fbpx

Funkcionális gyerekétkeztetés szívvel lélekkel

Dénes Dóra családi konyhája

  • Étkezési tanácsadás
  • Tudástár
  • Rólam
  • Kapcsolat
  • Családnak Egészséges ital Egyéb kategória Étrendváltó alapreceptek Négyévszakos TejmentesTudatos táplálkozás

    Tejérzékeny gyereknek mit adjunk? szülői kérdések – 1.rész

    Mi van a tejben, amit elhagyása esetén pótoljunk? Mi okozza a tüneteket? A laktóz, vagy a tejfehérje? Hogyan adjuk elég kalciumot a kicsinek? Teljes értékű tejpótló tanácsok. 

    A tehéntej sokat vitatott eledel. Mint anyatej, a feltétlen bizalom, a táplálás, gondoskodás szimbólumait hordozza, ugyanakkor napjaink tejipara épp a bizalmat nem tudja erősíteni. Az előző generációkba oltott “élet, erő, egészség” szlogen máig viták alapja az unokákat kakaóval váró nagyszülők és a más tejhitet valló szülők közt. 

    Ha fontos, hogy az anyatejes táplálás után (mellett, közben) is tejterméket együnk, adjunk, akkor az emésztése miért okoz sok gyereknek problémát? A tejcukorérzékenység és a tejfehérje allergia is gyakori, ezért most minden elvi tejkérdést, hitvitát kerülve csak abban igyekszem segíteni, mit tehetünk, ha a tejet átmenetileg, vagy tartósan kerülni kell.

    A tejpótlás gyakorlatával kapcsolatban sok kérdést kaptam az Édespofa kezdete óta, ezekből gyűjtöttem össze a legjellemzőbbeket. 

    De előtte pár fogalom a pontosításért. Milyen okai lehetnek, ha nem bírjuk a  tejet? 

    Laktózérzékenység 

    A tejcukrot lebontó (glükóz és galaktóz egységekre hasító), vékonybélben termelődő laktáz enzim hiánya, vagy csökkent mennyisége okozta emésztési probléma. Ilyenkor a tejcukor emésztetlenül halad át a vékonybélen, majd a vastagbélben élő baktériumok állnak neki a fermentálásnak, ezzel a puffadástól, a hasgörcsön át a hasmenésig egy sor kellemetlenséget okoznak.

    A primer érzékenységnél, a szekunder, azaz szerzett laktózintolerancia összetettebb kérdés, mert lehet más probléma kísérője (akár gluténérzékenységé is). Jelentkezhet gyógyszeres kezelés, antibiotikum kúra után is. Ha a laktóz problémát okoz, akkor kérdés az egész  emésztés minősége. A laktáz enzim elégtelensége mellett más emésztőenzimek is döcöghetnek a szervezetben. Tehát az emésztést fontos rendbe tenni. 

    Miből tudjuk, hogy laktózérzékenység? 

    Hidrogén kilégzéses teszt tudja igazolni. A vizsgálatban vízben oldott tejcukor fogyasztása után egy megadott időközönként egy mérő készülékbe kell lélegezni. A le nem bontott laktóz erjedési folyamatát az emelkedett hidrogén-gáz koncentráció jelzi.  

    Tejallergia

    Amikor a tej különböző fehérjéire, a kazeinekre, illetve laktalbumin alkotórészeire adott allergiás immunválasz, ami IgE antitest termelődésével jár. Ezt vérből prímán megállapítják. 

    A tünetek az ödémáktól a csalánkiütésen és ekcémán át a légúti tünetekig,  emésztési problémákig, hasmenésig széles skálán mozoghatnak. Ez az érzékenység már a szoptatás idején is megmutatkozhat görcsös hasfájásban, nyálkás, zöldes hasmenésben, egyéb babakínokban, ha az anya tejterméket fogyaszt. Ahogy az allergia súlyossága és az életkorral kinőhetősége is egyénekre jellemzően alakul. Amint lehet, érdemes specifikálni, mivel állunk szemben, és a tehéntejen kívül problémás-e a kecske-. juh- illetve bivalytej, hogy a diétát is mindezeknek megfelelően lehessen beállítani. 

    Miből áll a tehéntej? Mit kell hát pótolni? 

