Annyi zöldséggel lehet a változatosság kedvéért helyettesíteni a krumplit a hagyományos spanyol tortillában, akár sárgarépával, batátával, kelfélékkel, pasztinákkal, brokkolival. Akkor miért éppen a karfiolért korteskedem? Kisebbik kosztosom nem szereti a karfiolt, ezért variálok vele sokat, mi az az ízvilág, forma, párosítás, amelyben mégis a kedvére való ez, az amúgy kedves keresztesvirágzatú. Barnára karamellizált hagymával, tojással sütve működik nálunk, ezért jövök egy recepttel, hátha máshol is beválik. A tojás bevezetése spéci kérdés a babáknál, erre is kitérek a posztban, illetve arra is, miért a 0-s jelzésű bio, vagy az 1-es, termelői tojást válasszuk.
A hajtogatott francia sajtos omlett, az olasz frittata, a szalonnás német bauernfrühstück, az azeri paradicsomos kuku, a szójaszósszal ízesített japán tamagoyaki mind olyan, remek tojáslepények, amelyekben sok zöldségeket el lehet rejteni, így ha a gyerkőc eheti és szereti is a tojást, sok rostot a szervezetébe juttathatunk vele. Nálunk egyik kedvenc a frittata spenótosan, zöldborsósan, zöldfűszeresen, vagy gyökerekkel, kápiával, gombával, bármivel, ami akad itthon, de most egy még egyszerűbb fogás következik, ami önállóan reggelire, vagy köretként ebédhez is működik.
Mikortól ehet a baba tojást?
A kisgyerekes szülők körében a tojás jellemző dilemma: mikor, hogyan vezessük be? Sok évig tartotta magát az az ajánlás, hogy a sárgáját akár a 7-8. hónapos kortól kezdve fokozatosan bevezethetjük, de a fehérje kihívás az immunrendszernek, illetve nehezebben emészthető, így azt hagyjuk az első év utánra. Ezt az ajánlást írta felül az AAP, vagyis az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia, amikor néhány éve a kutatásaira alapozva kijelentette, a gyakori allergiát kiváltó ételek későbbi bevezetése nem előzi meg az ételérzékenységet. Azóta azt tartják ideálisnak, ha a klasszikus allergén fehérjékkel, mint például glutén, tejfehérjék: kazein, albumin, illetve a földimogyoró fehérjéi a baba szervezete jóval egyéves kor előtt találkozik, szoptatás mellett.
Olyan, speciális hozzátáplálási protokollokban, mint pl a GAPS-étrend, amely csontos alapleveket ajánl elsőként az emésztési kihívásokkal küzdő babák számára, a tojást szintén azok közé a tápanyagok közé sorolja, amelyekre már korán szükségük van.
A 0. vagy 1. jelzésűt válasszuk!
Aki úgy dönt, hogy a hozzátáplálás kezdetekor bevezeti a tojást, adódik két további kérdés: mennyit és mennyiszer? A fokozatosság ez esetben is nagyon fontos, így eleinte csak egy-egy falat az ideális. Ha minden rendben, nincs érzékenység, akkor heti több alkalommal is kaphatnak a kicsik, mert főként a sárgája – ha bio vagy termelői, kapirgálós, azaz 0-s vagy 1-es jelzésű – valódi szuperfúd. Az 1-esnek megfelelő tojásokon nem feltétlenül van jelzés, ez az, amiből az őstermelők a saját tartásukból visznek a piacra, és sosincs belőlük ipari mennyiségük.
A 3-as jelzésű, ketreces tojást a tartás embertelen körülményei, és a gyógyszer és hormonmaradványok előfordulása miatt jobb kerülni. A tápanyagtartalma alacsonyabb abból adódóan is, hogy a tyúk nem mozoghat, nem kapirgálhat, és nem láthat napot. A 2-es, mélyalmos tojás egy fokkal jobb. A minőségi tojás zsíroldékony vitaminok mellett gazdag antioxidánsban, luteinben, B-vitaminokban és kolinban, a nátrium-kálium egyensúly fenntartását segíti, és a vérképzéshez is hozzájárul.
Ehhez a recepthez így most csak a karfiol és a sült hagyma vonatkozásában írok hónapot, amikor már kóstoltatható a babával: ez a 8.-9 hónap. Ehhez mérten lesz egy baba verzió, ami kevésbé fűszeres. A családnak készült változat egyéves kortól kínálható.
Egyszerűen karfiol tortilla – reggeli vagy köret, babáknak is
Hozzávalók 4 adaghoz (1 pite sütőforma vagy 4 kisebb forma, esetleg +1 a babának):
- 1 közepes fej karfiol (nemcsak a rózsáit használjuk, hanem leveleket, szárakat is, kivéve a kemény torzsáját)
- 2 db vöröshagyma
- 4-5 db egész tojás
- ½ dl sűrű növényi tej
- 2×1 ek olaj, kókuszzsír vagy libazsír a dinsztenéshez
- +1 ek a pite sütőforma kiolajozásához
- 1 löttyintésnyi balzsamecet
- Fűszerek: 2-3 tk őrölt szerecsendió, 1 ek majoranna, 1 tk borsikafű, só
- Opcionális: újhagyma és kesudió a tálaláshoz
Elkészítés:
A karfiolt megmosom és felaprítom. A rózsáit cseresznye nagyságúra törögetem, a szárát, levelét annál kisebb szeletekre vágom. A hagymát megtisztítom és nem túl apróra vágom – lehet szálakra is.
Nagy serpenyőben kevés zsiradékon, magas lángon átpirítom a karfiolt, majd lejjebb véve a lángot, egy kis vizet hozzáadva hagyom, félig megpuhuljon. Ha a víz elfőtt, a zöldséget keverőtálba kanalazom. Újabb zsiradékon, kis-közepes lángon karamellizálom a hagymát legalább negyed órán át, amíg összeesik. Ha készül baba változat, egy kanállal kiveszek belőle neki, majd a maradékot egy löttyintésnyi balzsamecettel átkeverem.
Egy tálban felütöm a tojásokat és villával elhabarom. A babának az is lehet, hogy csak a tojás sárgáját adjuk, így egy sárgáját félreteszünk neki. A családnak szánt változathoz hozzákeverem a növényi tejszínt, a szerecsendiót, majorannát, borsikát, sót.
A babának előskészítek egy kisebb keverőtálat, és néhány kanál karfiolhoz adom a karamellizált hagymát, a tojássárgáját, egy kevés növényi tejet, és egy csipet majorannát és borsikát. Kicsi, kiolajozott sütőformába kanalazom.
A nagyobb keverőtálban a tojásos masszához keverem a félpuha karfiolt, a hagymát, és a pite sütő formába, vagy formákba helyezve 170 fokon a sütőforma nagyságától függően 15-25 percig sütöm. A baba kisebb adagját érdemes gyakrabban figyelni, mert hamarabb elkészül. Tálaláskor a családi darabokat újhagymával és kesudióval megszórom.