A félhold, amely mindig beragyogja az ötlettelenség egét. Süthetjük gluténosan, mentesen, marhahúsosan, olívabogyósan, gombásan, vegánul. Egy négyéves is tudja formázni. Legalábbis én ezt a részét a feladatnak delegálom.
Szorgalmasan gyártottam a szendvicseket és tortilla terercseket elsősömnek az iskolai uzsonnás dobozába. Bőséges töltelékkel hengergettem, mígnem egyszer elkezdtek hazatérni a szendvicsek és tekercsek egérharapásnyi lyukakkal. Úgy látszik, váltani kell. Most az empanadas nagyobb sláger. Egyelőre bármilyen töltelékkel menő, a lényeg, hogy a tésztaréteg óvón átölelje.
A töltött és sült tészták története sokkal régebbre nyúlik, mint hogy az első szendvicsek megjelentek volna. A legtöbb kultúrának megvan a saját változata: Olaszországnak a calzone, a Balkánnak a burek, Indiának a samosa, Dél-Afrikának a vetkoek, nekünk meg például a töltött lángos. Az argentin eredetű empanadas sem új találmány: már az 1500-as években szerepelt egy korabeli szakácskönyvben. A klasszikus tölteléke darált marhahúsos, fűszeres ragu, de szívesen töltik, csirkével, hallal zöldségekkel is.
Miért ez lett itthon a nagy kedvenc, amikor bőven van inspirációs választék töltött tésztákból széles e világról? Nem ok nélkül ad több mint 55 millió találatot a Google, ha az empanadast a keresőbe írjuk.
- Süthető gluténosan, mentesen is (a burekkel például kínlódom, hogy azt a ropogós rétestésztát hogyan a legjobb lemodellezni glutén nélkül, ha valakinek van már erre jó megoldása, örülnék neki).
- Sütőben sül, nem pedig bő olajban, mint ahogyan a samosa, emiatt könnyebb, egészségesebb, és környezetkímélőbb is.
- Helyre kis félhold formáját imádják a gyerekeim, akik bármikor rávehetők egy empanadas-formálásra. Jó finommotorika edzés, nálunk 4 éves kortól, de működhet korábban is. Átlapolás után a széleit elég csak villával megnyomkodni. Nálunk ez a kedvenc része az előkészületeknek.
- Töltelékeként újrahasznosítható benne a maradék főzelék, csirkeragu, májpástátom, vagy egy napok óta elfogyni nem tudó mártogatós.
- Lehet húsosan és maximálisan vegán módon is készíteni. Ha nem kenjük le sütés előtt tojással, semmi hiányt nem szenved akkor sem.
- Praktikus mérete és formája miatt könnyű uzsonnásdobozba csomagolni, iskolába, óvodai kirándulásra küldeni, vagy játszótérre, utazáshoz. Bárhol könnyen kezelhető, ahol vad snackelhetnék ébred.
A töltelékből jellemzően kicsit többet szoktam készíteni, mint amennyit magába tud fogadni, hogy mártogatni is lehessen. A receptben a klasszikus marhahúsos töltelékre mutatom a saját változatunkat, de ezen kívül van még néhány szeretett kombinációnk:
- Gombás-áfonyás: ezzel a pástétommal készül
- Spenótos-fetás: 30 dkg spenót, 1 vöröshagyma, 1 fokhagyma, egy kevés majoranna és bazsalikom kell csak hozzá, és juhtejből készült feta, vagy juhsajt
- Vegán lencse bolognai szószos: 8 dkg lencse áztatva, főzve, 1 vöröshagyma, 1-2 fokhagyma, 1 dl sűrített paradicsom, vagy nyaranta 3-5 db friss paradicsom, oregánó, bazsalikom, kakukkfű az összetétele
- Vegán füstölt paprikás-sült sárgarépás: 3 sárgarépa egy kis olajjal megkenve 200 fokos sütőben megsütve, majd lepürésítve, dínsztelt fokhagymával, füstölt paprikával, olívaolajjal, esetleg egy kis növényi joghurttal elkeverve, pici sóval, citromlével ízesítve
- Szintén vegán cukkinis-pesztós: 2-3 cukkinit grillezek, és leturmixolim. Egy marék bazsalikom levélből, fél marék dióból sóval, fokhagymával és olívaolajjal pesztót készítek és összekeverem.
A tésztára kétféle változatot szeretnék mutatni: az első idő és logisztika kímélőbb lisztkeverékes, a második saját lisztekkel kevert változat, ami emellett tojásmentes.
