Minél régebb óta tart a tél, annál többször tör rám a szín-éhségoham, és gyártom az ehhez hasonló kompozíciókat. Milyen jó is lenne hawaii Poke Bowlt falni müzlistálból az óceán partján. Most ezt a hangulatot próbálom magyarra lefordítani. Lehet, kiviszem a Szilas patakhoz a teljes élményért. Víz és szél ott is van.
Amióta egyszer egy akciós ananásszal kipróbáltam, milyen bepácolni, megpirítani, azóta a csicsörkék megkegyelmeznek minden zöldségnek, amit csak mellé teszek. Jöhet lilakáposzta, retek, alga, és még sült hal is, pedig a középsőm csak diskurálni szeret horgászokkal, a fogásukat nem kéri.
A hawaii Buddha-tál
A Poke (úgy szokás ejteni, hogy pokáj) tál lényegében a hawaii nemzeti Buddha-tál (mi az a Buddha-tál? Itt írok róla bővebben). A nevét egy hagyományos hawaii vágástechnikáról kapta, amellyel a halfilét dolgozzák fel. A tál központi eleme a marinált, nyers tengeri hal, esetleg polip, harsogó zöldségekkel, algacsipsszel, szóbajabbal és rizzsel körítve, és édes-savanyú szósszal, magokkal például sok szezámmaggal bolondítva.
Eredetileg halászok készítették, hogy ehetővé tegyék a fogásaik leeső, apróbb nyesedékeit. A haldarabkákat hagymával, szójaszósszal, szezámolajjal, esetleg ecettel bekeverték, chilivel erőt adtak hozzá, és főtt rizzsel és mindenféle zöldségekkel körítették. Az 1970-es évek óta, mint önálló fogás kezdett terjedni, majd Amerika is átvette. Most már rengetegféle variációban készítik, ami épp a daraboló kés közelébe kerül.
Nyáron a legegyszerűbb mindenféle zöldséggel megtölteni a tálat, amikor tele vagyunkzöldekkel. De télen is akad hozzá szezonális, színes holmi: például lilakáposzta, csírák, sárgarépa, cékla, kígyóuborka, sörretek, spenót. Az alga és szezámmag is ajánlott elem. Turbózható még dínsztelt fordros kellel, vagy hagyományos kelkáposztával.
Ha a gyerekek nem szeretik a nyers zöldségeket, vékony szeletekre vágott céklát, répát olajon meg lehet pirítani, majd kis vízzel puhítani, és a káposzta is dinsztelhető.
Mikortól ehetik a kicsik?
Nálunk a nyers zöldségek mennek, de nyers halat nem ajánlanék jó szívvel kicsi gyerekeknek, óvodáskor előtt. Nem az óceán partján élünk, a friss hajnali fogásokkal teli halpiac közelében. Ezért a gyerekbarát változatom pirított hallal készül és különleges vonóereje az ugyanabban a pácban pihent és sütött ananász. Ebben a formájában egyéves kortól adható, a fűszerezettség fokától függően.
És a halat honnan szerezzük be?
A hal egy érzékenyebb kérdés. Honnan szerezzük megbízható forrásból? A legkisebbek étrendjében a 7-8. hónaptól szerepelhetnek édesvízi halak, eleinte hetente egyszer. A lényeg az volna, hogy megbízható akvakultúrából származzon, mert a tartási és táplálási körülményei kardinálisak abból a szempontból, hogy mennyire egészséges egy baba számára. Az afrikai harcsa például igénytelenül nevelhető, még szennyezett vízben is túlél. Nagy, zsúfolt telepeken tenyésztik. A pisztráng jóval kényesebb, a tiszta, hideg vízű környezetet kedveli (itt írtam bővebben a neveléséről, kézi szaporításáról, előnyeiről). Néhány forrás, ahol felelősen gondolkoznak a haltartásról:
Hortobágyi halgazdaság halai kaphatók a Tescóban, Sparban, Coopban
Aranyponty -Rétimajor (Sárbogárdhoz közel): csak a vonzáskörzetükbe szállítanak.
Bajcshal – kapható: Győr, Mosonmagyaróvár, Székesfehérvár, Siófok
A hipermarketekben kapható halak közül a fenntarthatósági ASC, MSC védjegyekkel ellátottak. A biztonságos tőkehalakról ebben a posztban írtam bővebben.
Lillafüredi pisztrángtelep – helyben kapható.
