A belsőségektől sokan idegenkednek. Épp ezért érdemes ismerkedni velük már a hozzátáplálás idején, hogy minél barátságosabbak legyenek. Nálunk a curry-k beváltak erre is.
A mai gyerekek jóformán nem is ismerik a belsőségeket, annyira sok szülő idegenkedik tőlük. A kilencvenes évek koleszterinkerülő, margarin-éltető évei is hozzájárultak ahhoz, hogy a sovány színhúsokon kívüli világ a mócsing címkével a kispadra került. A mi családunkban azonban az ellenállás éveiben is készült pacal, szalontüdő, aprólék leves, lúdaskása, szív- és zúza pörkölt, így mindig van hova visszanyúlnom ízemlékekért.
Curry azonban sosem készült nálunk. Az már felnőttkori kedvenc és az elmúlt évek felfedezése, hogy máig sem megfejtett okokból a gyerekeim imádják az indiai ízvilágú húsos szószokat. Már egyéves kor alatt, a hozzátáplálás idején, a 9-10. hónaptól is mentek ezek ártatlanra fűszerezett változatokban. A szülés után pedig egy melegítő, tejszaporító étel, olyankor is érdemes gondolni rá (itt összegyűjtöttem a legjobb gyerekágyas fogásokat).
A curry-t azért is szeretem, mert a szószában rengeteg zöldség elfér, akár darabokban, akár pépesítve. A gyökerektől a zöld levelekig, a káposztaféléktől a lencséig, fekete szemű menyecskéig minden évszak terméseit össze tudja gyűjteni.
A fűszerezés is nagyon jól variálható az életkornak megfelelően.
9-10 hónapos korban: párolt hagymát (eleinte csak zöldhagymát) őrölt édesköménymagot, és gyömbért kis mennyiségben be lehet vetni, paradicsommal ízesíteni, és növényi tejszínnel, például házi rizstejjel lágyítani. Friss koriander zölddel, citromfűvel, petrezselyemmel megszórhatjuk.
Egyéves korig: hozzáadhatunk még a szószhoz a római köményt és fahéjat is. Utána érkezhet a fokhagyma, kurkuma, kardamom, őrölt koriander mag, szegfűszeg, esetleg fahéj és szerecsendió. Egy ovis curry-ben már minden benne lehet a nigellától, ajovántól görögszénáig, amit csak hagyományosan curry-be szoktak tenni.
Szoptatás idején: a fűszerkeverék édeskömény tartalma tejfokozó. Külföldi források alapján a kardamom, a fahéj és a görögszéna is segít fokozni a tejtermelést. A gyömbér gyulladáscsökkentő hatása miatt is szoptatásbarát. A zöldA zöldfűszerek, mint petrezselyem, vagy koriander antioxidáns-tartalmukkal és az emésztést segítő hatásukkal jótékonykodnak.
Most jön a nagyobb falat
A curry a könnyebbik rész, jön a nehezebb: a belsőség. A gyerekeimből kettő imádja, bármilyen szerv is legyen az, egy pedig utálja, főleg a májat. Ha a csillagok épp úgy állnak, tesz vele újabb és újabb kísérletet, de legtöbbször az válik be, ha a nem szeretett szervet nagyobb darabokban hagyom, hogy ki tudja kerülni. Másoknál meg úgy tudom, pont az a jobb, ha az a renitens minél kisebb darabokban, diszkréten keveredik a szószban.
Kísérletezni kell vele, és már csak azért sem csüggedni, mert a belsőségek tápanyagdúsak, és ha egyszer-egyszer összejön, hogy a gyerekek elfogadják, már azzal is sok ásványi anyagot juttattunk a szervezetükbe.
Korábbi posztomban összegyűjtöttem, mit tartalmaznak a színhúsokon kívüli szövetek.
- Különféle lipideket. A bőr alatti kötőszövet zsírraktárait, illetve a hasűri, zsigeri zsírszöveteket triglicerideket, a sejtmembránok foszfolipideket, az agy és idegszövetek glikolipideket.
- Különböző arányban tartalmaznak fontos mikrotápanyagokat is. Összességében a belsőségek vastartalma jelentős, méghozzá szerves kötésű, jól hasznosuló hem komplex formában. A máj és lép tetemeset tartalmaz belőle. Többféle B-vitamint, főként B12-t, és a folsav aktív formáját, a folátot, illetve kolint tartalmaznak a belsőségek, meg aztán cinket, krómot, magnéziumot, foszfort, káliumot.
- Zsírban oldódó vitaminokat különféle arányban. A máj különösen fontos tápanyagraktár. A- K – és D-vitamin szempontból jó forrás.
- Az agy (például velős pirítós formájában) pedig nemcsak telített zsírsavakat tartalmaz, hanem az Omega3- zsírsavak közé tartozó DHA-forrása is.
- A nyomelemek is bőséggel találhatók a szervekben, mert enzimek működéséhez szükségesek és az anyagcserében vesznek részt. A vese, here szeléntartalma is említést érdemel, de a vérképzést és immunrendszert segítő réz és cink is nyerhető belsőségekből.
