Nyúlra komponált bababarát komfort étel, ami nyúlhiány esetén jól megvan a csirkével is.
Nálunk a spenót egyike volt a legküzdelmesebb zöldségeknek kétéves kor alatt. Azt egy idő után elengedtem, hogy domináns szerepet kapjon, például spenótfőzelékként, de kiegészítőként, kis mennyiségben mindig jobban működött.
Mikor jön el a spenót ideje?
Ezt a saláta félét a hozzátáplálás első időszakában nem is ajánlott bevezetni. Oxalát- és potenciális nitrát tartalma miatt jobb, ha megvárjuk a 10-12 hónapos kort. Egyéves növény, amelynek különböző fajtái közül a háromszög alakú leveleket hajtó új-zélandi például kifejezetten enyhe ízű. Béta-karotin-, B2-vitamin-, vas-, magnézium- és kalcium tartalma miatt is megéri vele foglalkozni, de C-vitamin és foszfor is nyerhető belőle.
A spenót soha olyan erős marketinget nem kapott, mint az 1930-as években Popeye hatására, amikor az amerikai lakosság körében mintegy 30%-kal nőtt a spenótfogyasztás. Ma már fenntarthatósági, és egyéb szempontok alapján nem a legmenőbb konzerv zöldséget fogyasztani, ahogy azt a tengerész szerette, de az üzenet, hogy irtózatos erőre kapunk a spenóttól, továbbra is érvényes.
Ha nyersen sikerül a gyerekeknek eladni, az éri a legtöbb pontot. Például apróra metélve valamilyen szeretett tésztás fogáson jó esély mutatkozhat rá. A tápanyagok hasznosulása szempontjából pár csepp narancslé és olívaolaj még dob rajta.
Párolva is ér, például húsos vagy zöldséges raguban kiegészítőként szerepelhet. A csirkével, nyúllal például különösen jóban van.
A nyúl remek hozzátáplálós hús
Hát igen, a nyúl: hol kapható, hol nem. A piacokon is lutri, hát még más forrásból. Mostanában leginkább a Groby és a Lidl kínálatában lehet elcsípni darabolt nyulat, időnként a Kifli.hu-n rendelhető.
Remek hozzátáplálós és kisdedbarát húsféle (írtam itt is, az első nyúlfalatkás posztban). Könnyen emészthető, allergizáló hatása nem ismert. 17-20%-os fehérje tartalmú, és esszenciális aminosavakban is gazdag. A zsír- és koleszterintartalma viszont alacsony, ahogyan a nátrium tartalom is. Jó forrása a vérképzéshez szükséges B12-vitaminnak, és vasnak.
A csontos változatok leveshez, pörköltekhez könnyen használhatók. Az elkészülési idő a csirke alkatrészeknél gyorsabb. A filé szintén a baromfihús mintájára bármilyen formában használható, grillezve is remek. A nyúlhús szereti a fokhagymát, hagymát, római köményt, koriandert, a zöldfűszerek közül a rozmaringot, tárkonyt, kakukkfüvet, bazsalikomot is kedveli, és a gyümölcsvelők is, különösen az áfonyavelő remekül passzolnak hozzá.
És akkor már csak a köret méltatása maradt hátra. A sütőtökös zabgombóc olyan, univerzális egység, amit önmagában is szeretnek a fiókáim, ezért nehezebben elfogadható ételekhez is tudom használni mentőövként. Ez mondjuk nem tartozik a nehezebb ételek közé, hála a szaftos, puha állagnak és nem tolakodó mennyiségű spenótnak.
És akkor már csak a köret méltatása maradt hátra. A sütőtökös zabgombóc olyan, univerzális egység, amit önmagában is szeretnek a fiókáim, ezért nehezebben elfogadható ételekhez is tudom használni mentőövként. Ez mondjuk nem tartozik a nehezebb ételek közé, hála a szaftos, puha állagnak és nem tolakodó mennyiségű spenótnak.
Mikor kóstolhatják a babák?
A nyúl, vagy csirkeragu és a sütőtökös gombóc a 6-7. hónaptól simán mehet spenót nélkül. Ha ez is kerül bele, akkor inkább a 10. hónap környékén. Ennek megfelelően készül itt most a baba verzió.