A legkisebbem számára is elkészítettem a 8. hónaptól kezdve, mert mindenből azt szeretné enni, amit mi. Csak hát nyers zöldségek fogak híján még nem mennek. Az ajánlások szerint egyéves kor alatt az egzotikus zöldségeket és gyümölcsöket ne erőltessük, de ő nem olvassa az ajánlásokat, hiába győzködöm. Így egy kevés sült ananászt ő is kap úgy, hogy hagymával megdínsztelem, majd lepürésítem, és hozzáteszem a natúr halat, rizst, és egy kis fonnyasztott bébispenótot. Tradícionálisan, kézzel fogyasztja.
Sült ananászos és halas Poke Bowl
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 db ananász
- 40 dkg fehér húsú halfilé (pl afrikai harcsa, tőkehal, busa filé, makréla)
- Zöldségek, ami elérhető
- Például: ¼ lilakáposzta, 2 sörretek, ½ cékla, 1 sárgarépa, ½ kígyóuborka, esetleg 1 szeletelhető, nem túl érett avokádó
- Ocionális: 5 dkg algacsipsz (bioboltokban kapható, vagy helyettesíthető ázsiai boltokból beszerezhező wakaméval, amit áztatni érdemes)
- 15 dkg basmati rizs
- 3-5 dkg szezámmag, például fehér, fekete vegyesen
A páchoz és szószhoz:
- Pác: 2 evőkanál tamari, vagy szójaszósz (pl gluténmentes Kikkoman), 1 fokhagyma, 1 ek balzsamecet, ½ újhagyma vagy metélőhagyma, 2 ek olívaolaj, pár csepp citromlé
- Szósz: 1-2 teáskanál rizsecet (vagy simán almaecet), 1 kk fokhagymapor, 1 kk vöröshagymapor, só, 1-2 ek extraszűz olívaolaj, 1 teáskanál szezámolaj, só
A baba változathoz:
- Néhány kocka ananász
- Néhány kocka kígyóuborka
- Néhány kocka hal
- ½ vöröshagyma
- ½ marék bébispenót
- Pár csepp citrom
- Olaj, vaj vagy ghee a sütéshez
Elkészítés:
A pácot bekeverjük. Az ananászt megmossuk, meghámozzuk, a fás közepét kivágva daraboljuk. Pár darabot félreteszünk a babának, a többit keverőtálban összeforgatjuk a pác egyik felével. A halfilét mossuk, daraboljuk. Pár falatnyit félreteszünk a babának, a többit a pácba forgatjuk. Amíg a tálat készítjük, a hűtőben pihenhet.
A rizst megmossuk, rizsfőző edényben kis olajon megpirítjuk, majd kétszeres vízzel felengedve pici sóval megpároljuk. Ha elkészült, lehűtjük.
A zöldségeket megtisztítjuk. A sárgarépát, kígyóuborkát, céklát, retket zöldséghámozóval szalagokra vágjuk. Ha teszünk bele lilakáposztát, vékonyan csíkozzuk, ha avokádó kerül bele, megmossuk, félbevágjuk, magját eltávolítva szintén csíkokra vágjuk.
A szósz hozzávalóit botmixerrel vagy kis késes aprítóban vinaigrette állagúra keverjük.
A baba számára serpenyőben zsiradékot melegítünk, megpirítjuk a halat, majd a spenótot, és kivesszük. A következő körben megdinszteljük a hagymát, beleforgatjuk az ananászt, átsütjük, majd az uborkát. Citrommal ízesítjük és lepürésítjük. Tálaláskor rizst szedünk, szószt, halat és spenótot kínálunk hozzá.
A családi tálaláskor a tányér középére szedjük a hűtött rizst. Köré rendezgetjük az előkészített zöldségeket. A legvégén a halat serpenyőben kicsi zsiradékon megpirítjuk és a tálba szedjük. Végül az ananászt sütjük, egyik-másik oldalát zsiradék nélkül. A zöldségekre rendezgetjük. Meglocsoljuk a rizsecetes szósszal, megszórjuk szezámmagokkal.
Életmódváltásra készülsz a családdal és szeretnéd minél gyorsabban megismerni az alapanyagokat? Különböző étrendi igényeket kell összehangolnod egészségügyi vagy más okokból és ez a szabadidődet felemészti? Étrendtanácsadásomon ezekben is örömmel segítek. Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!