fbpx

Funkcionális gyerekétkeztetés szívvel lélekkel

Dénes Dóra családi konyhája

  • Étkezési tanácsadás
  • Rólam
  • Kapcsolat
  • 1 évtől AIP-barát Alacsony FODMAP Alacsony fruktóztartalmú Egészséges ital Egyéb kategória Immuntámogató Szoptatás barát Téli receptVárandós barát

    Gyógynövényes chai masala gyerekeknek – finom tuning az immunerőnek

    A vírusról vírusra meneteléshez segítség ez a fajta gyógyító tea keverék, ami amúgy elképesztő finom. 

    Biztos sokaknak ismerős a helyzet, hogy minden hét óvodai tartózkodásra jut két hét betegség. Már a télbe is kezd belefáradni a szervezet, nemcsak abba, hogy vírusról vírusra futja a maratont. A töltőállomásokra izotóniás ital helyett inkább helyezzünk ki olyan, gyógynövényes teakeveréket, amellyel az immunrendszer töltődhet a téli küzdelmében. 

    Csak ne legyen már megint beteg

    Január végére már sok szülő belefásul a monoton nátha kúrákba, orrszippantásokba, Salvus vizes inhaláltatásba, vitamin adagolásokba. Vigasztalásul csak annyit, hogy az immunrendszer tanulmányainak és szakmai gyakorlatának fontos eleme, hogy kapja a kihívásokat, feladatokat. Így lesz lesz egyre ügyesebb, és évről-évre gyakorlottabban likvidálja a gyanús elemeket. 

    Mi az, ami igazi segítség az immunrendszernek?

    Azért jó, ha van segítség. A gyerekekre szabott chai masaláról már írtam évekkel ezelőtt. Azóta is hűséges társ, és nagyon hálás vagyok neki, mert szeretik a csimotáim (pedig inni nem nagyon kívánnak, főleg télen).

    Segítség abban, hogy egy kórsággal hamarabb végezzenek. Ennél többet nem is tudunk elérni. Az, hogy ne kapjanak el semmit, kábé olyan ésszerű kérés lenne, mint a Holddal alkudozni, hogy ne világítson éjjel. 

    Tele fertőzésgátló és emésztést segítő fűszerekkel

    A chai masala egy indiai eredetű,  tejjel és melegítő hatású fűszerekkel ízesített fekete tea ami az angol gyarmatosításnak köszönhető, hogy a szubkontinensen, majd Európában is elterjedt. Helyenként Ayurveda chainak is hívják, és utcákon, piacokon standoló teaárus, a chai wallah különböző fűszerek, mint bors, gyömbér, kardamom, fahéj, szegfűszeg, szerecsendió keverékével. 

    Eredetileg bivalytej krémesítették, és ahogyan az ízesítés egyéni, a felhasznált tej mennyisége is tájegységenként változik. Van, ahol tejben főzik meg teát és a fűszereket, van, ahol kisebb arányban adják hozzá a tejet. Az Ayurvédában a tejnek ugyan, mint szattvikus (azaz a tisztaság minőségét hordozó ) élelemnek szerepe van itt is. 

    Tipp

    De itt csak ihletforrásként használjuk mindezt az ovis korosztálynak készült változatban. Fekete tea helyett rafináltan finom gyógytea keverék kerül bele. A fűszerek is csereszabatosak ízlések és igények szerint. És az a gyerek,  aki nem ihat tejet, kísérheti mandulatejjel (sőt, azzal szerintem még finomabb), rizstejjel, zabtejjel. 

    Fő elemei: 

    A chai masala fűszerei mind szuper antioxidáns, és még ezeket is tudják: 

    • A fahéj a szénhidrátok emésztését segíti, a vércukor és vérzsír kordában tartására és az emésztőnedvek termelésére is hatással van. A belekben élősködő e-coli baktérium szaporodását gátolja. Vírusölő és gombaellenes, és némi eugenol tartalmánál fogja fájdalomcsillapító hatása is van. Csípős és édeskés íze az édesség iránti sóvárgáskor is jól jön a délutáni csokivágy idején. Kutatások arra is rámutattak, hogy  segítik a tanulási folyamatokat, serkenti a memóriát. 

    Tipp

    A fahéjnak négy fajtája ismert, ebből kettő itthon kapható. A ceyloni fajta (Cinnamomum verum) leginkább bio boltokban kapható, és drágább. Az íze lágy, kicsit citrusos. A gyerekek szempontjából ezt érdemes választani, mert kumarin tartalma alacsonyabb. Az, a főleg vérhigításra szolgáló hatóanyag nagyobb mennyiségben terhelő a májnak.  A kínai változat, a kasszia (Cinnamomum cassia, vagy Cinnamomum aromaticum) az, amit jobban ismerünk. Olcsóbb, karakteresebb ízű és illatú, és magasabb kumarin tartalmú.  

