
Ha utatokat keresztezi egy bodzafa, de a szörpfőzés maceráját kihagynátok, akkor néhány virág is elég, hogy finom italokat készítsetek vele.
Az orgona ága, a barackfa virága mellett a május hangulatát meghatározó botanikai jelenség a bodzafa virágzása is. Amikor az utunkba kerül, néhány virágot biztos, hogy szedünk. Amikor nem szeretnék belőle szörpöt főzni, elég az a pár bogernyő is, hogy otthon remek italokat ízesítsünk vele.
Mi fán vagy bokron terem a bodzavirág?
A fekete bodza (Sambucus nigra) kinézhet fának és bokornak is. 2-5 méter magasra nő, az ágai jellemzően ívesen hajlók, és illatos, apró, csillag alakú, fehér virágai ernyőbe rendeződnek. Onnan hullik, a hullik a sárga virágpor.
A növénynek csak a virágzata és érett termése ehető ( szemben rokonával, a földi bodzával, amelyet egyáltalán nem fogyaszthatunk). Nem kívánt vegyülete a sambunigrin nevű ciánglikozid, amely nagyobb koncentrációban a zöld szárakban, levelekben és az éretlen termésben található. Nyár végén, éretten már fogyasztható a termés is.

Mikor szedhetjük a virágzatot?
A fekete bodza az időjárástól függően május közepétől végéig nyílik. A legjobb minőségű virágokat akkor tudjuk szedni, amikor a legtöbb virág kinyílt, de még nem kezdett el hervadni. A legjobb száraz időben, a délelőtti órákban szedni, amikor a virágok nem párásak. Lehetőleg minél inkább szennyeződéstől mentes helyről szedegessünk, távolabb a forgalomtól.
A bodzát szeretik a levéltetvek is, akiket pedig a katicák. A megszállt virágok így is hasznosulnak, terített asztalként kínálják magukat, csak épp nem a számunkra.
Ami nekünk jut, azt papírzacskóban, vagy vászonzsákban gyűjthetjük. Otthon óvatosan megmoshatjuk, előkészítve a készülő csemegékhez. A hosszabb szárakat lehetőleg vágjuk le, és csak a virág ernyőket használjuk.
Mikortól kóstolhatják a kicsik?
A fitoterápiában a gyógynövényekre vonatkozó ajánlásokat jellemzően a kúraszerű használatra tervezik. A bodzavirág teát ilyen módon 2 éves kor alatt nem javasolják, de van szakmai ajánlás is, amelyik szerint 3 éves koron túl adhatjuk a kicsiknek. Ez esetben viszont alkalmi fogyasztásról van szó, nem kúraszerű használatról.
Élettani hatásai
A bodzavirág több jótékony élettani hatással bír különféle hatóanyagainak köszönhetően. Többek közt sejtvédő hatású flavonoidokat, (rutint, kvercetint és sambucint ) tartalmaz, szaponinokat, csersavat, káliumsókat, vitaminokat, illóolajokat, köhögéscsillapító nyálkaanyagokat, illetve klorogénsavat is. Ez utóbbi a bioszintézis, illetve a vércukorszint kordában tartása szempontjából érdekes.
Teája oldja a hurutot, segíti a köhögés, orrdugulás, rekedtség oldását, a váladék felszakadását, kiürülését, a láz csillapítását. Segíti a vesék működését, enyhe vizelethajtó hatású.
A bodzavirág több más módon is használható, nemcsak legismertebb formájában, szörpként.
Ital ötletek gyerekeknek
Az előkészület ennyi: a virágat megvágjuk úgy, hogy minél kevesebb szár jusson az italba, óvatosan megmossuk, és befőttesüvegbe rendezve, vízzel feltöltve a hűtőbe tesszük. Ebből, az egyszerűség kedvéért bodzavíznek nevezhető csemegéből készülhetnek majd a különféle variációk.
