Ha maradt egy kis lecsó, vagy néhány túlérett uborka, paradicsom, mind méltó helyre kerülhet a jó öreg hűsítő andalúziai zöldséglevesben.
Az andalúziai eredetűnek tulajdonított, híres paradicsomos zöldséglevest már az Isten is maradékok újrahasznosításra teremtette. Egyik kezdeti változatában szikkadt, vagy túlsült kenyerek belét hasznosították olívaolajjal és fokhagymával mozsárban összetörve, vízzel és kis ecettel felöntve. Ez ismert volt a római katonák körében is, de a görögök is készítettek hasonlót. A feltételezések szerint első, paradicsomos változata a mórokkal kelt át a Gibraltári-szoroson, akik a középkorban Al-Andalusz néven alapítottak államot a mesés vidéken.
Azóta bőven elég évszázad volt arra, hogy mindenki a saját gazpachóját nevelgethesse. A világszerte legismertebb változat fő összetevői: friss paradicsom bőséggel, kápia paprika, fürtös vagy kígyóuborka, fokhagyma, száraz kenyér, só, bors, bazsalikom, esetleg oregánó, és olívaolaj.
Pillanatok alatt elkészülő hideg előétel, amit csak nyersen össze kell turmixolni, a fűszereit lemozsarazni. És annyi ízváltozatra lehet komponálni, amennyit a konyhai maradékok, vagy a kéznél lévő friss zöldségek kívánnak tőle.
Néhány ötlet friss zöldségekkel:
- 1-2 szárzeller nagyon jól áll neki.
- Kisebb darab cékla a paradicsommal és kápiával együtt pépesítve, ugyanúgy fokhagymával, bazsalikommal, olívaolajjal még extra színanyagot, és ezzel együtt antioxidánst visz a levesbe.
- Egy marék spenót vagy saláta is belefér: kicsit gazdagítja, de nem tolja el az ízét. Ha válogatós a gyermek és nehezen hajlik zöld levelek fogyasztására, lehet érvelni, hogy lám, lehet úgy is spenótot enni, hogy nem tolakodik az íze, de mégis ott van.
- Jól bírja, ha alma is kerül bele. Savassága, édessége gazdagít.
De nemcsak első osztályú áru elhelyezére, hanem a kispados, túlérett zöldségek (és gyümölcsök) felhasználására is tökéletes. Például:
- A legjobb a befőző paradicsomként árult plöttyedt, akciós termések felhasználására. Ezek általában még édesek, zamatosak, tökéletes gazpacho alapanyagok.
- A túlérett uborka egyik méltó helye a nyugdíjazásra. Ahogy az uborka az indáján túlszalad, a héja úgy lesz sárgább, a húsa puhább és savanyúbb, a magja keményebb. Ilyen állapotában a legjobb hámozni, majd félbevágva a magjait kikanalazni. Ha elég savanyú, akkor a leves savanyítását teljesen ki lehet váltani vele.
- Néhány kis nyomott, nyári alma is megúszhatja a kidobást így, és még egy kis savat és édességet is ad hozzá. Itt viszont két dologra érdemes figyelni. A paradicsom és alma kombinációja van, akinek túl savas, és bántja a gyomrát, illetve hogy almástul annyi levest célszerű csak készíteni, amennyi egyszerre elfogy, mert ha a gyümölcs cukrait is bevisszük a rendszerbe, gyorsan erjedésnek indul.
- Az avokádó érésére jellemző olykor: totál kemény – még nem érett – még mindig nem érett – már túlérett. Ez, az utolsó fázis, a kenőcsös változat alkalmas például ebben a levesben feloldódni.
Ha pedig íz- vagy stílusrokon maradékok is vannak a hűtőben, a konyha zerowaste szellemei is örülni fognak.
- A legjobb a maradék lecsó. Ezzel a paprika ki is váltható. A padlizsános lecsó sem akadály.
- Sőt, ha van egy kis maradék padlizsánkrém, ami nem bír elfogyni: gazpachóba vele!
- Próbálta már valaki pár kanál maradék humusszal? Érdemes.
Tipp
Gluténmentes változatban is remek jó gazpacho készülhet. Ha nincs kéznél gluténmentes kenyér, akkor gabonapelyhekkel lehet helyettesíteni. A köles, a zab vagy a kukoricapehely ledarálva remekül helytáll. De akár a bolti mentes panírmorzsa is. A pelyhek vegyesen a legjobbak, mert úgy egyikük íze sem tolakodik, és fontos ledarálva keverni a levesbe, mert hogy is néz ki a paradicsomlébe áztatott cornflakes? Ha a ledarált pelyheket serpenyőben megpirítjuk, még illatot és extra ízt is hozzáadnak.