    3.3% fehérjéből 

    A legnagyobb fehérjecsoportja a kazein, amely az össz fehérjetartalomnak nagyjából 80%-át adja. A többféle típusból a béta-kazein az, amelyet a legtöbbet kutatnak. A két leggyakoribb forma az A1, és az A2 béta-kazein. Észak-Európában, és nálunk is az A1 az elterjedt: a nagyhozamú holstein-fríztől is ezt kapjuk. Ez a típus az, amely több szempontból is problémásabb, és amelyet kevésbé tudunk emészteni, tolerálni. Itthon a Debreceni Egyetem kutatói dolgoznak a A2 béta-kazeinben gazdag tejtermékek fejlesztésén. 

    Tipp

    Akit érint: itthon is rendelhetők, kaphatók már A2-es, jersey-tejből készült termékek is. Én például Budapesten, a Bosnyák téri piacon futottam bele legutóbb, de multi láncoknál, például a Tescóban, illetve a kézműves termelők portékáit árusító webshopok, közösségi bevásárló oldalakon kínálatában is felbukkant már. 

    Kazeinek mellett tejsavó fehérjét is tartalmaz, amelynek többségét alfa- és béta-laktoglobulin alkotja. Az immunoglobulinok is ide tartoznak, amelyek a kórokozók elleni örökös harcban és az immunrendszer működésében játszanak szerepet. A tej fontos aminosavakat is tartalmaz  (köztük pl glutamint, illetve BCAA-t, azaz elágazó láncú aminosavakat). Mindezek fehérjeépítő lego kockák amelyek a borjú szerveit, testét építik, illetve vannak, amelyek enzimek, hormonok alkotói. 

    3.8% zsírból 

    A Házi tejek tetején a zsír gazdag fölként ringazózik. A bolti tejek alacsonyabb zsírtartalmúak, és a homogénezés után apróbbra szelt méretű, telített zsírokat tartalmaznak. A zsírtartalom nem ördögtől való, részben a zsíroldékony vitaminok, A, D, E, K-vitamin karrierjét segítik. 

    4.6 % szénhidrátból, azaz tejcukorból 

    Ásványi anyagokból, vitaminokból 

    Az említett zsírban oldódó vitaminokon (A-, D-, E-, K-) kívül többféle B-vitamin (pl B1-, B2-, B3-, B6- és B12-vitamin, folát, kolin), és olyan ásványi anyagok lelőhelye, mint kálium, kalcium, magnézium, foszfor, nátrium, cink, szelén, vas.

    Növekedési faktorokból

    A tejfogyasztás növeli az IGF-1 szintet, azaz inzulinszerű növekedési faktort tartalmaz. Ez gyermekkorban szerepet játszik a növekedésben, az izmok fejlődésében, ösztönzi a csontépítő sejtek aktivitását. Felnőttkorban viszont nem kívánt burjánzások segítője lehet. 

    Milyen termékek kerülendők?  

    • A tejfehérje okozta problémáknál minden olyan bolti csemege, amelynek címkéjén ezek valamelyike szerepel: kazein, laktalbumin, író, tejsavó, tejsavópor, tejsavófehérje, citopán (a sütőiparban a kovász helyettesítésére használják,  laktit – E966 (laktózból előállított cukoralkohol, azaz édesítő). 
    • Tejet, vagy tejport sok élelmiszerben használnak állagjavításra is. A logikus tejlelőhelyeken kívül felvágottakban, levesporokban, zöldségkrémekben, kenyerekben, szószokban, de még a kézműves töpörtyűben is előfordulhat, mert pont a tej segíti, hogy ropogós legyen. 
    • Az étrend kiegészítőket, probiotikumokat is figyelni kell. A D-laktát mentesek a használhatók.  
    • Van olyan szintű érzékenység, amelyben a szoptatott állatok húsa, például bárány vagy borjú is problémát okoz. 
    • Ha érzékenység van, a baba tápszerek esetében is kardinális kérdés, hogy milyen összetevőket tartalmaz. A tej alapú hipoellargén készítményeken kívül teljesen növényi: rizs- és szentjánoskenyérmag alapú pépek is választhatók. Ezek a tejmentességen kívül jellemzően glutén-, szója- és tojásmentesek is. Összetételükben szerepelnek növényi olajok és zsírban oldódó vitaminok, pl D és K vitamin, C-vitamin, és többféle B-vitamin, és néhány probiotikus baktérium. A tápszer kiválasztása a gyermekorvos kompetenciája. 

    Mitől lesz laktózmentes egy tejtermék? 