Ha már szörp híján a cukrot nem kell, hogy használjuk, az italok édesítésére használhatunk pl alma kompótlevet, vagy egy kis mézet. Ebben a posztban összefoglaltam, mire jó a méz, milyen élettani hatásai vannak.
Bodzás limonádé
Az előkészített, kezeletlen citromot, narancsot kicsit összetörjük egy kancsó aljában, és bodzavízzel felöntjük. Mézzel édesíthetjük.
Epres bodzás limonádé
Most az eper és citrom kombóját töltjük fel bodzavízzel, és édesítjük. Az eper és bodza nagyon szeretik egymást, gondolom ezért is hangolják össze a virágzás idejét a gyümölcs érésével.
Bodzás uborkás ital
Ez, a baby mojitónak is becézett harmat koktél egyik kiváló árnyalat adója lehet a bodzavíz. Ebben a régi receptben az uborka kifacsart levét használjuk.
De úgy is elképzelhető, ha csak simán uborka szalagokat hámozunk, és mentával és bodzával együtt feltöltjük vízzel, édesítjük és hagyunk pár órát, hogy az ízek összeérjenek.
Édesköményes bodzás uborkás ital
Az előző verziót bolondíthatjuk még egy kis édeskömény levéllel, azaz ánizskaporral. Tessenek kipróbálni, ízgazdag italt ad.
Citromfüves bodza ital
Egy nagy marék citromfüvet és bodzát áztatunk együtt, és ezt az italt édesítjük igény szerint.
Bodzás almafröccs
Ha a csimota az édesebb italt igényli, akkor viceházmester (2 dl bor + 3 dl szóda) arányait használva 2 dl almalé + 2 dl bodzavíz + 1 dl szóda lehet a kívánt kombináció.
Ha mehet a mérsékelten édesebb sportfröccs ( 1 dl bor+ 4 dl szóda) kicsinyesítetett változata, akkor 1 dl almalé + 3 dl bodzavíz + 1 dl szóda jó arány.
Bodzás céklafröccs
Az előzőhöz hasonlóan készül, csak almalé helyett céklalevet töltünk az italba.
Hibiszkuszos vagy csipkebogyós bodza ital
1 dl vízben áztassunk egy éjszakán át 1 evőkanál szárított csipkebogyót, vagy szárított hibiszkusz virágot, és másnap leszűrve ezt a kellemes, burgundi színű teát hígítsuk bodzavízzel és édesítsük. Ha csipkebogyót áztattunk, a C-vitamin és rutin készletünk is töltődik vele, az immunrendszer és az ereink örömére.
Bodzás gyümölcsteák
Az erdei gyümölcs ízesítést, a málnát, a feketeribizlit, áfonyát különösen kedveli a bodza. De egy kamillatea is kiválóan ízesíthető bodzavízzel.
Tipp
- Ha még maradt néhány virág szabad felhasználásra, akkor almaecetbe vagy balzsamecetbe áztathatjuk néhány napra, és az ízesített ecet feldobja a salátákat.
- Aki készít otthon kombucha teát, ne hagyja ki a bodzavirággal ízesített változatot. Nagyon zamatos.
Hogyan lehet egy változatos, egészséges étrend könnyen megvalósítható?
Keress bizalommal táplálkozási tanácsadásomon!
- Ha kérdéseid vannak a hozzátáplálásról, vagy arról, hogyan lehetne megszerettetni a gyermekeddel az egészséges ételeket
- Ha saját egészségügyi kihívásaidból keresed a kiutat
- Ha nehézséget jelent a főzés minden más feladatod mellett
Természetgyógyászként és táplálkozási tanácsadóként figyelemmel, alapossággal, holisztikus szemlélettel kísérlek a megoldás felé. Gyakorlatias tanácsokkal, beszerzési és főzési tippekkel, saját, bevált receptekkel is igyekszem átfogó támogatást nyújtani.