Melyik az a zöldség, amelyik a legkevésbé fogy? – kérdeztem egy kedvelt kofámtól. A karalábé – mondta, és a pult alatt egy dobozni letört szárra és levélre mutatott: de ezt legalább viszik a háziállatoknak. Jöjjön most egy kis marketing a karalábénak!
Hiszek a karalábéban, de én is megküzdöttem vele. Sütöttem, főztem, levesben úsztattam, sóska főzelékbe tettem, tökmagos, pesztós mártogatósba turmixoltam, salátába reszeltem, nem adtam fel. Míg nem rájöttem, a gyerekeim nyersen szeretik (= fogadják el) a leginkább. A második helyezett elkészítési mód a sütőben sült változat. Most ebből készül a főzelék, amelyet igazából a feltéte ad el az ifjú korosztályban.
Miért egészséges a karalábé?
Zerowaste zöldség, csak ezt az értékét kevesen használják ki. A héjából zöldségalaplé főzhető, a szára, levele meg dupla annyi ásványi anyagot, antioxidánst tartalmaz, mint a gumója. Rosszabb napokon sem kerül többe, mint 250 forint/ darab, cserébe csomó tápanyagot ad. Nyersen ropogtatva C-vitamint nyerünk belőle, de hőkezelve sem szegényes. Káliumot, magnéziumot, kalciumot, foszfort tartalmaz.
Antioxidáns tartalmát is vizsgálták már, ebben a lila héjú még erősebb. Daganat megelőző hatásáról is születtek kutatások. A keresztesvirágzatúak glukozinolát tartalma az aromájukban is megmutatkozik. A lebontott glukozinolátokból származó vegyületek, az izotiocianátok védik a sejteket a DNS-károsodásoktól, és vírusellenes hatásúak is.
Ettől függetlenül sosem tartozott a legnagyobb zöldség sztárok közé. Kezdő fogyasztóknak érdemes reszelve salátához adniuk. Almával egészen megszelídül. Vagy darabokra, hasábokra vágva sütőben sütni, mert úgy nincs gyógyfürdő illata, mint főzés közben.
Mikortól kóstolhatják a babák?
A töltött karalábé is sláger lehet: megállja a helyét egy húsos, vagy gombás, zöldséges töltelék kelyheként. A fűszerek közül szereti például a hagymákat, bazsalikomot, kakukkfüvet, lestyánt, borsikát, petrezselymet, majorannát, szerecsendiót, és szerecsendióvirágot. Szereti a kapribogyót is, szószok közül a mustárt. 8. hónaptól kóstolhatják a babák.
Honnan szerezhetünk nyulat?
A nyúl is remek alapanyag, csak mint a bárány, nagyobb utánajárást igényel. Jó kezdő hús a babák számára, könnyen emészthető, jó fehérjeforrás. Akiknek a koleszterinre és a zsírra figyelniük kell, szintén kedvelhetik, mert ezekben szegény.
Csak honnan lehet beszerezni? Régebben, amikor a belvárosban laktunk, a Vásárcsarnok volt a forrásunk. Azóta ahol épp lehet kapni, veszünk. Az utóbbi években hiperekben, Sparban, Lidlben látni inkább darabolt nyúlhúst, és ezek főleg a Tetrabbit termékei.
Nagy nyúltenyésztő ország vagyunk. Valójában Európa egyik legjelentősebb nyúlhúsexportőrei, csak épp főleg Svájc, Németország, a Benelux-államok, Olaszország és a Távol-Kelet látja ennek hasznát, a magyar vásárlók kevésbé. De egy tavaly év végi közlemény szerint az elmúlt három évben itthon is megduplázódott a nyúlfogyasztás.
Boldogabb nyulak
A ketreces nyúltelepek mellett terjednek az alternatív technológiák (relaxed rabbit). Mélyalmos tartásban válogatott takarmánnyal, és az állatok természetes igényeihez alkalmazkodva nevelnek. A RelaxRabbit például egyike a legismertebb, több gazdát összefogó, alternatív nyúllelőhelyeknek.
Arra az esetre, ha ehhez a recepthez mégsem sikerülne nyulat szerezni, csirkemellel és/vagy combbal is ugyanúgy el lehet készíteni. A nyúl hozzáadott értéke a szelíd omlósság és az a kicsit füstös íz, amelyet itt a fűszerekkel is ki lehet emelni. A gyömbér, a citrom és citromfű mindezt szívesen megteszi.
