fbpx

Funkcionális gyerekétkeztetés szívvel lélekkel

Dénes Dóra családi konyhája

  • Étkezési tanácsadás
  • Rólam
  • Kapcsolat
  • Baba verzió Családnak Ebéd Falatkás hozzátáplálás (BLW) Gluténmentes Hozzátáplálás Leves Őszi recept Szoptatás barát Tavaszi recept Téli receptVárandós barát

    Frankfurtias leves – virsli helyett húsgombóccal

    Egy ötlet, ha lazítanánk a gyermek virsli függőségén. Baba változatban is. 

    Sok szülőnél eljön a pillanat, amikor úgy érzi, a gyermek túlságosan rácsúszott a virslire. Egyszerű, gyors, nem kell előkészíteni, sütni, macerálni, az állandó időhiányban sokszor előkerül. Vannak olyanok is, akiknek ez a fő kapcsolatuk a hússal, ami igazából csak egy húsillúzió. 

    Fűszereivel, ízfokozóival hozza az aminosavakban gazdag ételek finomságát, az umami ízt, de túlzott ingereket ad. Minden túlrántott: a só, a fűszerek, és a tartósítószereinek és esetleges nitrites pácsó és nátrium-glutamát tartalmának hála az emésztőenzimeknek is meggyűlik velük a baja. A húskészítmények jellemzően dextrózt is tartalmaznak, amire rejtett cukorként számíthatunk. 

    Minél inkább letisztul az étkezés, elmegyünk a feldolgozatlan és házi irányába,  annál könnyebben megérezzük,  hogy a húsipari termékek kihívás az emésztésnek. Én például szomjasabb, enerváltabb vagyok kolbászozás után, de van, aki gyomorégést érez. 

    Miért praktikus a húsgombóc?

    A túsztárgyalásban jó eséllyel használhatjuk a virsli elengedésére. Többféle ételhez is passzol, is segíthet szabadulni az időcsapdából. 

    • Lehet levesekhez, főzelékekhez, curry-khez adni
    • Zöldségpürével és salátával kiad egy komplett fogást. 
    • Uzsonnás pakkba ie tehető szendvics és zöldségek mellé. 
    • Amikor időnk van, előre el lehet készíteni nagyobb mennyiségben, és jól fagyasztható. Darabonként is elővehetjük. 

    Szóval frankfurtias leves készül most virsli helyett kicsit füstös ízű húsgombóccal. Frankfurtinak azért nem illik hívni, mert az a virsliről kapta a nevét. Az ötödik legnépesebb németországi város tényleges specialitásai közé tartoznak például a fűszernövényekkel ízesített Grüne Soße, a Frankfurter Kranz nevű, gyűrű alakú torta, eperrel vagy cseresznye lekvárral és vajkrémmel,  a Frankfurter Rippchen,  ami főtt sertés szelet savanyúkáposztával, krumplipürével és mustárral, esetleg almaszósszal. A frankfurti leves viszont nem német találmány. 

    Kelkáposzta az antioxidáns hatalom

    A hazai menzák nagy klasszikusában van egy szuperzöldség, ami méltatlanul kevés dicsőséget kap: a kelkáposzta. Remek növényi, azaz nem hem vas forrás, és B-vitaminjaival együtt a vérképzést támogatja. Kalcium tartalmával a csontokért dolgozik, magnézium és kálium tartalmával többek közt a vérnyomásra, a szívizom egészséges működésére van jó hatással.

    Tartalmaz még mangánt és rezet is, velük enzimeket támogat. Minél zöldebb, annál komolyabb klorofill és antioxidáns (főleg flavonoidok, karotinoidok) tartalommal bír. ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity, vagyis az oxigéngyök elnyelő képesség nemzetközi mértékegysége) értéke alapján mindig a vezető zöldségek közé tartozik, bár nemzetközi listákon csak a leveles és fodros kel szokott szerepelni.

    Tartalmaz még mangánt és rezet is, velük enzimeket támogat. Minél zöldebb, annál komolyabb klorofill és antioxidáns (főleg flavonoidok, karotinoidok) tartalommal bír. ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity, vagyis az oxigéngyök elnyelő képesség nemzetközi mértékegysége) értéke alapján mindig a vezető zöldségek közé tartozik, bár nemzetközi listákon csak a leveles és fodros kel szokott szerepelni.

    Mikortól kóstolhatják a babák?

    A párolt kelkáposzta a 7-8. hónaptól kínálható. Ebben a formában, a húsgombóc baba változatával ez a leves szintén adható ebben a korban. A húsgombócból főzhetünk többet is praktikusan: lehet fagyasztani, és más alkalmakra elővenni.