Spenótos nyúl vagy csirkeragu sütőtökös gombóccal
Hozzávalók: családi +baba adaghoz
- 80 dkg vegyes, csontos nyúlhús (avagy csirkecomb, és más csontos ez-az)
- 20 dkg nyúlmáj (vagy csirkemáj), esetleg egyéb belsőség
- 2 db fehérrépa
- 20-22 dkg spenót
- 1 db vöröshagyma
- 3 db fokhagyma
- Só ízlés szerint
- 1 tk almaecet, vagy fehérborecet
- Tejszín vagy rizstejszín ízlés szerint
- 1 ek kacsazsír vagy olaj a pirításhoz
- Fűszerek: 1 szerecsendióvirág, 5 zsályalevél, 2-3 ág kakukkfű, 2-3 ág majoranna, 1 ág rozmaring, ½ csokor petrezselyem
A baba ragujához:
- ½ sárgarépa
- ½ fehérrépa
- ½ hagyma
- 1 marék spenót
- Fűszerek: 1-2 zsályalevél, 1 kis ág majoranna, petrezselyem
A körethez:
- 50 dkg sült sütőtök
- 1 gerezd fokhagyma
- 150 g zabpehely
- 2 evőkanál rizsliszt
- 1 evőkanál kókuszzsír vagy olaj
- Só ízlés szerint
Elkészítés:
A sült sütőtök húsát keverőtálba kanalazzuk, a zabpelyhet finomabb szeműre daráljuk, és a sütőtökre forgatjuk. Ebből kiveszünk egy diónyit a babának. A nagyobb maradékhoz egy aprított fokhagymát adunk, sózzuk, és hozzákeverve a rizslisztet, olajat, kézzel összeállítjuk a masszát. Legalább egy óráig hagyjuk pihenni, hogy a pehely puhuljon, duzzadjon.
A hagymát, fokhagymát felaprítjuk, a fehérrépákat megtisztítjuk és legfeljebb felezzük. A spenótot megmossuk, a szárát apróra vágjuk, a leveleit kisebb darabokra tépkedjük, a zöldfűszereket mossuk, aprítjuk.
A baba ragujához: egy kis darab csontos nyúlhúst (vagy kisebb csirke alkatrészt, pl szárnyat) felteszünk főni egy kis fazékban a babának előkészített leves zöldségekkel. Annyi vizet öntünk hozzá, amennyi éppen ellepi. Félúton mehet majd hozzá a zsálya és a majoranna is, majd pedig egy kocka máj és a spenót. Ha minden kellően puha, a húst, a májat és fűszereket kivesszük, a húst leválasztjuk a csontokról. A zöldséges alaplevet leturmixoljuk, és mehet vissza a húsból és a máj. Ebből tálalhatunk majd tetszés szerinti mennyiséget gombóccal és petrezselyemmel megszórva. A többi eltehető, de fagyasztható is.
A családi raguhoz: fazékban zsiradékon kicsit megpirítjuk a csontos nyúlhúst, aztán alacsonyabb lángon hozzákeverjük a hagymát, majd a fokhagymát, sózzuk, beledobjuk a szerecsendióvirágot, a répákat, a spenótszárat, és annyi vízzel felöntjük, amennyi ellepi. A csontoknak köszönhetően gazdag alaplevet kapunk. Addig főzzük a húst, amíg a csontokról le nem választható puhaságot kapunk. Ekkor kivesszük.
A májat megtisztítjuk, felkockázzuk és az alaplébe keverjük. A répát kihalásszuk, leturmixoljuk és visszaöntjük a lébe sűrítésképp. Ezalatt a hús kicsit kihűlt, a csontokról leválasztjuk, felkockázzuk, visszaengedjük a szaftba. Mielőtt a máj megpuhulna, a spenótot is a raguba szórjuk, a petrezselymen kívül a többi zöldfűszerrel átkeverjük, végül ha jól esik, növényi tejszínnel krémesítjük és megszórjuk petrezselyemmel.
A köretnek előkészítünk egy sütőpapírral bevont sütőtálcát és a masszából diónyi (a baba számára mandulányi) gombócokat formálva a tálcára sorakoztatjuk őket. 190 fokos sütőben 20 percig sütjük. A baba gombócok 12-15 perc alatt elkészülnek.
Gondjaid vannak a hozzátáplálással? Válogatós a gyermeked? Különleges étrendi igényeitekkel zsonglőrködsz és az időhiány mindig nyerésre áll? Étrendtanácsadásomon ezekben a kihívásokban is örömmel segítek. Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!