Ha maradt egy kis sonka, tojás, pompás saláta készíthető belőlük, de sonka nélkül is tökéletes. Az újkrumpli, az alma, a sóska, a gránátalma a siker titka.
Vannak gyerekek, akiket ha salátával kínálnak, akkor kislapátjukkal ásnának maguknak menedéket. Ezért is jó, ha a saláta műfajához nemcsak zöld és kesernyés, hanem minél komplexebb ízek és jó élmény is kapcsolódik.
Van egy ösztönös távolságtartásunk a keserű ízektől (ha érdekel az íztanulás, itt bővebben írok róla). Öseink termés gyűjtögető túráin ez is figyelmeztető jel volt, hogy amit kóstolnak, lehet hogy mérgező. De közben nagyon sok, magas tápanyag tartalmú zöldség van, ami kesernyés, ám egészséges. És nagy részük zöld: a keresztesvirágzatú növények, a K-betűsök, salátafélék, illetve a gyógynövények, főleg a jó emésztés őrei, a máj segítői.
Hogyan szerettethetjük meg a kicsikkel a salátát?
Ha mindezeket nem főszereplőként, hanem epizodistaként szerepeltetjük a salátában, máris lehet, hogy nem lesz szükség a kislapátos menedékre. Gyerekkoromban imádtam nagymamám ünnepi krumpli salátáját, ami almával, savanyú uborkával és tojással készült: egyszerre édeskés, savanykás, és kesernyés volt. Ez az ízvilág ihlette ezt a keverményt is.
Használhatjuk húsvéti maradékok mentésére, mert a sonka, tojás különösen jól áll neki, de vegán salátaként, friss tavaszi zöldek kényelmes pamlagjaként is finom.
Lelke az újkumpli
Ez a fejlődésben lévő gyermek zöldség friss cukrokat, a kifejlett gumóhoz képest kevesebb keményítőt, viszont több fehérjét tartalmaz. Fontos kiegészítője a zsenge héj, ami minden földben fejlődő zöldség esetében egy remek, glikozidos védelmi vonal. Igyekszik távon tartani a támadó egyedeket, és sebgyógyító hatással is bír, ha valamely ellenség megsérti. Ezért is jót teszünk magunkkal, ha nem hámozzuk.
Tipp
A krumpli főzőleve is nagy kincs, pont a héjból főtt hatóerő miatt. Zöldségkrémleveshez vagy főzelékhez érdemes elmenteni későbbre.
A saláta ízfokozói az alma, a nyers sóska, és a gránátalma
Hozzá érkeznek még a friss zöld levelek, lehet spenót, madársaláta, vagy bármilyen zöldségmix. Ha van kert, akkor hátha akad ott tyúkhúr vagy árvacsalán, mint rendíthetetlen gaz: ezek még táplálóbbá teszik, és kis mennyiségben az ízük sem tolakodik.
A húsvéti maradékmentés nevében keveredhet még bele sonka és kemény tojás maradék.
Ha sikerül kapirgálós, vagy bio tartásból szerezni, akkor tápanyagbomba, a gyerekeknek is hasznos. A-vitamint és karotint, többféle B-t, köztük B12 vitamint és folátot, és kolint tartalmaz. Ez fontos anyag: a sejtmembránok alkotóeleme, és többek közt segít a koleszterin és zsírok felhasználásában. Hozzájárul még a máj és az agy szorgalmas működéséhez, az idegrendszer egészséségéhez, a jó anyagcsere fenntartásához.
A húsvéti hidegtálból meríthetünk még vele E-vitamint, cinket, foszfort, vasat, szelént, magnéziumot. Összességében olyan anyagokat tartalmaz, amelyek segítik a vérképzést, a sejtosztódást, az idegrendszer, a látás és hallás védelmét, a bőr épségét, és óvja a memóriát.
Hogyan készül a babáknak?
A baba változatban az almát és a sóskát együtt megdinsztelem egy kis újhagymán, és ezzel puhán szervülnek a főtt újkrumplival. A fogás fűszerei a citromfű, petrezselyem, de ha kéznél van, turbolyát is adhatunk hozzá. Egy kis maradék tojás még érkezik hozzá. Falatkásan fogyasztható, de pürés babáknak a krumplit villával összenyomkodhatjuk, a sóskás almát tojássárgájával és némi krumpli főzővízzel lepürésíthetjük, és citromfűvel, petrezselyemmel fűszerezhetjük.
Mikortól kóstolhatják?
A legutóbbi ajánlások szerint tojást a 7. hónaptól, sóskát az oxalát, és lehetséges nitrát tartalma miatt később, a 10. hónap táján kóstolhatnak. Almát, krumplit a hozzátáplálás kezdetétől. A zsengébb kosztosok számára tehát sóska helyett inkább jobb madársalátát párolni hozzá, és pár csepp citromlével savanyítani.
A salátának nincs szigorúan vett receptje. Ezt inkább inspirációnak szánom:
Újkrumpli saláta friss zöldekkel
Hozzávalók 4 személyre
- 60-70 dkg újkrumpli
- 4-6 db keményre főtt tojás
- 1 db lilahagyma
- 3-4 db hónapos retek
- 1 db közepes alma
- 10 dkg sóska
- 2 szárzeller
- 1-2 nagy marék zöld levél (pl salátakeverék, madársaláta, rukkola)
- 1 db gránátalma
- 1 evőkanál almaecet
- 2 evőkanál olívaolaj vagy hidegen préselt szőlőmagolaj
- Fűszerek: pár szál medvehagyma, 1 tk római kömény, 1-2 ág majoranna, 1 tk citromfű, 1 tk borsikafű, ½ köteg friss koriander vagy petrezselyem, só, bors ízlés szerint
Elkészítés:
Az újkrumplit jól megmossuk, és egészben megfőzzük. A lilahagymát aprítjuk, az almát apróra kockázzuk, a szárzellert felkarikázzuk (vastagabb végén felezzük), a sóska szárát finomra aprítjuk, leveleit apróra tépkedjük. A retket fél karikákra vágjuk, a gránátalmát félbevágjuk, és a magját fakanállal egy tálba ütögetjük. A zöldfűszereket aprítjuk.
A baba számára félreteszünk egy főtt újkrumplit, 1 ek almát, egy szál sóskát (vagy kisebbekben egy kis madársalátát), egy szál medvehagymát, vagy helyette kb 5 cm újhagymát. Serpenyőben kókuszolajon megdinszteljük a hagymát, almát, sóskát. Az újkrumplit apróra vágjuk, és hozzákeverjük a dinsztelményt. Hozzá apríthatjuk a tojást is, és citromfűvel, petrezselyemmel, esetleg kevés turbolyával megszórhatjuk.
Az olíva- vagy szőlőmagolajjal és almaecettel és a zöldfűszerek felével öntetet készítünk.
A családnak a leszűrt, kihűlt újkrumplit egy salátás tálba karikázzuk. A tetejére halmozzuk az almát, a zellert, a sóskát, zöld leveleket, retket, pici sóval és az öntettel óvatosan átforgatjuk.
A tojásokat megpucoljuk, gerezdekre vágjuk, a salátára rendezgetjük, meglocsoljuk egy olívaolajjal, végül megszórjuk gránátalmával és korianderrel vagy petrezselyemmel.
Tipp
A saláta szereti a pirított magokat is, például tökmagot, szezámmagot, de a diót is.
Változatos és egészséges étrendet kialakítani a családnak rengeteg idő és energia. Ha különböző étrendi igényeket kell összehangolnod munka és más feladatok mellett, étrendtanácsadásomon segítek egy hosszú távon tartható rendszert kialakítani.
Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!