Mostanában elmaradhatatlan kása- és gyümölcssaláta kiegészítőnk ez az illatos, édeskés, magkeverék. Karácsonyra készülve DIY ajándékként sem utolsó.
A sötét és hideg évszakban még inkább jól esik illatokat telepíteni a konyhába. A mazsola, a kamilla, és a serpenyőben piruló magok még kelendőbbé teszik a tűzhely környékét mostanában. A magkeverék csereszabatos. A legjobban az áll neki, ha a nagy része dió, de lehet hozzátenni napraforgómagot, tökmagot, szezámmagot is. Ez a keverék a mazsolától édeskés, és különlegessége, hogy kamillát teszek bele, ami a pirított dió ízvilágával együtt otthonosan finom és élettani értéket is hozzáad.
Mit tud a kamilla?
Az orvosi székfű – Matricaria chamomilla vagy újabb nevén recutita botanikai nevének első tagja az anyára utal. Anyafűnek is hívták régen. És valóban tud olyat, mint egy dédelgető szülő, aki nyugtat, fájdalmat, gyulladást csillapít. Legózni mondjuk nem fog a gyerekkel, sem kikérdezni a névmásokat, de a kisgyerekes házi patika szerves része.
A szikes, sós talajt is elfogadja, és udvarokon, kerítések mentén előfordulhat. Több hasonlóan kinéző virág is van, amelyeknek azonban nincs a kamillára jellemző illatuk. Keserűanyagokat, kumarint, flavonoidot is tartalmaz. Illóolaja jellegzetes kék. A teljes virágzatát fogyasztjuk általában forrázatként, de a virág önmagában is ehető.
Áldásai a gyerekeknek:
- Nyugtató, lazító – a központi idegrendszerre hatva a feszültséget csökkenti, segíti az esti elalvást, ezért ilyen jellegű nyugtató teakeverékekben előfordulhat. Ez külsőleg is érvényesül illóolajának párologtatásával. Kisbabáknál régen úgy is alkalmazták, hogy kamillás fürdővízben nyugtatták őket. Utána könnyebben aludtak el.
- Belső gyulladáscsökkentő – teája az emésztőrendszer egészének panaszai esetén bevethető A szájban lévő gyulladásokra, és torokgyulladásra ecsetelőként, öblögetőként használható. Nyelőcső gyulladásra, a gyomor nyálkahártyájának gyulladására, gyomorrontásra gyomorhurutra és a beleket érintő hurutra, ilete hugyúti fertőzésekre is jó.
- A kisbabák hasfájására régen javasolták a híg kamillateát, esetleg keverve édesköménnyel vagy kaporral. Az allergizáló hatása miatt most már óvatosabbak vagyunk (nagyon hígan használható), illetve nyálkahártya szárító hatása is okozhat kellemetlenséget.
- Stresszes emésztési panaszokra – nyugtató és gyulladáscsökkentő hatása így is érvényesül. Feszültebb időszakokban a gyerekeknek is jól jöhet, de keverékben mg jobb, például citromfűvel.
- Belső fertőzésgátló – bakteriosztatikus hatásával egyes fertőző baktériumok szaporodását gátolja. Például a gyakori Escherichia coli fertőzés esetén a kúra kiegészítője lehet.
- Külsőleg is használható gyulladáscsökkentő – egyes szemgyulladásokra, kötőhártya gyulladásra javasolható, és náthában az orrnyálkahártya duzzanatát csökkenti a kamillateás inhalálunk. Szárított, porított változatából bedörzsülő készülhet sebekre, nap okozta irritációra, ekcémás bőrgyulladásra.
- Kisbabák fogzási fájdalmára kamillateás ecsetelést alkalmazhatunk.
A következő magkeverékben szárítva ízesítőként keverednek a flavonoid tartalmú virágfejek. Egy éves kor után a kicsik kóstolhatják.
Tipp
Szórhatjuk zabkására, köleskrémes pohárkrémre, gyümölcsrizsre, tejbegrízre, bármilyen egyéb, édes kására. Smoothie tálak diszítője lehet, vagy szimpla gyümölcssalátákra is nagyon jó. Ezt a diós-kamillás karaktert különösen szereti a szőlő, a szilva, az alma, körte, füge, mandarin. Csokis desszerteket is fel tud dobni.
Kamillás mazsolás magkeverék
Hozzávalók 200 ml-s üveghez
Kb 80 g dió
Kb 80 g egyéb mag vegyesen: pl mandula, szezámmag, napraforgó, tökmag
Kb 20 g Kókuszreszelék
2 evőkanál mazsola
1 evőkanál szárított kamilla
Fűszerek: csipet só, 1 csapott kk reszelt szerecsendió, 1 kk fahéj
Elkészítés:
Serpenyőben a pirítással kezdek. Először a kókuszreszeléket pirítom, mert annak nagyon rövid idő elég, amikor a serpenyő még nem érte el üzemi hőfokát. Keverőtálba szórom.
Jöhetnek az apróbb magok, például a napraforgó és tökmag. Kis idő múlva a szezámmag is közéjük keveredhet. Ha megpirultak, a keverőtálba szórom.
Végül a serpenyő legmelegebb fázisában érkezik a dió, illetve ha kerül hozzá mandula, akkor együtt. Néhány perc múlva, amikor már illatozik, készen van, csatlakozhat a többiekhez hűlni.
A magkeverékben a keverőtálba mérem a mazsolát, kamillát és a fűszereket, és alaposan átkeverem. Aprítógépben több részletben ledarálom.
Kifőzött üvegbe, vagy kisebb üvegekbe adagolva készen is az illatos, ehető ajándék.
Kérdéseid vannak a számodra, illetve családod számára egészséges táplálkozásról? Táplálkozás tanácsadóként és fitoterapeutaként segítek, hogyan tovább. Személyre szabott megoldásokat, élhető, gyakorlati tanácsokat kínálok. Keress bizalommal egyéni vagy családi konzultáción. Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!