8 tipp ételpazarlás ellen
Mikortól kóstolhatják a babák?
A hozzátáplálás korának levese lehet ez, néhány dolog figyelembevételével.
A rutin szerint eleinte a zöldségek főzve, sütve szerepelnek a baba menüben. Ennek főleg az az oka, hogy a zöldségek többsége nyersen kemény, mint például a gyökerek, vagy nem is szabad nyersen enni, mint például a burgonyát. De az uborka, paradicsom megbízható forrásból a maga szezonjában, vagyis nyáron-kora összel teljesen jó a kicsiknek nyersen is. A hozzátáplálás első hónapjaiban is kínálhatjuk. Néhány tipp:
- Ebben a levesben a paradicsom nagyobb töménységben szerepel. Ezért ne ez legyen az első nyers paradicsomos étel, amit a baba kóstol, hanem ezt a zöldséget (jó, tudjuk, gyümölcs) apránként vezessük be. Az arra érzékeny piciknél más savas gyümölcsökhöz és zöldségekhez hasonlóan enyhe kiütéseket okozhat a száj körül, illetve pelenkakiütést.
- A kezdeti válozatban több uborka, kevesebb paradicsom vegyen részt. Más egyelőre nem szükséges, csak egy kis bazsalikom. Savanyítani fölösleges.
- Egy kis almával ez is édesíthető, de ügyelni kell arra, hogy a paradicsom és alma együttes savasságára vannak, akik érzékenyek
- Vannak kicsik, akik a paradicsom és zeller szár vagy levél együttes hatására érzékenyek. Ezt érdemes kis mennyiségben kipróbálni.
- A paprika héja nehezebben emészthető. A babáknak készült gazpachóban ideális, ha sült paprika vegyül héj és persze magok nélkül, vagy várunk nagyjából a 11. Hónapos korig a nyers paprikával (a paprika bevezetéséről itt is írtam). A paprikát mindig a szezonjában, nyáron vegyük, hazai forrásból, mert az import áru általában sok növényvédő szert lát.
- A fűszerei közül a bazsalikom és az oregánó is a kezdetektől adható. Később a hagymát újhagyma vagy snidling képviselheti kis mennyiségben, majd pedig körülbelül egyéves kortól nyitottság mutatkozhat a fokhagymára is. Van, aki korábban is szereti. A bors helyett borsikafű jobb a kicsiknek.
- Az extraszűz olívaolaj a kezdetektől fogva kiegészítője lehet a levesnek, de keserű íze miatt inkább csak egy pár csepp.
Zerowaste gazpacho
Hozzávalók családi adaghoz:
- 6-7 érett (vagy túlérett) paradicsom,
- 1-2 kisebb kápia paprika
- 1 szárzeller levelestül
- 1 kígyóuborka, vagy ennek megfelelő méretű fürtös hámozva
- 1 gerezd fokhagyma
- 5-10 cm újhagyma
- 1-2 vékony szelet szikkadt kenyér
- 1-2 tk balzsamecet
- só, bors, jó sok friss bazsalikom és egy kis oregánó
- Olíva- vagy tökmagolaj ízlés szerinti loccsintással
Elkészítés:
A zöldségeket tisztítjuk, daraboljuk, és a fokhagymával, a kenyérrel, vagy (pirított) darált gluténmentes pehelykeverékkel együtt turmixgépben pépesítjük. Sóval, borssal vagy borsikával, balzsamecettel átkeverjük. Az újhagymát és a zöldfűszereket mossuk, apróbbra vágjuk, és mozsárban összetörjük. A felét belekeverjük, a másik fele tálaláskor az olajjal együtt mehet a levesre.
Tipp
Feltétként és díszítésként szereti még a pirított zsemlekockát. Aki ehet tejterméket, annak a parmezán vagy grano padano is mehet, aki pedig a magokat tolerálja, annak pirított tökmag vagy szezámmag koronázhatja a fogását. Emeli a tétet a tetején egy kis zöld atom szósz .
Gondjaid vannak a hozzátáplálással? Válogatós a gyereked? Különleges étrendi igényeitekkel zsonglőrködsz és az időhiány mindig nyerésre áll? Étrendtanácsadásomon ezekben a kihívásokban is örömmel segítek. Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!