Illik szedvicsekbe, fasírtok mellé, sajtokkal, zöldségekkel mártogatni, és alapja lehet gyors tésztaszószoknak is.
Egy anyatárs mesélte, hogy gyerekkorában volt olyan időszaka, amikor elképzelni sem tudott egy szendvicset csemege Piros Arany nélkül. “Mai fejjel visszagondolva borzasztó minőségű felvágottakat ettem, és azokra pötyögtettem állandóan a kedvencemet. Imádtam a tojásos zsömlében is. Ma is szeretem a paprikakrémeket, csak most már inkább sajátot készítek.”
A paprikás krémeknek van egy nosztalgikus bájuk. Nálunk inkább a sült paprikás krémek, mártogatósok, illetve sült paprikás saláták mennek. Egyszer próbaképp káposztával sütöttem össze a kápia paprikát, és meglepő harmóniát adott. Ezt szeretném most megosztani, de előtte néhány praktikum a magyar konyha kedvelt felfújt bogyóterméséről.
Amikor anno a hozzátáplálást elkezdtük, dilemmáim voltak a paprika bevezetésével. Bizonytalan voltam, melyek azok a fajták, amelyek hazaiak, és mettől meddig tart ténylegesen a szezonjuk. Akkor utánaolvastam és kérdeztem ennek, aztán kísérleteztem a bababarát elkészítési módokkal. A különféle lecsók, például darált húsos, vagy bababarát töltött paprikák váltak be az első években is.
Az csemege étkezési paprikák közül a kicsik számára jól használható fajták
Tv paprika
A tv, azaz töltenivaló paprika többféle, közepes méretű fajta összefoglaló neve. Vannak köztük hosszúkásak (pl Altendos, Antal, Bravia), hegyesek, és a kaliforniai paprikára hasonlító, begyűrt végű formák (pl Apollo). A héjuk színe az érési foktól függően változatos a fehértől a sárgán át a narancsos pirosig. Mivel különböző időben szüretelhetők, szezonjuk a nyártól október végéig húzódik.
Kápia paprika
A sötétzöldből kárminpirosra változó fajta a ruganyos, vastag húsa miatt ideális grillpaprika, illetve sütőben sütésre is kiváló.
Pritamin paprika
A zamatos, édeskés “paradicsompaprika” az egyik legmagasabb C-vitamin tartalommal bír a bababarát termések közt. Érdekességképp Szent-Györgyi Albert többféle paprikával is vizsgálódott, végül a szegedi fűszerpaprikából (Capsicum annuum) vonta ki a C-vitamint. Ez irányú munkái hozzájárultak a vitamin biológiai szerepének megértéséhez, és 1937-ben elhozta számára az orvosi Nobel-díjat. A pritamin az egyik legjobb nyersen ropogtatható, hazai paprika.
A másik sláger a kaliforniai paprika, amely élénk sárga, zöld vagy piros héjával is hízeleg, de annak nagy része még külföldről érkezik, nem magyar földekről.
Ebben a receptben a sütéstől még illatosabb, édeskésebb kápia paprikát használom. Bármennyire is keveredik káposztával, ízében a paprika dominál. Az alaprecept fűszerezése enyhe, hogy kicsiknek is kínálható legyen, de lehet erősíteni rajta.
Többféle fogyasztásra is remek:
- Pirítósra, szendvicsbe
- Ha felvágott helyett egy vékony szelet húst vágunk, megkenhetjünk a krémmel
- Fasírtok, csevapok mellé szószként. Ha hozzácsapunk még egy köretet, kis salátát, az kiad egy komplett fogást.
- Sajtokat, zöldségeket, és még almát is jó tunkolni benne, és ezzel színesíteni az uzsonnákat. Egy család, akinek ajánlottam, például joghurttal dúsítja tunkoló krémként.
- Tovább lehet alakítani más kenegetőssé. Például lencsével, csicseriborsóval szintén remek krémet ad. De a muhammara irányába is érdemes elvinni úgy, hogy pirított diót pépesítünk vele (és ha kéznél van, török fűszerkeverékkel, esetleg sumakkal boldogítjuk).
- Tésztaszósszá is lehet dúsítani. Átforralhatjuk paradicsompürével, vagy tejszínnel, és még egy kis fokhagymával, ha van rá kereslet. Oregánóval, bazsalikommal fűszerezhetjük.
Kápia paprikás krém
Hozzávalók:
- 2 nagyobb vagy 3 közepes kápia paprika
- 1 közepes fehér káposzta negyede
- 1 lilahagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 ek sütésre alkalmas olívaolaj
- 1 tk balzsamecet
- Fűszerek: 1 kk kakukkfű, 1 kk borsikafű, kis marék friss petrezselyem
- 1-2 löttyintés tökmagolaj
Elkészítés
A zöldségeket előkészítem. A hagymát tisztítjuk, aprítjuk, a fokhagymát megpucoljuk és egészben hagyhatjuk. A paprikákat megmossuk, kicsumázzuk és 1 centisre kockázzuk. A káposzta negyedet csíkozzuk, vagy kockázzuk, nem fontos apróra.
Kisebb sütőtálba szórjuk a zöldségeket, a szárított fűszerekkel és olívaolajjal átkeverjük és 200-210 Celsius fokos sütőben 20-25 perc alatt, néhányszor átkeverve megsütjük.
Az elkészült keveréket leturmixoljuk, és frissiben kap még aprított petrezselymet és tökmagolajat.
Hogyan lehet egy változatos, egészséges étrend könnyen megvalósítható? Különböző étrendi igényeket kell összehangolnod a családban? Szükséged lenne átlátható, betartható heti menü tervre? Táplálkozás tanácsadóként és természetgyógyászként ebben segítek, és gyakorlati tudnivalókat is bőséggel adok. Tanácsadásomon keress bizalommal!
Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!