    A hosszan érlelt tejtermékekben, például érett, kemény sajtokban a laktóztartalom természetes úton is csökken, a vajban, joghurtban is alacsonyabb. De a teljes laktózmentességet úgy érik el, hogy hozzáadott laktáz enzimmel jóllakatják a tejterméket. Ezt az enzimet a candida pseudotropicalis nevű gomba segítségével állítják elő. 

    A növényi tejek pótolják a tehéntejet?

    Főzéshez, sütéshez, italkészítésben minőségi segítség, némelyik nagyon finom is, de tápértékben nem helyettesítik. A növényi tejpótlók különböző fajtáinál eltér, hogy mennyi fehérjét, szénhidrátot, zsírt tartalmaznak, és egyik sem alternatívája ilyen szempontból a tejnek. A növényi italokról, joghurtokról, tejszín pótlókról a következő részben lesz szó részletesen.  

    Akkor hogyan pótoljuk a tej elhagyásával kiesett értékeket? 

    A rizstejes kakaók, vagy növényi joghurtos saláták önmagukban nem nyújtják azt a komplexitást. A tejpótlást nem egy helyettesítő termék oldja meg, hanem az étrendet célszerű minél gazdagabbá tenni. 

    Kalcium

    A kalcium pótlása a leggyakoribb kérdés. Amellett, hogy a csontok és a fogak fontos alkotóeleme, az izmok működésében, egyes hormonok szintjének szabályozásában is szerepe van. A legtöbb zöldség, és több mag is tartalmazza. 

    • Kiváltképp a szezámmag, mák, mandula
    • A zöldségek közül különösen a keresztesvirágúak, mint például kelkáposzta, brokkoli értékes forrása. Ezekből jól hasznosul, míg például a spenótból a magas oxaláttartalma miatt kevésbé.
    • Az kistestű, csontos halakat is érdemes beemelni a menübe, amelyeket tisztítva, de apró csontjaival együtt eszünk: például aquadella, szardínia, sprotni
    • A kalcium felszívódásához fontos a D-vitamin-ellátottság, és foszforra, rézre is szükség van. Abban, hogy a felvett kalcium méltó helyére, a csontokba épüljön, több egyéb mikrotápanyagra is van szükség, többek között A- és K-vitaminra is. 
    • A kalciumon kívül kiváló csonterősítő a sok mozgás. 
    • Összességében a csontok fejlődéséhez fontos: sok zöldség, apróhalak, kellő mennyiségű D és K2 vitamin, kirándulás, rohangálás a napsütésben, fáramászás, biciklizés, strandolás, sok, mozgásban töltött idő. 

    Ha a gyermekorvos az étrend és egészségi állapot fényében úgy ítéli meg, étrendkiegészítésre szükség lehet. 

    Egyéb vitaminok, ásványi anyagok 

    • A tej több fontos ásványi anyagának egyik legkézenfekvőbb forrásai a belsőségek. Például a máj remek tápanyagraktár. A- K – és D-vitamin koncentráció szempontjából a szabadon tartott, legeltetett állatok erősebbek. A szervek különböző arányban tartalmaznak fontos mikrotápanyagokat. Összességében a belsőségek, különösen a máj, lép vastartalma jelentős, méghozzá  szerves kötésű, jól hasznosuló hem komplex formában. És többféle B-vitamint, főként B12-t, és a folsav aktív formáját, a folátot,  illetve kolint tartalmaznak a belsőségek, meg aztán cinket, krómot, magnéziumot, foszfort, káliumot. Azt, hogy az immunrendszer szempontjából ezeknek milyen jelentősége van, ebben a posztban összefoglaltam. 
    • A nyomelemek szempontjából azért könnyen felvehető források a belsőségek, mert mint létfontosságú szervek enzim, illetve hormonalkotó anyagot tartalmaznak, tápanyagokat tudnak raktározni. 
    • A vese, kakashere szeléntartalma is említést érdemel (bevallom, ezek a csemegék még az én feketeöves kóstolóimnál sem mennek át, de időnként azért próbálkozunk). 
    • A cink és szelén szempontjából lehet, könnyebben elfogadható forrás a  tengeri herkentyűk. A cink többek közt szerepet  játszik a sejtek membránjainak az ellenállóképességében, enzimek termelődésében, a vércukorszint szabályozásában, és influenzás időszakban az immunrendszer segítésére is javasolják. A kis tengeri lények réz lelőhelyek is, így a csontok fejlődéséhez és a vérképzéshez is hozzájárulnak.
    • Ha nagyon nem megy a belsőség, akkor a tojás sárgája is segít pótolni a tejben is meglévő ásványi anyagokat. 
    • B-vitaminok szempontjából a szabadtartásból vett tojás sárgája, a máj, a lazac, a kénes zöldségek, például karfiol, brokkoli, spárga, kelbimbó, vagy a spenót, a mángold, a nem hántolt gabonák és hüvelyesek jó források. A vérképzéshez többféle B-vitamin is szükséges, amelyek egymást is segítik. Így nem egyes vitaminokban, ásványi anyagokban érdemes gondolkozni, hanem komplexen, tápanyagdúsan etetni a poszátát. 

