Kár boltit venni abból, ami házilag finomabb tud lenni. A kréker egy csodásan variálható rágcsa, amikor épp nem édesre van szükség.
Mindig úgy gondoltam, ha van egy jó linzer-, muffin-, pogácsa- és kréker alapreceptem, akkor megúszhatok egy-két kalóztámadást a szülői lét háborgó tengerén. Az alapot aztán turbózhatjuk magokkal, sajttal, fűszerekkel, nagyon egyszerű mindig újat kihozni belőle.
Csak amíg az ún. bevált kréker alapreceptig eljutottam, fordult néhány tincsem őszbe. Annyi előnye mégis van a kísérleteknek, hogy most már a csimoták is nagyon jól tudják a tésztát összeállítani, kiteríteni, derelyevágóval szabdalni, és minél többször sütjük, annál kevesebb időt kell rá szánnom személy szerint (több időm marad például pakolni utánuk, bár így sem érem utol a káoszt).
Házi umami
1-7 éves korig nálunk mennek az egyszerre édeskés és sós rágnivalók, így ez esetben sem volt kérdés, hogy alma vagy körte simán szerepelhet egy sósnak szánt snackben. A korábbi kedvenc, a szezámos batátás kréker is hasonló volt ebből a szempontból.
Az élelmiszeripar mérnökei nagyon értenek az ízek tökéletesítésén. Az umami íz létrehozásában többek közt olyan, fehérjealkotó aminosavak vesznek részt, mint a glutaminsav vagy lizin.
Ha adalékmentes otthoni körülmények közt szeretnénk elérni a boltihoz hasonló, addiktív hatást, akkor az alábbiak jól jönnek:
- Sajt: főleg a hosszan érlelt sajtok. A grano padano vagy parmezán kiváló ízfokozó, lizin tartalmuk is jelentős. Tejmentes étrendben az inaktív élesztőkivonat jól pótolja az ízélményt.
- Olajos magok pirítva és aprítva vagy darálva: például dió, mandula, tökmag, szezámmag, mák
- Szárított gomba illetve szárított paradicsom: az umami receptorok számára kényeztetés
- Zöldfűszerek: bazsalikom, oregánó, csombor, esetleg za’atar ( kakukkfüvet, őrölt sumachot, szezámmagot, tengeri sót tartalmazó közel-keleti fűszerkeverék)
- Mag és egyéb fűszerek: szerecsendió, kurkuma, natúr vagy füstölt paprika, garam masala, fokhagyma por
- Vaj vagy ghee: mélyíti az ízeket. Tejmentesség esetén egy kis kacsazsír, vegán étrendben kókuszolaj és/vagy sütésálló olívaolaj teszi ugyanezt
Ezen elemek variálásával rendszeresen új ízvilágot dobhatunk be. Itt az alaprecept maga is édeskés-sós a már említett almával, és a dió vagy mandula is része, ami hozzáadja az omlósságot.
Magos alap kréker
Hozzávalók 1 tepsihez:
- 1 alma
- 170 g rizsliszt
- 60 g zabliszt
- 70 kacsazsír/vaj/ghee +kókuszolaj kombi
- 80-100 g pirított és aprított dió, mandula vagy örökmogyoró
- 70-80 g reszelt érett kemény sajt (elhagyható, helyette 1-2 tk inaktív élesztőpehely)
- Fűszerek: 1 kk pirospaprika, 1 kk fűszerkömény, a 1 kk oregánó, ½ kk reszelt szerecsendió, egy kezeletlen citrom kevés reszelt héja, só
Az almát lereszeljük, a diót megpirítjuk, és apróra vágjuk. A liszteket összekeverjük, beleforgatjuk az almát, zsiradékot, fűszerezzük a reszelt citromhéjjal, a sajttal/sörélesztőpehellyel összegyúrjuk. Letakarva, fóliába vagy méhviaszos kendőbe csomagolva hűtőben pihentetjük egy órán át.
Tipp
Ha babának is készítünk krékert (7-8. hónaptól), hagyjuk ki belőle az aprított magot, és zsír mennyisége is kevesebb legyen. Az arányok így működhetnek:
- 3 evőkanál reszelt alma
- 4-5 kanál rizsliszt és zabliszt vegyesen
- 1 – 2 tk zsír
- fűszerek: pici citrom, pici borsika, pici édeskömény
A legegyszerűbb, ha sütőpapírral kibélelt tálcán nyújtjuk ki a tésztát, amennyire csak lehet, téglalap alakúra. Derelye- vagy pizzavágóval falatnyi kockákra vágjuk és 200 fokos sütőben 15-20 percig sütjük. Ha sajttal készül, akkor az utolsó 5 percre szórjuk meg reszelt sajttal, és hagyjuk ráolvadni.