Az eper és spárga jóban vannak. Most egy sós nass következik tízóraira, uzsonnára egyéves kortól. Vagy egy jó kis vendégváróként. A teremtésnek azon pontján, amikor ős-Excel táblázatban gyűltek a tervek arról, hogy melyik, teremtendő zöldségnek, és gyümölcsnek mikor legyen a szezonja, akkor nagy szerencse, hogy a spárga és az eper egymás mellé került. Jók együtt. Most sajtkrémmel és sós granolával bandáznak, és készült tejmentes változatban is rizsdarával, növényi tejjel. Az eperről bővebben is írok, a hozzátápláláskori bevezetés dilemmái miatt.
A kisétkezések mindig azok, amelyekre a legkevesebb idő jut. De néhány ötlettel rövid idő alatt táplálóvá alakíthatók. Ezzel a snackkel sikerült elérnem, hogy a kisebbikem egyen a spárgát, amit amúgy nem szeret, és ez alkalommal mindkettejük délutáni édességvágyát sikerült sós jellegű nassba transzformálni.
Mikortól kóstolhatják a babák az spárgát, epret?
A spárga a 7-8. hónaptól kínálható a babáknak. A zöldspárga magasabb tápanyagtartalmú, már azzal is többet kap a jóból, hogy a föld felett növekszik, így klorofillt és C-vitamint is kap a B-vitaminok és magnézium mellé (a tavalyi szezonban írtam bővebben a kettő közti különbségről. Nagy előnye még, hogy előkészítése egyszerűbb, nem szükséges a teljes sípot hámozni, csak az alján lévő néhány centi az, ami fás és nehezen élvezhető.
Az eper már több kérdést felvet, ha babákról van szó. Sokáig tartotta magát az ajánlás, hogy az aprós bogyós gyümölcsöket, így az epret is másfél éves kor után kóstolják először a kicsik. Az utóbbi években ez megváltozott, és az allergének egyéves kor előtti bevezetését kezdték ajánlani a szakemberek. Ez persze nem azt jelenti, hogy abból nagy mennyiséget kellene fogyasztani, hanem többször kevesebbet.
Az eper esetében egyéves kor alatt számolni kell a következőkkel is:
- A barázdált felszíne magához kötheti a virágzó fák tavaszi polleneit, amelyek túráztathatják az immunrendszert.
- Másfelől a savas, illóolajokban gazdag gyümölcsök, például narancs vagy eper evése után a száj körül kipirosodhat, húzódhat a bőr. Ez nem veszélyes, csak kellemetlen: a gyümölcs savai, aromái okozzák.
- Harmadrészt vegyszerezést igénylő gyümölcsről van szó, főleg ha importból származik. Nagyon érdemes magyart és vegyszermenteset szerezni, főleg a kicsiknek.
A pohárkrém recepthez érkezik még egy-egy hozzávaló, ami krémessé, illetve ropogóssá teszi: a sajtkrém és a diós granola. Nálunk ritkán szerepel sajtkrém, csak ha sikerül adalékmentes, termelőit kapni. Görög joghurttal helyettesíthető, vagy lágy sajt és joghurt keverékével.
Tipp
Mindazokra gondolva, akik intolerancia, autoimmun állapot, IR, vagy más egészségügyi megfontolásból nem esznek tejtermékeket, készítettem egy mentes verziót is. A fogás ropogósságát adó diós vagy pisztáciás, sós granolát is lehet mentesre formálni, ha gluténmentes zabpehelyből készítjük.
A magvakat ha finomra daráljuk, akkor egyéves kortól szórhatjuk a sós pohárkrém tetejére.
Sajtkrém spárgával, eperrel, zöldalmával, sós granolával – tejmentesen is
Hozzávalók 4 adaghoz
- 4×3 db zöldspárga
- 1 nagy marék eper
- 1 nagy, savanykás zöldalma
- Egy löttyintés olívaolaj
Sós granola:
- 10 dkg zabpehely (gluténmentes verzióban gluténmentes zabpehely)
- 5 dkg rizsliszt, vagy barnarizsliszt
- 3-4 dkg darált dió vagy pisztácia
- 5 dkg vaj vagy kókuszzsír
- Pici só
- Pici reszelt citromhéj
Sajtkrém:
- 120 gramm termelői sajtkrém
- 1 pohár natúr joghurt
Tejmentes krém:
- 20 gramm rizsdara vagy barnarizsdara
- Kb 15 ml növényi tej, pl rizstej
- 2 dl kókusztejszín, kókuszjoghurt vagy más növényi joghurt
- Pici só
- Pici reszelt citromhéj+ néhány facsarásnyi citromlé
- Esetleg 1 kk inaktív élesztőpehely a sajtosabb ízvilágért
Elkészítés:
A granola hozzávalóit egy keverőtálban kézzel összegyúrom, egy fél órára a hűtőbe teszem, majd szétmorzsolom és elterítem egy sütőpapírral bevont sütőtálcán. 170 fokon, időnként megforgatva, körülbelül 15 perc alatt ropogósra sütöm.
Ha készül tejmentes változat, akkor a rizsdarát növényi tejben megfőzöm, és hagyom hűlni. Langyosan fellazítom a kókusztejszínnel/növényi joghurttal, ízesítem, és behűtöm.
A spárga alsó néhány centijét letöröm (és félreteszem alaplének), és az alsó negyedét meghámozom, hogy a fás részektől megszabadítsam. Forró, enyhén só vízben dobom úgy, hogy a sípjai a vízből kilógjanak, lefedem és 5 percig párolom. Ha készen van és kihűlt, a szárakat vékony karikákra vágom, a sípokat egészben hagyom.
Az epret megtisztítom, leszárazom, félbe, vagy kisebb darabokra vágom, a zöld almát megmosom, apró konckákra vágom, sajkrémet bekeverem.
Összeállítom a 4 poharat: A legaljára spárga karikákat, zöldalma kockákat, és epret teszek. Rákanalazok egy kis granolát, majd a sajtkrém vagy a tejmentes krém negyedét. Újra egy kis spárga, zöldalma, eper, meglocsolva egy kevés olívaolajjal, és rá egy kis granola. A tetejére 2-3 spárga sípot fektetek, és ha kéznél van egy kis csíra, azzal díszítem.