fbpx

Funkcionális gyerekétkeztetés szívvel lélekkel

Dénes Dóra családi konyhája

  • Étkezési tanácsadás
  • Rólam
  • Kapcsolat
  • A hó hideg, az ebéd meleg AIP-barát Alacsony fruktóztartalmú Baba verzió Családnak Ebéd Egyéb kategória Falatkás hozzátáplálás (BLW) Főzelék Gluténmentes IR-barát Rostban gazdag Szoptatás barát Tejmentes Téli recept TojásmentesVárandós barát

    Hógolyózás után felmelegít: sütőtökös céklacurry

    stok_ceklacurry01_fin.jpg

    A nagy sütőtökben bízzon! Az az érett és zamatos – tanácsolta a piacon  egy nagydobosi őstermelő és ezt hallva négyévesem lelkesen helyeselt, mert lenyűgözik a nagy sütőtökök. Úgy képzeli, ha a húsát, magját kivájjuk, és a házára ablakokat vágunk, kerekeket szerelünk, akkor lehet belőle busz a plüssállatainak, amivel eljutnak a Gödöllői Arborétumba. Nos hát ehhez az ételhez kicsi, kanadai sütőtököt választunk, így nem lesz belőle arborétumjárat, csak ehető csónak a céklás ragunak.

    Bár a leggyakrabban három elterjedt sütőtök fajta kapható itthon, az ízbeli variációjuk ezeknek is sokszoros. A nagydobosi fajta vastag, bordázott, kékes vagy szürke héjú, egy-egy darab 10 kilót is nyomhat, vastag, élénk narancssárga húsú, és tud nagyon édes lenni, de enyhébb, gesztenyésebb ízű is. A kiszombori ovális termésű, fehérbe hajló szürkés héjú, belül tompa narancsszínű, szintén szép nagy darab, és szintén nagyon jó, telt ízű. 

    A legtöbb helyen ismert és könnyebben kezelhető sütőtök az orange/kanadai/sonkatök, az a klasszikus narancsárga, hosszúkás, egyik végén öblös termés, amelyet szétvágni, kimagozni is könnyebb, mint a magyar fajtákat, de nincs olyan karakteres íze. És végül a harsány narancssárga, nagy magú hokkaido tök terjed néhány éve, bár a többihez képest drágább, meghálálja a befektetést, temperamentumát szívesen beleadja mindenféle ételbe. Arról megoszlanak a vélemények, hogy a héj ehető-e. Nálunk az is elfogy. A kanadainak a legvékonyabb a héja, az talán a legbefogadhatóbb. 

    A hozzátáplálás időszakának egyik legkellemesebb meglepetése a sütőtök volt számomra. Azelőtt nagyjából a krémlevesekre és a sült vagy grillezett zöldségköretekre korlátozódott a felhasználása, de a gyerekek mellett főzelékekbe, lekvárba, csatniba, reggelibe, lepénybe, tócsniba is került, látva, hogy kísérletre termett. Nem minden kísérlet jött be, persze, a sós sütőtökkenyerem például borzongató lett, de ha sikerül tiszteletben tartani a természetes ízét, akkor nem lehet baj.

    A másik nagy jolly joker a cékla. Az őszinte, magát úgy színben, mind ízben felvállaló gyökér variálhatósága miatt szintén nagy kedvenc, a gyümölcslevestől a mártogatósokig és fasírtig sok műfajban helytállt már, így bíztam benne, hogy a két klasszis együtt tud működni.

    Ez itt egy csudajó, tápanyagokban gazdag, és a gyömbér immunerősítő hatásának náthaszezonra termett étel. A két zöldség a 6. Hónaptól bevezethető. A fűszerei közül az édeskömény adható a legkorábban a babáknak, már a hasfájós időszakban is segíthet tea formában, itt por formában szerepel, ugyanazokkal az élettani hatásokkal. A 8-9. hónaptól mehet a római kömény, koriandermag, fahéj. Intenzívebb íze lesz, ha egy-két gerezd sült fokhagymát adunk hozzá, meg egy gondolatnyi szegfűszeget, kurkumát (vagy önmagában garam masalát), de ezek babakorban nem annyira fontosak, itt most csak az alap fűszerekre koncentrálok. 

    Sütőtökös céklacurry

    Hozzávalók 2 gyerekadaghoz
    • 1 kisebb kanadai sütőtök öblös fele (mondjuk 30-35 dekás darab)
    • 1 cékla
    • 10-15 dkg darált hús (pulyka a 7. Hónaptól, vörös húsok 8-9. hónaptól)
    • 2 ek paradicsompüré
    • Kb 10 centi póréhagyma
    • 1 körömnyi friss gyömbér
    • 1 teáskanálnyi fűszerkeverék édesköményporból, őrölt korianderből, őrölt római köményből, fahéjból
    • Olívaolaj

    Elkészítés:

    A sütőtököt félbevágom, a magját kivájom (nem dobom el, megtisztítom és egy kis tűzálló kerámiatálba rendezgetve megsütöm azt is, pár falat ropogtatnivaló lesz belőle)

    A céklát meghámozom, megmosom, félbevágom, egy kis olívaolajjal megkenve  a sütőtökkel együtt 200 fokos sütőben kb. 20 perc alatt megsütöm.

    Ezalatt a póréhagymát megtiszítom, vékonyra karikázom, a gyömbért felaprítom, és egy kis fazékban olívaolajon átforgatom. Hozzákeverem a fűszereket, a darált húst, a paradicsompürét, ha szükséges, egy kis vizet.

    Ha a zöldségek elkészültek, a sütőtök kelyhét kicsit mélyebbre kanalazom. Ha a céklával együtt le szeretném turmixolni, akkor a kivájt húsát a botmixer keverőpoharába dobom és hozzákockázva a céklát lepürésítem. A pürét összekeverem a húsos raguval és visszatöltöm a sütőtökbe.

    Ha nem turmixolok, akkor a kivájt húst egy picit tovább aprítom, és a raguhoz keverem. Végül a céklát kockázom apróra, hozzáadom a többiekhez és a darabos ragut töltöm vissza a sütőtökbe.

    Önmagában tartalmas fogás, de ha kíván köretet, párolt rizs, hajdina, köles, vagy akár quinoa illik hozzá. 

    Dénes Dóra

    Dénes Dóra vagyok, funkcionális táplálkozás tanácsadó, természetgyógyász, fitoterapeuta. Érdeklődésem középpontjában a gyógyító étrendek és tápanyagok állnak, a gyerekek egészségének megalapozása az étkezési szokásaikon keresztül, és a különböző igények összehangolása családon belül.

    Étrend tanácsadás

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám. 

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám.

    @edespofablog

    Followers