Marhahúsos empanadas
Hozzávalók kb 12 db-hoz
Töltelék:
- 20-25 dkg darált marhahús
- 1 db nagyobb hagyma
- 1 kápia paprika
- 1 gerezd fokhagyma
- 4-5 db paradicsom vagy télen aszalt paradicsom
- 6-8 db olívabogyó
- 10-12 db kapribogyó
- 1-3 ek paradicsomsűrítmény
- Fűszerek: 1 tk oregánó, 1 tk bazsalikom, 1 kk édesnemes paprika, 1 kk kakukkfű, és só, bors ízlés szerint
- 1 ek marhafaggyú
Tipp
Hisztamin intolerancia esetén a paradicsom, olívabogyó és kapribogyó elhagyható belőle. Helyettük reszelt sárgarépa, aprított szárzeller és több zöldfűszer gazdagíthatja a ragut.
Lisztkeverékkel készült tésztabatyuk:
- 250 g fehér kenyér lisztkeverék (gluténmentesben például az Éléskamra kenyérlisztkeverék remek erre)
- 70 g hajdinaliszt
- 1 db tojás+ 1 sárgája a lekenéshez
- 3 ek kókuszolaj
- +1-2 ek vaj vagy zsír
- 80 ml langyos víz
- Só ízlés szerint
- Rizsliszt a nyújtáshoz
Saját lisztes tésztabatyuk
14-16 db:
- 150 g kölesliszt
- 100 g barnarizsliszt
- 50 g csicseri liszt
- 8 g tápióka keményítő
- 8 g útifűmaghéj
- 50 g kókuszolaj, vaj vagy zsír (például kacsazsír), vagy ezek vegyesen
- 200 ml víz
- só ízlés szerint
- Rizsliszt a nyújtáshoz
Elkészítés:
A hagymát, fokhagymát, aszalt paradicsomot, kápiát és olajbogyót finomra aprítjuk.. Serpenyőben marhafaggyút olvasztunk és megpirítjuk a hagymát. Hozzákeverjük a kápiát, majd a marhahúst, és néhányszor átforgatva pirítjuk. Sózzuk, hozzáadjuk a fokhagymát, az aszalt paradicsomot, paradicsomsűrítményt, és ha kell, egy kis vizet. Fűszerezzük, és innentől kis lángon puhítjuk. Végül hozzákeverjük a kapri és olívabogyót.
A lisztkeverékes tésztához:
A tésztához a liszteket keverőtálba mérjük, sózzuk, hozzáadjuk az olajat, zsírt, 1 tojást ráütünk, és a vizet apránként adagolva összeállítjuk a tésztát. Néhány percig pihenhet, addig a nyújtófelületet és a nyújtófát rizsliszttel megszórjuk, és a tésztagombócot 2-3 mm-es vastagságú koronggá nyújtjuk. A legegyszerűbb, ha müzlistálkával szaggatjuk ki a korongokat, és egy sütőpapírral fedett sütőtálcára áthelyezve a tészta közepétől kicsit eltolva másfél evőkanál tölteléket helyezünk, és a tésztát félbe hajtjuk. A széleit félhold alakban villával lenyomkodjuk, a tetejét elkevert tojással megkenjük, és villával néhány helyen óvatosan megszurkáljuk, hogy a gőz ne repessze meg a tésztát. 180 fokos sütőben 15-18 percig sütjük.
A saját keverékes tésztához:
A tésztához a liszteket keverőtálba mérjük, sózzuk, hozzáadjuk a zsiradékot, és a vizet apránként adagolva összeállítjuk a tésztát. Legalább fél órán át pihentetjük, addig a nyújtófelületet és a nyújtófát rizsliszttel megszórjuk, és a tésztagombócot 2-3 mm-es vastagságú koronggá nyújtjuk. A legegyszerűbb, ha müzlistálkával szaggatjuk ki a korongokat. Egy sütőpapírral fedett sütőtálcára áthelyezve a tészta közepétől kicsit eltolva másfél evőkanál tölteléket helyezünk, és a tésztát félbe hajtjuk. A széleit félhold alakban villával lenyomkodjuk, és villával néhány helyen óvatosan megszurkáljuk, hogy a gőz ne repessze meg a tésztát. 180 fokos sütőben 15-18 percig sütjük.
Nagy falat az életmódváltás? Gyorsan gyakorlatba szeretnél jönni, mit mivel kombinálj, honnan szerezd be, hogyan készítsd el? Nehéz összehangolni a családod tagjainak különböző étrendi igényét?
Étrendtanácsadásomon ezekben is örömmel segítek. Ha pedig egészségesebb családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!