A kalandos gyedes évek visszatérő kérdése, hogy mit lehet egyszerűen főzni, ami reggel, a játszótérre indulva előkészíthető, utána 11.43-kor gyorsan befejezhető, kellően tápanyagdús, esélyes, hogy szereti a gyerek és jól eshet a szülőnek is? Ebből a szempontból win-win a köbön ez a fogás, amelyben még egy sötétzöld, valódi superfood is szerepel könnyen megszerethető, ropogós formátumban. Érdemes annyit készíteni belőle, hogy délutánra is maradjon, mert például mazsolával és pirított naranccsal remek nassolnivaló.
Nálunk nagyon kevés van belőle, leginkább a bio termelők vállalkozó szellemének köszönhető, hogy ismerjük ezt, a kelkáposztánál zsengébb ízű, vitamindús zöldséget. Nagyjából 500 forint egy kisebb köteg a piacokon. Legutóbb a Bosnyák téri csarnokban kaptam az őstermelői részen, méghozzá lilát. De mostanában a Tesco is ráérzett a hiánypótlás ízére, és 20 dekás csomagban árusítja 500-ért a klorofill királyságot, lengyel importból.Egyik kedvenc gasztroblogomat, a Green Kitchen Storiest olvasgatva ősszel sokat sóhajtoztam, hogy bezzeg ott, Svédországban olyan alapértelmezett zöldség a fodros kel, mint idehaza a krumpli.
A zöld
A leveles vagy fodros kel nálunk is jól termeszthető fajta, tűri a nyári meleget, nem zavarja a félárnyék, és a hideg tél sem. Lehet lila, barnás, mélyzöld, nem képez fejet és a többi, rokon keresztesvirágzatúhoz képest kevesebb vizet igényel, viszont a tápanyagdús talajhoz ragaszkodik. Cserébe ad is bőven muníciót a szűkös, téli időszakra: A-, C-, E-, K- és B6-vitamint, mangánt, vasat, kálciumot, rezet, és csomó-csomó rostot. Gyulladáscsökkentő hatású, az emésztőrendszert és az ízületeket is óvja.
Frissen a levelek roppanósan törnek, az éltes kel viszont gumisabb állagú. A legegyszerűbb kisebb darabokra tépkedni, olajjal meghintve a sütőben megsütni, amíg a fodrok pirultak és ropogósak lesznek. Lehet fűszerezni, a curry keverék, a tagine fűszerkeverékek, a chili, vagy a parmezán jól áll neki, én most semmit nem teszek rá, mert önmagában is pazar.
A rozé színű
Nagy örömömre, hogy spontán kaptam fodros kelt, beálltam a halas pulthoz egy kis lazacért, amit nagyon ritkán veszek. Persze nagyon jót tesznek a szívvel, és érrendszerrel a benne lévő esszenciális zsírsavak, de az ára megdobja kicsit a szívritmust. Az elmúlt években a hiperekben olcsóbban kapható, mint a piacokon, és néha vadlazachoz is hozzá lehet jutni.
A kettő között nagy a különbség. A vadlazac izmosabb, a hús rostozata kevésbé zsíros, így az íze sem annyira markáns. A színe változó, van, hogy sápadtabb, nem olyan virulens rozé színű. Ragadozóként egyik kedvenc elemórzsiája az apró rákok, főleg a krillek (vagy garnélák, koktélrákok), amelyek természetes astaxantin tartalmukkal árnyalják az étkezési szokásainak köszönhetően színes húsú halat. Minél északabbról fogják, például Alaszkában, annál több rákocsát tud levadászni és élénkebb színű. 1989 óta létezik egy úgynevezett salmofan scale nevű lazac színskála, amely a színek alapján tesz minőségi különbségeket.
A tenyésztett lazacot a tápján keresztül részben mesterségesen színezik, és a legnagyobb esély arra van, hogy atlanti, norvég lazacot fogjunk ki a pultból, mert odafönn óriási farmok és igen erős halmarketing segíti a lazacipart.
Meg a narancssárga
Ellensúlyozandó a külföldi halat, amit szintén nem fűszerezek, a harmadik komponens ismét egy hazai termés: a sütőtök, a zöldet hangsúlyozó élénk narancssárga, a ropogóst hangsúlyozó lágy. Ha baba verzió is készül, a sült tököt elég csak egy kis narancslével lepürésíteni, és a 9-10. hónaptól lazacostul, kelestül tálalható, az egy évnél nagyobb gyerekeknek és a felnőtteknek szánt verzióhoz a püréhez adhatók még plusz fűszerek.
Sült lazac, narancsos sütőtök krém és kel csipsz
Hozzávalók családi adaghoz
- 1 közepes sütőtök
- 1 kisebb narancs
- 1 ujjpercnyi gyömbér
- 1 fokhagyma
- Pici só
- Zöldfűszerek ízlés szerint: szárított turbolya, friss vagy szárított kakukkfű, rozmaring
- 20 dkg fodros kel
- 2 evőkanál sütésre alkalmas olívaolaj
- 30-40 dkg lazacfilé
- Pici olívaolaj
- Néhány csepp citrom, egy legyintésnyi só
Elkészítés
A sütőt 200 fokra kapcsolom. A sütőtököt megmosom, félbevágom, a magját kikanalazom (és nem dobom ki! Megtisztítom a szálas elemektől, olajjal meglocsolom, sütőpapírra teszem és a darabolt sütőtök mellett megsütöm. Egyéves kor után kínálható).
A sütőtököt feldarabolom és körülbelül 25 perc alatt puhára sütöm. A húsát kikanalazom (a sült héjat el szokták rágcsálni a gyerekeim, ebből is gyanítom, hogy léteznek öröklött konyhamalac-gének).
A fodros kelt megmosom, megszárítom, a szárak vastagabbjait kivágom, a leveleket kényelmes, nagyjából egyenlő nagyságú, csipsz méretűre tépkedem, egy keverőtálban olívaolajjal jól átforgatom, és egy sütőpapírral bevont sütőtálcára rendezgetem. Indulhatunk is a játszótérre.
A sütőt felső sütésre kapcsolom és a leveleket 190 fokon 5-7 percig sütöm, egyszer átforgatom, és amikor a széle barnásra sül, kiveszem a sütőből.
Eközben a gyömbért, fokhagymát megtisztítom, felaprítom, és egy fazékban olajon megfuttatom. Hozzádobom a sütőtökhúst, átforgatom, átmelegítem, majd a megmosott narancs levét belefacsarva lepürésítem. Sóval, zöldfűszerekkel ízesítem.
A lazacfilét megmosom, késsel lepikkelyezem, ha kell, és közepes nagyságú, egyenlő darabokra vágom. Túl kicsire nem érdemes, mert könnyebben leragad a bőre sülés közben. Egy serpenyőben olívaolajon (ha nincs rá érzékenység, vajjal kevert olívaolajon még jobb) a bőrös oldalával kezdve mindkét oldalán sütöm, amíg még szaftos marad belül, majd egy kis citrommal még melegen eltüntetjük.