Mikortól kóstolhatják a babák?
A baba változatból a gyömbér kimarad, és így a 7-8. hónaptól szintén kóstolható. A 10. Hónap után gyömbérrel, később sült citrommal is áldás rá.
Sültkaralábé főzelék
Hozzávalók 4 személyre
- 3-4 db karalábé
- 1 db nagyobb burgonya
- 3 szál újhagyma a zöld szárával együtt
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 dl növényi tej
- 1-2 ek olaj vagy kókuszolaj
- Kb 7 dl zöldségalaplé (a karalábé héjából és gyökérzöldségekből, pl sárgarépából és vöröshagymából főzhető), vagy víz
- Fűszerek: só, fehérbors, citromlé, 1 ek szárított borsikafű, 1 tk majoranna, frissen reszelt szerecsendió, ½ csokor petrezselyem
Baba változat:
- Kb 2 ek sült karalábé
- Kb 1 dl a zöldségalapléből pár karika főtt sárgarépával és krumplival
- Fűszerek: Pici borsikafű, pici majoranna, pici petrezselyem
Elkészítés:
A karalábét megtisztítjuk, hasábokra vágjuk, és kevés olajjal átkenve 200 fokos sütőben nagyjából 20 perc alatt puhára sütjük. Ha elkészült, a hasábokat felezhetjük.
A zöldségalapléhez vízben felteszek főni egy tisztított és félbevágott sárgarépát, egy vöröshagymát, és a tisztított, és kockákra vágott burgonyát. Ha elkészült, leszűrjük. A burgonyát egy keverőtálban pépesre nyomkodjuk: az lesz majd a főzelék sűrítője. A sárgarépa egy része pedig a baba főzelékébe kerül.
Összeállítjuk a baba ételét: az alapléből kiszedünk neki, dúsítjuk a tört krumplival és sárgarépával, sült karalábét keverünk hozzá és fűszerezzük. Tálaláskor egy kis petrezselymet szórunk rá.
A fokhagymákat megtisztítjuk, apróra kockázzuk. Az újhagymákat karikázzuk, zöldjüket aprítjuk, egy adagot félreteszünk a tálaláshoz. A petrezselymet is felaprítjuk. Fazékban olajon gyengéden megfonnyasztjuk az újhagymát. Felengedjük alaplével (nem az egésszel, inkább utólag higítsuk, ha szükséges), sózzuk, a tört krumplival sűrítjük, átkeverjük a karalábéval. Fűszerezzük, növényi tejjel krémesítjük. Tálaláskor adjuk hozzá a zöldfűszereket.
Citrusos nyúlfasírt
Hozzávalók 24 db-hoz:
- 70 dkg vegyes nyúl apróhús (vagy csirkemell és filézett comb vegyesen)
- ½ kezeletlen citrom
- 1db hagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 centi friss gyömbér
- 1-2 ek szárnyas zsír
- 1-2 evőkanál rizsliszt
- Só ízlés szerint
- Fűszerek: 1 kk kurkuma, 1 kk thai citromfű, 4-5 ág citromfű
Elkészítés:
A nyúlhúst finomra daráljuk, és attól függően, mennyire száraz, szárnyas zsírt adunk hozzá. 4 evőkanálnyit kiveszünk a baba számára. A baba fasírtját egy kis citrommal, citromfűvel (a 10. hónaptól hagyma és pici gyömbér is mehet hozzá) átkeverjük, és diónyi gombócokat formázunk.
A hagymát, fokhagymát, gyömbért nagyon finomra vágjuk és egy keverőedényben a nagyobb maradék húsra szórjuk.
A fél, kezeletlen citromot héjastul felszeleteljük, és serpenyőben egy kis zsiradékon átpirítjuk. Utána amilyen finomra csak lehet, feldaraboljuk, és hozzáadjuk a nyúlhúshoz a többi fűszerrel, az aprított citromfűvel, és liszttel együtt. Jól összedolgozzuk, a masszából diónyi gombócokat formálunk, és sütőpapírral fedett sütőtálcán
180 fokos sütőben 30-35 percig sütjük.
Gondjaid vannak a hozzátáplálással? Válogatós a gyereked? Különleges étrendi igényeitekkel zsonglőrködsz és az időhiány mindig nyerésre áll? Étrendtanácsadásomon ezekben a kihívásokban is örömmel segítek. Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!