fbpx

Funkcionális gyerekétkeztetés szívvel lélekkel

Dénes Dóra családi konyhája

  • Étkezési tanácsadás
  • Tudástár
  • Rólam
  • Kapcsolat
  • Családnak Egyéb kategória HozzátáplálásTudatos táplálkozás

    Nincs olyan, hogy rossz evő – Miről szól a könyvem?

    Izgalommal adom át mindazt a tudásomat, tapasztalatomat, ami segítség lehet, hogy gyerekeitek táplálásában sikeresnek érezzétek magatokat.

    Évek óta vágytam rá, és tervezgettem, hogy összefoglalom mindazt, amit az elmúlt tíz évben tanultam, megfigyeltem, tapasztaltam a gyerekek táplálkozásáról. Most mindez kézbe vehető, lapozgatható, nyomda illatú könyv formában is megjelent a HVG Könyvek gondozásában. A remek szerkesztői csapatnak hála kéziratom igényes, szép kiadvány lehetett. Régi vágyam teljesült ezzel.

    A könyv itt is megrendelhető.

    A fő célom

    Átfogó, segítségként használható könyvet szeretnék a családok kezébe adni, hogyan tudják segíteni a gyereküket abban, hogy minél több öröme legyen az evésben, és minél inkább jó szokásokat tudjanak meghonosítani.

    Ez sok családnak a vágya, akikkel az elmúlt években a táplálkozási tanácsadásomon, illetve privát találkoztam. Mindenki törekszik afelé, hogy aprósága szívesen egyen változatosan, nyitott legyen az ételekre, újdonságokra. Szeretném támogatni a céljaitokat azokban az években, ami a gyerekeitek egészsége megalapozása szempontjából is kimondottan jelentős. 

    A könyvet elindító szándékok 

    • Bő tíz éve vágtam bele először a hozzátáplálásba. Tapasztaltam a hagyományos, pürés és a falatkás /BLW táplálás sajátosságait is. A baba és gyerek táplálkozási trendek is változtak az elmúlt évtizedekben, de a rengeteg információban, médiazajban nem lett mindig könnyebb tájékozódni. Ma nagyobb egy szülőn a nyomás, hogy jól döntsön, mint amikor a szakemberek még egyféle irányt képviseltek. Mi alapján döntsünk, melyik táplálási módot válasszuk, és hogy csináljuk? Ott szeretném a szülők önbizalmát erősíteni, ahol a táplálkozás valódi lényege ered.  
    • Sokszor hallottam már azt a mondatot: “Én már mindent kipróbáltam, de a gyerekem annyira kevésféle ételt fogad el.” Tisztelettel és elismeréssel az erőfeszítések  iránt, a beszélgetésekből (vagy a konzultációmon anamnézis felvételből) többnyire kiderül, hogy vannak még dolgok, amiket  nem próbáltak. Például a gyerekek szemével látni az étkezés egészét, szokásait. Nekik mi a fontos? Mi jelent jó élményt? Valójában sok eszközzel élhet a szülő. Ebben is szeretném segíteni a jobb megértést. 
    • A szülők olykor  terhetlek és frusztráltak, főleg, ha több a túsztárgyalás, mint a lenyelt falat. És ezzel egy ördögi kör tud indulni. Szeretem abban segíteni őket, hogy a gyerekeiket minél inkább be tudják vonni, és a főzést, evést játékosabban, kreatívabban megközelíteni. Jó tapasztalaim vannak azzal. Több sikerélményhez vezet, ha jobban megismerik, valójában mennyi eszközzel is élhetnek. 

    A könyv felépítése 

    1. Elméleti részek

    Megismerhetjük az első 7 év jelentősebb időszakait a táplálkozással és az étkezési szokások alakulásával összefüggésben. 

    • Szó esik a várandósság és szoptatás időszakának hatásáról, az első 1000 nap jelentőségéről.
    • A hozzátáplálásról abból a szempontból, hogyan lehet sikeres, örömteli az egész családnak. 
    • Izgalmas, és még kevesebben ismerik, hogy van egy úgynevezett ízablak időszak, amikor  nagy a felfedező kedv. Ebből hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet? 
    • A neofóbia időszakát is érintjük, amikor sokan bizalmatlanná válnak az újdonságokkal szemben. Mit tehetünk ilyenkor?   