    Fehérjék, zsírok

    • A magyar étkezési kultúrában nem igazából fenyeget a fehérjehiány veszélye, de értelemszerűen az étrendből kihullott tej aminosavait állati forrásból lehet könnyen pótolni. Jó és komplex források például a csontos alaplevekkel készült ételek. A csontlé számos fontos összetevőjéről és áldásairól itt írtam bővebben. Csontlével nemcsak húsos ételek, hanem főzelékek, zöldségkrémlevesek is készülhethetnek. 
    • A zsírok a glicerinnek zsírsavval alkotott vegyületei. Évtizedek óta viták tárgya, milyet és mennyit kéne belőle ennünk. Összetett tápanyagok és a nekik tulajdonítható élettani hatások is sokrétűek. A megfelelő zsírbevitelhez szükség van állati (pl kacsazsír) és növényi (pl extra szűz olívaolaj) forrásra is 
    • A halak fehérje és zsiradék források is, ha sikerül bőröstül enni. A bőrszövetben koncentrálódnak a leginkább az Omega3- zsírsavak, amelyekre a gyerekeknek is nagy szükségük van. Nagyon jó ebből a szempontból is a pisztráng, makréla, szardínia, lazac, ponty, szürkeharcsa, busa. Célszerű hetente többször, akár háromszor választani valami jót a halas pultból. 
    • Ha vegán irányból kell megközelíteni a fehérjék és zsírok érzékeny kérdéseit, akkor a Teljes értékű növényi étrend komplettálási elveit célszerű követni.  Illetve még hasznosabb, ha a növényi étrendet a gyermek számára szakember állítja össze

    Hamarosan érkezik a folytatás, amelyben a növényi tejek, tejpótló termékek összetételéről, tápértékéről lesz szó, és a felhasználásukról, trükkjeikről, rigolyáikról a sütésben, főzésben.

    FONTOS!

    A posztban leírtak tájékoztató jellegűek. Nem helyettesítik a gyermekorvosi, illetve gasztroenteorológusi szaktanácsadást. Minden esetben szükséges együttműködni a házi gyermekorvossal, és védőnővel a gyermek táplálását érintő kérdésekben, és az ő általuk javasolt irányelvek alapján tervezni az étrendjét. 

    Mentes étrendre kell, hogy válts és azt sem tudod, hol kezdd? Gyorsan gyakorlatba szeretnél jönni, mit mivel helyettesíts, kombinálj, honnan szerezd be, hogyan készítsd el? Étrendtanácsadásomon örömmel segítek, hogy ne a konyhában töltsd a napjaid. Menüterven kívül praktikus, gyakorlati tanácsokat, recepteket is adok.  Ha pedig csak egészségesebb családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!

    Hasznos linkek és források

    Milk composition and its constituents

    Fontos tudnivalók a tejről, tejtermékekről

    Cow milk consumption, insulin-like growth factor-I, and human biology: a life history approach

    Alfa-laktalbumin – mit jelent? 

    Innovatív tejtermékek fejlesztésében vesz részt a MÉK

    MDOSZ hírlevél: Alapvető élelmiszerünk a tej

    Dénes Dóra

    Dénes Dóra vagyok, funkcionális táplálkozás tanácsadó, természetgyógyász, fitoterapeuta. Érdeklődésem középpontjában a gyógyító étrendek és tápanyagok állnak, a gyerekek egészségének megalapozása az étkezési szokásaikon keresztül, és a különböző igények összehangolása családon belül.

    Étrend tanácsadás

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám. 

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám.

    @edespofablog

    Followers