz munkás időszak volt. Péter Pál napja körül, június végén elindult az aratás, majd ahogy a nyári zöldségek, gyümölcsök sorban értek, a befőzés, savanyítás, aszalás, pálinka főzés is feléledt, majd jött a kora ősz, a szőlő szüret és a házi borok alkimistáinak ideje. Amit az ember nem, vagy rosszul tett el, annak a hiányát megérezte télen.
Az elmúlt évtizedekben nem volt létszükséglet mindezekkel pilinszázni, mert januárban is lehet kapni spanyol cukkinit, ízetlen paradicsomot, vagy jobb esetben aszaltat a nyárról, és remek lekvárokat is. De az, amiben a kertes házban élők rutinosak, majd a tudatos táplálkozás trendje szélesebb körben is divatba hozott, újra fontos lesz: a fenntarthatóság, és a spórolás szempontjából is. És a gyerekeknek is jó ezt, az öngondoskodó mintát átadni.
Mit látnak ebből azon túl, hogy játszóterezés helyett otthon kell rohangálniuk rotyogó fazekak és befőttesüveget közt?
- Azt, hogy előre tervezünk az őszre-télre. Milyen jó egy fantáziátlan februári estén, amikor még a vacsora ötlet sem csönget be hozzánk, elővenni egy lecsót augusztus 27-éről.
- Azt, hogy élünk a szezonok adta lehetőségekkel. Ízes paradicsomot, magyar padlizsánt, édes, lédús barackot, puha szilvát a maguk idejében a legjobb beszerezni. Lehet eltenni, befőzni, aszalni, savanyítani, kencéket, csatnit, kechupot készíteni.
- Azt, hogy adalékmenteset, egészségesebbet szeretnénk kínálni nekik.
- Azt, hogy szeretnénk ésszerűen költeni (és azt az összeget kacagva szórhatjunk Barbie-ruhára, hotwheelsre, peonzára).
Egy-egy délelőttöt kell rá áldozni. Mi nagyon nem vagyunk ellátva idővel, ezért a befőzéseket tömbösítjük. A lecsót és zakuszkát egyszerre tesszük el, így csak másfélszer annyi munka, mintha egy külön lecsó és külön zakuszka napot tartanánk. A kedvencünk, a mosogatás is csak egyetlen monstre menet.
Zakuszka sokféle van
Az örmény/grúz zöldségpástétom eredeti jelentése harapnivaló. Erdélyben nagy hagyománya van ennek a kenőkének, amelyben a domináns zöldség a paprika: zöldpaprika, kápia vagy pritamin vegyesen, és mellette paradicsom, padlizsán, vöröshagyma, fokhagyma, fűszerek a fő elemek. De előfordulhat benne répa, cukkini, káposzta, vagy bab. A bors, babérlevél, borsikafű, kakukkfű alap, de lehet kaprosabb ízvilágú, vagy lehet köményes is. Nálunk lecsó alapon, legtöbbször szabad tűzön, grillrácson sült padlizsánnal és főtt tarkababbal készül. De most egy egyszerűbb, konyhai recept következik.
A padlizsánon kívül a paprika is süthető rácson, parázson, de sütőben is, de nekünk olyan macerás a sült zöldség héját hámozni, ami kis gyerekek mellett nekünk luxus lenne, hogy most csak egy életszerűbb megoldással jövök. A paradicsomot sem hámozzuk, mert úgyis turmixolni fogjuk, úgyhogy abból is egy egyszerűbb változat érkezik.
Tipp
A kisebb gyerekek is remekül bevonhatók a zöldségek előkészítésésbe, például a paprika csumázásba. A szár körül a paprikát körömmel, vagy ujjbeggyel benyomkodják, majd a szárat finoman belenyomják a paprikába, és egy kis csavintással az egészet magházzal ki tudják húzni. A maradék magokat a lyukon keresztül kirázhatják. A hagyma pucolása is jó feladat, ha a kezük ügyében van egy úszószemüveg.
Hogyan lehet spórolni a hozzávaló zöldségeken?
