Addig mizseráltak vérecskéim, amíg készítettünk adventi naptárat. Eddig úgy gondoltam, az egész december úgyis egy édesség tanulmányút a Mikulás-hegyektől a flódni-fennsíkig. Kinek hiányzik ebből még az adventi naptár? Hát nekik. Annyit kialkudtam, hogy saját praliné legyen benne, étcsokiból, gyümölccsel és magokkal turbózva.
A gyerekek óta az adventet különösen szeretem. Az ő lelkes várakozásuk az én védelmem is téli depresszió ellen. Hagyományunk az “adventi mókák”, amely karácsonyig minden napra egy rövidebb közös játékot, programot, valami süti, vagy például fűszeres almaleves készítését jelenti. Diafilmezünk, bethelemeset játszunk, körbejárjuk magokkal a környék madáretetőit, mandarint osztunk a játszótéren. Ezeket cetlire felírom, és reggelente a gyerekek felváltva húzzák ki egy erre gyártott szütyőből, és óvoda, iskola után nekilátunk.
A rituálé most adventi naptár készítéssel is kiegészült. Néhány fennkölt DIY szépséget láttam Pinteresten, de nálunk nagyon más lett. Minimalista módon 24 papír tasakot szereztünk be fillérekért, amelyekre ők maguk ábrákat festettek: gyertyát, fenyőfát, hóembert, kiscinkét, a vörös hajú nagymamájukat, meg felbecsülhetetlen értékű posztmodern és nonfiguratív műveket. A tasakokat megszámoztuk, becsomagolt, házi pralinéval töltöttük meg és a nappaliban, egy vízszintesen rögzített faágról lelógattuk sorban.
Update: 2022-ben elhagytuk a papírtasakokat. Újításképp idén a nagymama varrta a csinos kis szütyőket. Azért, hogy legyen ideje elkészíteni, már szeptemberben megvettem az anyagot hozzá, és sikerült derültséget keltettem a boltban azzal, hogy karácsonyi hangulatú szöveteket keresgéltem. Már megérte. De az is megéri hosszútávon, ha apróságokkal csökkentjük a gyerekek adventi cukorterhelését úgy, hogy közben ne azt érezze, hogy a Mikulás pikkel rá.
Így fejleszt a csokibonbon
A közös főzés, sütés összehangoló, fejlesztő és a válogatósság ellen ható oldalában mindig is hittem (itt részletezem, hogyan működik), de a közös pralinékészítés még annál is jobb dolog. Azzal ugyanis, hogy egy apró formába kell beletalálni meleg masszával, a türelem és finommotorika is fejleszthető. A hozzávalók variálhatók, mi például a Lidl-ben kapható J.D. Gross étcsokit választottuk, és tettünk hozzá fahéjjal és egy gondolatnyi szegfűszeggel turbózott ribizlit, áfonyát, goji bogyót, mazsolát vegyesen, illetve pirított és apróra tört magokat.
Miért jobb az étcsoki, mint a tejcsoki?
- Nyilván a tejcsoki édesebb, krémesebb, hízelgőbb, az étcsoki keserűbb, és nehezebb annyit befalni belőle, mint ugyanannyi tejcsokiból, viszont beltartarmi értékeiben erősebb. Már a színéból is látható, hogy magasabb antioxidáns tartalmú. A flavonoidok mellett A- és E-vitamint, többféle B-vitamint, E-t is tartalmaz, az ásványi anyagok közül kalciumot, magnéziumot, és a szervezet biokémiai folyamataihoz szükséges nyomelemek közül vasból, rézből, cinkből is tart magánál.
- A tápanyag tartalmához az is hozzájárul, hogy a feldolgozásának kezdeti fázisában fermentálják. Ebből lesz a nyers kakaó, ami raw cacao néven ismert, a klasszikus kakaót pedig ezután pörkölik, amitől megkapja az imádott illatát és ízjegyeit (ebben a posztomban részlesebben is olvasható, hogy készül a kakaó).
- A magas kakaótartalmú (75-85%) étcsoki kevesebb adalékanyagot, állag és ízjavítót tartalmaz, mint a tejcsoki. Kevesebb cukrot, és a minőségibb darabok tejtermékeket egyáltalán nem.
- Élénkítő vegyületeket viszont tartalmaz, ezért kétéves kor alatt nem ajánlott a gyerekeknek.
Ha táblás étcsokit használunk, a lényeg annyi, hogy önmagában olvasszuk fel, és az olvasztott masszát ne turbózzuk más, folyékony anyaggal, például tejtermékkel vagy olajjal, mert akkor nem tud ugyanúgy megszilárdulni és összefogni a ropogós elemeket. Ez itt a legegyszerűbb, időbarát verzió egy cukorcsökkentett megoldáshoz.
Házi praliné egyszerűen
Hozzávalók 24 darabhoz:
- 175-200 gramm magas kakaótartalmú étcsoki (a pralinéformák nagyságától függően)
- 1 marék áfonya, ribizli, mazsola vagy goji bogyó vegyesen
50-60 gramm Vegyes mag: mogyoró, dió, napraforgómag - Fűszerek: 1 kk fahéj és szegfűszeg
A gyümölcsöket egy kis fahéjjal és szegfűszeggel átrázogatjuk, közben a magokat serpenyőben megpirítom és apróra vágom. A praliné formákban elosztogatjuk.
A csokit kisebb darabokra törjük és vízgőz fölött felolvasztjuk. Kiskanállal a praliné formákba töltjük. Az ablakban, erkélyen egy óra alatt megdermed, és lehet csomagolni zsírpapírba, selyem vagy vastagabb csokipapírba.
További ötletekkel, egészséges süti receptekkel is szolgálhatok, ha követsz Facebookon, Instagramon. Ha pedig elakadtál, hogyan csökkentsd a cukrot otthon, hogyan adj több zöldséget, hogyan tuningold a család immunrendszerét finom ételekkel, akkor tanácsadásommal örömmel segítek.