    Az elméleti részeket is igyekeztem gyakorlatiasan bemutatni: saját,  illetve a praxisomban előfordult történetekkel. Nem elsősorban tudományos ismeretterjesztés a cél (bár bőséges irodalomjegyzék van, sokat hozzá kutattam a témához), hanem a szemléletformálás. És hogy jobban meg lehessen érteni a gyerekek étkezési szokásainak alakulása szempontjából fontos időszakokat. 

    2. Gyakorlati részek 

    • Szó esik az ízek tanulásáról és gyakorlásáról,  minden érzékszervi benyomásról, ami az ételek kapcsán fontos a gyerekeknek. 
    • Milyen evési stílusok figyelhetők meg, és hogyan tudjuk szülőként ezt kezelni, és ha kell, alakítani?  
    • Több helyen szerepelnek tippek (pl kóstoló ötletek, illat gyakorlatok, a tálalás jelentősége, az elnevezés jelentősége stb) arra, hogyan segíthetjük jobban, hogy az ételek örömet szerezzenek. 
    • Egy fejezet pedig arról szól, hogyan tudjuk bevonni a gyerekeket a főzésbe, és hogyan függ össze a játék tevékenységük azzal, ami a konyhában történik. 

    3. Receptek 

    • A családok sokféleségéhez, lehetőségeihez és ízléséhez mérten azt érzem életszerűnek, ha a receptjeim inspirációként használhatók, ezért is adok sokszor variációs ötleteket. A tésztás receptjeimnek van gluténmentes változata is, hogy a mentesen étkezők is el tudják készíteni. 
    • Minden receptnek személyes története van, miért tartom jónak, miért szeretjük,  a családunk miért kötődik hozzájuk. 
    • A receptek közt is a szívem csücskében rejlenek azok az ételek, amelyeket a gyerekekkel közösen tudunk készíteni.  
    • A könyv egyik specialitása, hogy a recepteken kívül kóstoló gyakorlatok is szerepelnek a különböző témákhoz kapcsolódóan. Főleg az íztanulással, illetve az érzékszervi élményekkel foglalkozó fejezetekben. És ott is vannak rövid leírások, hogyan készíthetjük el ezeket. 

    Bízom benne, hogy sok hasznos tanácsot, ötletek tudok adni, segíteni tudom azt, hogy jobban megértsétek gyermekeitek választásait,  szokásait, és harmonikusabbá váljon köztetek a táplálási kapcsolat. 

    Ha értékesnek találjátok a munkámat, támogathatjátok a könyv megvásárlásával, és azzal is, ha visszajeleztek, hogy tetszett, mit tudtatok az ötletekből a gyakorlatba ültetni, mi vált be, hogy vált be. 

    A folytatásban hamarosan válaszolok a könyvvel kapcsolatban eddig hozzám beérkezett kérdésekre. 

    Nincs olyan, hogy rossz evő – Tápláld magabiztosan és egészségesen válogatós gyermeked – itt megrendelhető.

    📷 Kövesdi Réka

    Egyéni étrend tervezésben, speciális igényű családi menü összeállításában is tudok segíteni. Keress bizalommal táplálkozási tanácsadásomon!

    • Kérdéseid vannak a hozzátáplálásról, vagy arról, hogyan lehetne megszerettetni a gyermekeddel az egészséges ételeket? 
    • Saját egészségügyi kihívásaidból keresed a kiutat? 
    • Nehézséget jelent, hogy egészséges étrendet alakíts ki a családnak a rengeteg egyéb feladatod mellett? 

    Táplálkozás tanácsadóként és természetgyógyászként segítek. Figyelemmel, alapossággal, holisztikus szemlélettel kísérlek a megoldás felé. Gyakorlatias tanácsokkal, beszerzési és főzési tippekkel, saját, bevált receptekkel is igyekszem átfogó támogatást nyújtani.

    Dénes Dóra

    Dénes Dóra vagyok, funkcionális táplálkozás tanácsadó, természetgyógyász, fitoterapeuta. Érdeklődésem középpontjában a gyógyító étrendek és tápanyagok állnak, a gyerekek egészségének megalapozása az étkezési szokásaikon keresztül, és a különböző igények összehangolása családon belül.

    Étrend tanácsadás

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám. 

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám.

    @edespofablog

    Followers