Az érett, nyomott paradicsom, amelyet befőző paradicsomként 200-300 forintos kilós áron adnak, erre jó választás. Októberig bezárólag érdemes venni. A vegyes paprika nyár végén, ősz elején még olcsóbban kapható (idén átlagosan 4-500 forint). Az érettebb, nyomottabb paprikákkal semmi gond. A kápia is olcsóbb ilyenkor. Ősszel-télen importjáljuk, és olyankor 800-1100 forintot is elkérnek érte. A padlizsán addig bírja jól magát, amíg a hideg éjszakák, reggelek meg nem érkeznek. Sütni, krémet készíteni az érettebből, nyomottabból jól lehet. A babból az apróbb gyöngybab és az egyszerű tarkabab a legolcsóbb. Mivel turmixoljuk, nem lényeges, hogy nagyszerű, drágább fajta legyen.
Mikortól kóstolhatják a babák?
Korábban, nyáron készítettünk mediterrán lecsót. Nagyon hasonló az összetétel, és a róla szóló posztban részletesen írtam a résztvevő zöldségek kínálásának módjáról, idejéről.
Paradicsom
A kezdő zöldségek után a teljesen érett paradicsomot is eleinte magok és héj nélkül javasolják. Ez egyéni érzékenység kérdése, vannak babák, akik számára az egész paradicsom is könnyen átmegy akár a 7-8. hónaptól, másokat érzékenyebben érinthet. Kis mennyiségben, eleinte inkább ízesítésként érdemes vele számolni.
Paprika
A héja és magjai nem teszik nehezítik a zöldség emészthetőségét, a 9-10. hónaptól kínálható. A szezonja abszolút a nyár, ezért télen ne dőljünk be a marokkói vagy más kápiának.
Padlizsános ötletek a hozzátáplálás idejére
Padlizsán
Ez a zöldség (rendszertanilag gyümölcs) a top listás antioxidáns-források közé tartozik. A héj antocianin tartalma, és a húsának fenolsavai védik a sejteket a szabad gyökök károsító hatásaitól. A 9-10. Hónaptól bevezethető.
És mindez most kiegészül a babbal, amit fajtától függően a 10. hónap környékétől be lehet vetni. Ahogy minden hüvelyes, a bab is egyszerre növényi fehérje és szénhidrátforrás. Általánosságban B1, K-vitamin, folsav, foszfor, magnézium, nátrium, molibdén, vas és mangán is nyerhető belőle. Antioxidánst tartalma, annak fajtája és erőssége a színétől függ. A héj színét adó anyagok polifenol tartalma tud hatni a szervezetben zajló oxidációs folyamatokkal szemben, ezért gyulladáscsökkentő hatásúak. Ebből a szempontból az apró, zöld mungóbab, a klasszikus vörös chili bab és az drága, csodás fekete adzuki bab kiváltképp ütős.
Viszont a hüvelyesek tápanyagok hasznosulását akadályozó lektineket is tartalmaznak, ezért sem utolsó szempont, hogyan készítjük el. Az emésztés és hasznosulás szempontjából a legjobb, ha hosszan áztatjuk, majd lassan főzzük köménymaggal, vagy babérral, vagy egy kis szódabikarbónával, hogy a puffasztó hatást csökkentsük.
Mindent összevetve ez a zöldségpástétom a 9-10. hónaptól része lehet a baba menünek.
Szigorú értelemben receptje sincs. Bátran variálható, a hozzávalók arányai is változhatnak, és attól függően, hogy hány befőttesüveget szeretnénk megtölteni vele, a mennyiségek is. Ez itt egy hozzávetőleges recept inspirációs céllal.
