– Légyszíves ne csócsáld meg a borsót! A levesbe szeretném főzni.
– Csak megkóstoltam… fini.
– De miért nyersen? Várj egy picit! Kell a levesbe.
– Ne aggódj, anya, majd az angyalok hoznak még borsót.
Kora nyártól az angyalok győzhetik szállítani a szezonális, friss zöldborsót, mert jócskán fogy belőle. Ha ki is fejtenék, még hálásabb lennék nekik, cserébe megkóstolhatnák, milyen jól tud együttműködni a zöldborsó egy olyan zöldséggel, mint az édeskömény és hozzá tartozó ánizskapor.
A görög mitológia szerint Prométeusz egy édesköményszárba rejtette el a parazsat, amit ellopott az emberek számára. Ha nem szeretnénk ennyire mélyre ásni az édeskömény múltjában, akkor is esélyes, hogy a gyerekek számára is ősi ízélmények közé tartozik. A tejszaporító teák gyakori összetevője, de a hasfájós kisbabák közvetlenül is kaphatják teaként, mert ártalmatlan puffadásgátló.
Alapvetően karakteres ízű gumós zöldség, a citrusfélékhez jól passzol, de ha hozzátáplálási időszakról van szó, a zöldborsóval is remek páros.
Zöldborsós édesköményleves kacsahússal
Hozzávalók
- Kb 50 dkg csontos kacsahús (farhát, szárnytő, de lehet comb is)
- 1 édeskömény
- 2 marék zöldborsó
- leveszöldségek, petrezselyem vagy koriander igény szerint
- fűszerek: szárított szerecsendióvirág és csillagánizs, esetleg kis citromlé
Elkészítés:
A csontos kacsahúst megmosom, a túl zsíros részeit levágom, és hideg vízben lassú tűzön felteszem főni a szerecsendióvirággal és csillagánizzsal.
Az édesköményt megtisztítom, a torzsáját kivágom, és a zöldséget lemezeire bontva csíkokra vágom. Megtisztítom és felaprítom a leveszöldségeket is. Ha a hús megfőtt, kiveszem az alapléből, leszűröm a levet, vagy egyéb módon kihaszálom a fűszereket, és a puha húst apróra tépkedem.
Az alaplében megfőzöm a leveszöldségeket, és amikor már a puhulás útjára léptek, hozzádobom a zöldborsót is, végül az édesköményt. A legkisebbeknek leturmixolhatjuk.