    Frankfurtias leves – virsli helyett húsgombóccal

    Hozzávalók 4 személyre


    Húsgombóc: 

    • kb 50 dkg darált hús (lehet pl pulyka, sertés, vagy marha+sertés, gurmé esetben bárány)
    • 1 gerezd fokhagyma 
    • 1 tojás (ki lehet váltani pl csicseriliszttel)
    • 3-4 ek finomszemű zabpehely
    • Fűszerek: 1-2 tk füstölt paprika, 1 kk görögszéna (elhagyható), 1 kk őrölt kömény, 1 kk kakukkfű vagy borsikafű

    A babának: 

    • 2 diónyi a tojásos darált húsból 
    • Csipet kömény és nagyobb csipet borsikafű
    • 1 tk finomszemű zabpehely
    • 1 ek aprított petrezselyem
    • Pár csepp citromlé

    Leves: 

    • 1 vöröshagyma, felaprítva
    • 1 gerezd fokhagyma
    • 1 kisebb kelkáposzta csíkokra vágva
    • 2 nagyobb szem krumpli, felkockázva
    • Fűszerek: 1 kk pirospaprika, 1 tk majoranna, 1 kk őrölt kömény
    • Kacsazsír vagy olaj a pirításhoz
    • Fakultatív: tejföl vagy növényi joghurt
    • Friss zöldfűszer, pl petrezselyem

    Elkészítés:

    A darált húshoz tojást ütünk (vagy tojásmentes változatban csicserilisztet keverünk), és ezen a ponton a babának kiveszünk 2 diónyi adagot. Csipet köménnyel és borsikafűvel, zabpehellyel, aprított petrezselyemmel és pár csepp citromlével összedolgozzuk. Egy kis állás után pici gombócokat formázunk. 

    A családi húst sózzuk, fokhagymát aprítunk hozzá, zabpehellyel,füstölt paprikával, őrölt görögszénával (elhagyható), köménnyel, kakukkfűvel, borsikafűve összedolgozzuk. Egy kis állás után tetszőleges gombócokat formázunk. 

    A burgonyát meghámozzuk, és egyenletes méretű, közepes méretű kockákra vágjuk, a hagymákat aprítjuk. A kelkáposztát mossuk, felcsíkozzuk. 

    Családi: a hagymát kacsazsíron vagy olajon üvegesre pirítjuk, beleforgatjuk az összezúzott vagy aprított fokhagymát, és egy perc pirítás után a pirospaprikát. Mehet bele a felcsíkozott kelkáposzta. Pár percig fonnyasztjuk, majd felöntjük 1 liter forró vízzel, és beleengedjük a gombócokat, a krumplit, és fűszerezzük. 15-20 perc alatt minden megpuhul. Ekkor egy kis keles krumplit kiveszünk, leturmixoljuk, és visszaengedjük a levesbe. Akinek hiányzik, tálaláskor tejföllel, vagy növényi joghurttal krémesítheti. Petrezselyem is mehet hozzá bőven. 

    Baba: Az apró gombócokat egy marék kocka krumplival és kel csíkkal együtt egy kis fazékban annyi vízben tesszük fel főni, amennyi pont ellepi. Ha minden megpuhult, villával össze lehet nyomkodni, hogy könnyebben ehető legyen. 

    Tipp

    BLW-s babáknak nem szükséges összenyomkodni, legfeljebb a kel csíkokat kicsit összevágni. A gombóc és puha krumpli kézzel könnyen szétmarcangolható, és a lé  is iható külön. 

     

    Pürés babáknak a gombócot sem fontos összeállítani, hanem csak a fazékban minden hozzávalóval együtt, kevés vízzel megfőzni. 



    Életmódváltásra készülsz a családdal és szeretnéd minél gyorsabban megismerni az alapanyagokat? Különböző étrendi igényeket kell összehangolnod és ez a szabadidődet felemészti? Étrendtanácsadásomon ezekben a kihívásokban is örömmel segítek. Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!

    Dénes Dóra

    Dénes Dóra vagyok, funkcionális táplálkozás tanácsadó, természetgyógyász, fitoterapeuta. Érdeklődésem középpontjában a gyógyító étrendek és tápanyagok állnak, a gyerekek egészségének megalapozása az étkezési szokásaikon keresztül, és a különböző igények összehangolása családon belül.

    Étrend tanácsadás

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám. 

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám.

    @edespofablog

    Followers