A legfontosabbak, hogy sikeres legyen a befőzés:
- Jól zárható befőttesüvegeket keressünk! A kupak ne legyen rozsdás, sérült. Az ideális űrtartalom 230 ml, 330 vagy 370 ml
- Az üvegeket fontos kifőzni, sterilizálni
- A ragut fontos átforrósítani. Legutóbb elrontottuk a zakuszkát azzal, hogy miután a forró paprikás raguba kevertük a már kihűlt padlizsánt és a babot, nem rotyogtattuk együtt elég ideig. A bab növényi fehérje és szénhidrát tartalma miatt fontos, hogy maxi forrón kerüljön a befőttesüvegbe, különben erjedésnek indul.
Babos zakuszka télire
Hozzávalók
- 1.5-1.8 kg vegyes édes paprika: tv, és kápia, esetleg pritamin
- 1.5 kg vegyes, érett paradicsom
- 5-7 db vöröshagyma
- 4-6 gerezd fokhagyma
- 4 db padlizsán
- 30 dkg tarkabab és vörösbab (csilibab) vegyesen egy éjszakára beáztatva
- 5 dl paradicsomlé
- 4-5 evőkanál olívaolaj
- Fűszerek: só, bors, kb 2 ek édesnemes pirospaprika, kb 1 ek római kömény, 1-2 tk szárított kakukkfű, 2 tk szárított borsikafű, 2 babérlevél (1 a bab főzővizébe), 1-2 tk szárított majoranna, 1 ek balzsamecet
Az áztatott babokat kicsit sós, babérleveles vízben jó puhára főzzük. Nem baj, ha szétfőnek kicsit.
A padlizsánokat megmossuk, a sütőben 210 fokon egészben megsütjük, 2-3 fokhagyma gerezddel együtt. Utána még melegen érdemes meghámozni, aztán aprítani.
Befőttes üvegeket készítünk elő, és kifőzzük a kupakjukkal együtt, majd fejjel lefelé tiszta konyharuhára sorakoztatjuk.
A mosott, csumázott paprikát és mosott paradicsomot felkockázzuk, a hagymákat aprítjuk, a fokhagymát még inkább.
Nagy fazékban olajon elindítjuk a hagymát, majd a paprikát megpirítjuk. Hozzáadjuk az édesnemes paprikát, a fokhagymát, egy babérlevelet, sót, borsot, római köményt és a zöldfűszerek felét, majd a paradicsomot. Néhány keverés után a paradicsomlével felöntjük, és puhára rottyantjuk.
A ragut alaposan összefőzzük a padlizsánnal és babbal, és a végső fűszerezéssel beállítsuk az ízeit. Érdemes még az utolsó forralás előtt leturmixolni, majd a tűzről levéve nagyon forrón, azonnal befőttes üvegekbe tölteni.
Az üvegeket celofánnal, majd a kupakkal lezárjuk, és fejjel lefelé fordítjuk néhány percre.
Mindezek után még nedves dunsztba helyezhetjük, hogy még biztosabb legyen a csíra és szennyeződés mentesség. Egy nagy fazék aljára konyharuhát, vagy párolóbetétet, rácsot teszünk és felöntjük annyi vízzel, amennyi a fazékba állított lezárt üvegeknek nagyjából háromnegyedéig ér. Lobogtassuk egy 10 percig. De ebben a helyzetben, mivel már eleve hőkezelt házi termékről van szó, a száraz dunszt is elég lehet, a lassított hűlés érdekében.
Tipp
Mindezek után még nedves dunsztba helyezhetjük, hogy még biztosabb legyen a csíra és szennyeződés mentesség. Egy nagy fazék aljára konyharuhát, vagy párolóbetétet, rácsot teszünk és felöntjük annyi vízzel, amennyi a fazékba állított lezárt üvegeknek nagyjából háromnegyedéig ér. Lobogtassuk egy 10 percig. De ebben a helyzetben, mivel már eleve hőkezelt házi termékről van szó, a száraz dunszt is elég lehet, a lassított hűlés érdekében.
Hogyan tudnád jobban megszeretni és változatossabban elkészíteni a zöldségeket? Hogyan tudnád elérni, hogy a családod is értékelje? Hogyan tudnád azt a kevés idődet beosztani a kitalálásra, beszerzésre, főzésre? Étrendtanácsadásomon örömmel segítek. Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!