Hogyan adjunk több zöldséget az ifjúságnak? Például levesben. Sok jó zöldség kis helyen is elfér, és szokatlanabb párosítások is együtt úszthatnak.
Nem szereti a spenótot, nem szereti a tökfőzeléket, nem szereti, ha kicsi sárga korongok úszkálnak az ételében. És az újholdkor szedett cukkinivirágot palacsintatésztába forgatva, szagos mügével megszórva elfogadja? Egyszerűbb eszközök is vannak a szülők kezében, ha szeretnének több zöldséget látni az étkezőasztalnál. A magyar ember szívéhez közel álló levesnek minden áldása mellett ez is a haszna.
Egy levessel többféle zöldséget is kipipálhatunk
Sok jó zöldség kis helyen is elfér. A megszokott leveszöldségek, a sárgarépa, zeller, karalábé, krumpli mellett beúszhatnak a káposztafélék, kelbimbó, és a zöld levelek is. A spenótnak sem kell uralnia a levet, és ezzel kiváltani a reflexes ellenállást, hanem elég belőle egy marék, és máris jelen van. Ha a brokkoli kesernyés íze, vagy a főzéskor felszabaduló kénes illata a zavaró, akkor szintén egy kis mennyiségben szelidíti azt a répa és egyéb édeskés versenyzők. A batátával is jóban van.
Szokatlanabb párosításoknak is helye van
Nincs olyan zöldség, amit egy kis sárgarépa ne tudna lágyítani, és a lencsefélék is jól használhatók arra, hogy felkaroljanak kevésbé szeretett zöldségeket. Például jóban vannak a kelfélékkel, a mángolddal, spenóttal, sóskával. A paradicsom hangsúlyos zöldséglevesben is elférnek káposztafélék. Azt a trükköt, hogy az eminens zöldségek felkarolják a renitenseket, már a hozzátápláláskor is be lehet vetni az új ízek bevezetésekor. Itt írtam róla bővebben.
Ha csontleves az alapja, akkor kollagént és ásványi anyagot is adunk vele
Az állati csontokból kifőtt ásványi anyagokkal és kötőszöveti finomságokkal teli, lassan főtt lé az egyik legkomplexebb táplálékkiegészítő. Itt írok róla bővebben. Ahogyan az anyatej tápanyagai, úgy később a vegyes kosztunk állati levei is segítik a kötőszövet- és csontépítést. Zsíroldékony vitaminokat is tartalmaznak, úgy, mint az A-, D-, K2-vitaminok, amelyek többek közt fehérjék és ásványi anyagok felszívódásában játszanak szerepet. A csontokból kalcium, magnézium, foszfor, kálium is nyerhető. A szövetek kollagéntartalmából is részesül a kis kosztos, és talál még benne glutamint (részt vesz a fehérjeszintézisben, a vese sav-bázis egyensúlyának és az immunfunkciók szabályozásában) kondoitin-szulfátot (a porcszövet egyik szerkezeti összetevője) is. A lé jó hatással van az emésztésre és az immunrendszerre is.
Ha zöldség alapon nyugszik, akkor is tele van csomó jósággal
Vegán erőlevek – zöldség alapon csupa tápanyag
A gyökérzöldségek, mint sárgarépa, fehérrépa, karalábé megosztják ásványi anyagaikat a főzővízzel megosztják. Néhány esetben a hőkezelés még az élettani hatásukat is erősíti. Például a sárgarépa, batáta, sütőtök esetében a karotinoidok könnyebben hozzáférhetővé válnak. Ez a paradicsom likopinjára is érvényes, és az is, hogy mindehhez a folyamathoz egy kevés zsiradék is hozzájárul. A főzés az egyes aminosavaknak is segít, például a kukorica lizinjének, hogy hasznunkra legyen.
A gyökérzöldségek zsenge héja – ha csak megtisztítjuk, de nem hámozzuk – hozzátesz még egy kis tápanyagot. A földben fejlődő gumók, gyökerek esetében a legkülső réteg egy glikozidos védelmi vonal. Igyekszik távon tartani a támadó egyedeket, és sebgyógyító hatással is bír, ha valamely ellenség megsérti. Ezek is a szervezetünkbe úsznak a zöldséglével.
A leves folyadékot pótol
Nem iszik eleget? ezekkel segíthetünk
Nálunk például erős folyadéklobbira van szükség, mert alig isznak, így az ízesített vizek, teák, és levesek váltogatása nagy segítség. A napi folyadékigénnyel nagyjából úgy kalkuláljunk, hogy féléves kortól fél liter, egyéves kortól iskolás korig átlagosan 1 liter folyadék lenne a célszerű mennyiség. Ez 5-6 pohárnak megfelelő folyadékot jelent. Ha kánikula van, lázas betegség, vagy extrém sok mozgás, akkor még nagyobb az igény. Többféle számítás létezik arra, hogy a gyerekeknek kor és testsúly alapján mennyit lenne ideális inniuk (például itt a Gyerekápolás.hu portál kalkulátora ).
A leves melenget, jól hat az emésztésre
Egy korábbi kutatás a meleg víz fogyasztásról jutott arra, hogy az emésztésre, a bélmozgásra, a gázok kiürülésére is jó hatással van. A meleg leves is segítség a gyomornak, az emésztőrendszernek, jól esik a mindig melegre vágyó vesének is. Érdekességképp a Hagyományos Kínai Medicina szerint a jó emésztésnek kifejezetten szüksége van főtt betevőre. A napi étrendben jó, ha szerepel. A gyerekek egészsége számára a hármas melegítő támogatása szintén fontos. Az ehhez tartozó szekciók a felső melegítő: a mellkas rekeszizom feletti részéhez, a szív és tüdő területéhez kapcsolódik. A középső melegítő a rekeszizom és a köldök közötti területé, a gyomorra, májra. lépre koncentrál. A köldök alatti alsó pedig a vesét, húgyhólyagot melengeti.
A nyers, hideg leves pedig vitaminban, enzimekben gazdag
A nyári, nyers levesek, a gazpacho, a kovászos uborkaleves, a joghurtos céklaleves, és a nyers gyümölcslevesek áldásai többek közt:
- Vízoldékony rostjaik, amelyek a bélbaktériumaink számára is tápanyagul szolgálnak
- A színanyagaikban rejlő antioxidánsok
- Az enzimek: a nyersen fogyasztott növények sokféle enzimet tartalmaznak, részben olyanokat is, amelyek abban az emésztésükben segítenek. Saját anyagcsere folyamatainkat is tudjuk patronálni velük
- Aroma anyagaik, amelyek tudnak hatni a hangulatunktól az emésztőnedvek elválasztásáig egy sor belső folyamatra
- A zöldségek, gyümölcsök jól hasznosuló, strukturált folyadékot tartalmaznak, ez könnyebben bejut a sejtjeinkbe, és hidratál
Gazdag egytálétellé alakítható, így egy levessel akár az egész ebéd pipa
Ennyi minden készíthető egy szimpla húslevesből – VIDEO
Az ikonikus ázsiai levesek, a ramen vagy pho mintájára komplett főétel lehet egy leves. Hússal, sok zöldséggel, tésztával tartalmas. A sűrű lencsés vagy babos levesek, mint például a marokkói harira is hasonlóan kiadós tud lenni, és ezzel az ebédkészítés kitalálása és logisztikája egyszerűbbé válik.