Ez a fogás főleg csirke vagy kacsazúzából készül, egy kis szívvel, májjal. A zúza a madarak gyomrának egy része, a mirigyes gyomrot követő zúzógyomor. Nagyon erős izomzatú, kemény szaruszerű réteggel fedett szerv, amely az egészben lenyelt magokat mechanikai módon aprítja. Rejtőzhetnek benne magdarabok, sőt, apró kavics darabkák is (gasztrolitnak hívják), amelyeket a madarak lenyelnek, és azok segítik a belső malmok őrlő munkáját. Épp ezért nagyon alapos tisztítást igényel.
Mikortól ehetik a babák?
A szívhez hasonlóan – ami szintén nagyon izmos szerv – 1-2 óra is lehet az elkészítési ideje a méretétől is függően. Mi jellemzően zöldségekkel gazdagon megrakott ragukat szoktunk készíteni, így belsőségből nem jut annyira nagy mennyiség egy adagba. Ebben a formában, jó puhára főzve 8-9 hónapos kortól kóstolhatják a gyerekeket. Ha májat is teszünk a fogásba, azt a főzés végefelé tegyük, mert hamar elkészül.
Zúza curry
Hozzávalók 4 személyre:
- 70-75 dkg csirke vagy kacsazúza (kis részben szívvel és májjal vegyesen)
- 2 vöröshagyma
- 2-3 fokhagyma
- 1 körömnyi gyömbér
- 2 közepes sárgarépa
- ½ zeller gumó
- 1 kisebb cikk (kb 20 dkg) sütőtök vagy 1 db cékla
- 2-2.5 dl paradicsomlé
- 1 evőkanál kacsa vagy libazsír
- Kb 1 liter víz
- ½-1 dl kókusztejszín (elhagyható)
- só ízlés szerint
Fűszerek: 1 kiskanál egész római kömény, 1 kk egész nigella (fekete hagymamag), 1 csapott kk lepkeszegmag (görög szénamag), 1kk ajwain (ajovan) mag, 1 tk kurkuma, 1 kk fahéj, 1 kk őrölt koriander, 2 csipet szárított curry levél (vagy az egyszerűség kedvéért mindezek helyett 1 teáskanál curry fűszerkeverék és 2 teáskanál garam masala),
Fűszerek a babának: ½ kk aprított gyömbér, 1 kk édeskömény, pici fahéj
Köret lehet például
- 2 bögre hajdina egy éjszakára beáztatva
- Kb 3 bögre víz
- 1 evőkanál olaj
- 1 csipet só
Elkészítés:
Előkészítéskor ellenőrizzük, hogy a zúzát alaposan megtisztították-e, mindenhol eltávolították-e a sárga hártyát, ami az erős izomrostokat borítja, és nem tartalmaz-e bárhol magmaradványokat. Ha tiszta, akkor mosás után a kettéhasított részek mentén elválasztjuk, és még egyszer felezzük. Lehet még apróbbra vágni, és a szívet és májat is hasonló darabokra vágjuk.
A vöröshagymát, fokhagymát, gyömbért finomra aprítjuk, a sárgarépákat, zellert, céklát kis lyukú reszelőn lereszeljük, a sütőtököt meghámozzuk és felkockázzuk. Az egész fűszereket mozsárban összetörjük.
A babának félreteszünk 1 ek vöröshagymát, 1 ek belsőséget vegyesen, 2 ek reszelt gyökérzöldséget (céklát csak a 11. Hónaptól adjunk a fogásához), 2 ek sütőtököt és 1 ek paradicsomlevet. Az ő étele egy kis fazékban készül. Zsíron megfonnyasztjuk a hagymát, hozzákeverjük az apróra vágott zúzát és szívet, felengedjük vízzel és puhára főzzük. A főzés végefelé fűszerezzük édesköménnyel és fahéjjal, hozzáadjuk a reszelt és kockázott zöldséget, a májat, majd az utolsó rottyanás előtt a paradicsomlevet is.
A családi ételhez nagy fazékban zsírt hevítünk, és a mozsárban összetört fűszereket megpirítjuk benne, vigyázva, nehogy leégjenek. Az illatozó keverékre máris dobhatjuk a vöröshagymát, a fokhagymát és gyömbért, végül a porfűszereket. Jöhet a szív és zúza, amit néhányszor megkeverve hagyunk picit pirulni. A lángot lejjebb vehetjük, a ragut felöntjük paradicsomlével, majd vízzel, sózzuk, és egy-másfél órára békén hagyjuk. Ha már a puhulás útjára lépett, és nagyjából fél óra van hátra, a reszelt zöldségeket, a májat és sütőtököt is hozzákeverjük. A végén kókusztejjel még krémesíthető, de nem igényli olyan nagyon.
Ha köretnek hajdina készül, akkor az áztató vizéből leszűrjük, és rizsfőző edényben melegített olajon picit megpirítjuk. Sózzuk, és kb. másfélszeres mennyiségű vízzel felöntve közepes lángon, lefedve megfőzzük. A tűzről levéve 3 perc pihentetés után tálalhatjuk.
Életmódváltásra készülsz a családdal és szeretnéd minél gyorsabban megismerni az alapanyagokat? Különböző étrendi igényeket kell összehangolnod és ez a szabadidődet felemészti? Étrendtanácsadásomon ezekben a kihívásokban is örömmel segítek. Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!