    • a szegfűszeg: több eugenolt tartalmaz, a fertőzésgátló hatása jelentős. Baktériumok szaporodását gátló hatása miatt részben a szájüregi gondok, ínygyulladás, baktériumok okozta fogszuvasodás ellen szokás bevetni., ami fájdalomcsillapító hatású. A torokfájást és a száraz köhögést enyhíti.  
    • A zöld kardamom a benne található mangánnak a salakanyagok eltávolításában és az anyagcsere folyamatokban vesz részt. Több enzim felépítéséhez és működéséhez is szükséges, illetve a pajzsmirigy- és nemi hormonok előállításához is. 
    • A gyömbér egyszemélyes patika.  Segít a hányinger, a görcsök, a gyulladások, a köhögés csillapításában, mikrobaellenes hatásával az immun védelemben. A-, C-, E- és B-vitaminokat, magnéziumot, foszfort, káliumot, vasat és cinket is tartalmaz.
    • Kerülhet még bele  szerecsendió is. Ez például  gyomorhurut ellen is használható, például mézzel keverve lehet bizonyos gyomorproblémák ellen bevetni. Az emésztést ez is serkenti, de még a vörös vértestek képzésére is jó hatással van. 

    Összességében egy kis rosszindulattal azt is lehet mondani, hogy ahol Indiában hiányos a higiénia, ott a chai masala fűszerei még inkább segítség.

    Csatlakoznak a hazai gyógynövények

    És akkor érkezik az indiai-magyar fúzió, néhány hagyományos, gyerekkorban is használható és szeretett gyógynövénnyel. Ezekből választhatunk egyet a fűszeres teához. Mind édeskés harmóniát ad neki. A sok édeskés ízanyag miatt nem létszükséglete a hozzáadott édesítés.  

    • Kamillavirág (Matricaria recutita): ebben a posztban bővebben is szó volt róla, miket tud. Nyugtató, lazító hatású. A központi idegrendszerre hatva a feszültséget csökkenti, segíti az esti elalvást. Belső gyulladáscsökkentő és fertőzésgátló. Bakteriosztatikus hatásával segít az immunrendszernek felvenni a harcot a betolakód ellen.  A szájban lévő gyulladásokra, torokgyulladásra, a bélben lévő fertőzésekre is használható. A kisbabák hasfájására régen javasolták a híg kamillateát, esetleg keverve édesköménnyel vagy kaporral. Stresszes emésztési panaszokra alkalmazható. Nyugtató és gyulladáscsökkentő hatása külsőleg, belsőleg is érvényesíthető. Ez adja a leginkább édeskés teát. 
    • Hársfavirág (Tilia spp.) Többféle flavonoidot tartalmaz.  Antibakteriális és virális hatású, megfázásra, és influenzára gyakran használt gyógynövény. Izzasztó hatású,  lázat és köhögést csillapít, és az orrváladék mennyiségét csökkenti. Enyhe hashajtó hatású. Használható fejfájásra, ízületi fájdalmakra, és hólyaghurut esetén ülőfürdőként is. Ezt a teát már a bölcsödés korosztály is kaphatja, édeskés, picit kesernyés. 
    • Feketebodza virága (Sambucus nigra). A levele és termése is (éretten) felhasználható, de a virágból készült tea gyakoribb, és régóta alkalmazott gyógynövény A hársfa izzasztó hatásához hasonlóan ez is bevethető náthák ellen,  és az  izzasztó glikozidákon kívül, cukrokat, nyálkát, is tartalmaz. Önmagában is édeskés íze van, májusi virágzása során a kis fehér bogernyők szörpbe kívánkoznak. Amúgy enyhe vízhajtó, emésztést elősegítő, köhögéscsillapító hatású. Megfázásra, hörghurutra, és az immunrendszer általános serkentésére is használható. A virágból készült tea is hordozza halványan a bodzaszörp aromás, illatos egyéniségét. De pl palacsintatésztába sütve is ad egy kis bodzaillatot. 

    Gyógynövényes chai masala gyerekeknek

    Hozzávalók fél literhez
    • 6 dl víz 
    • Fűszerek: 2 zöld kardamon, egy kisebb farabka fahéj, 2 szegfűszeg, 1 kiskörömnyi tisztított gyömbér 
    • Gyógytea: 1 tk szárított kamillavirág, vagy hársfavirág, vagy bodzavirág
    • Néhány löttyintésnyi tej vagy növényi tej – de lehet 1 dl is

    Elkészítés:

    Kis fazékban hideg vízben indítva felteszem főni a chai fűszereit. Miután felforrt a víz, még néhány percig főzöm őket. Amikor a gázt lelapcsoltam, a fűszeres vízbe kanalazom a gyógyteát, és lefedve 10 percig ázni hagyom. Leszűrve bögrébe töltve pár löttyenetnyi tejjel vagy növényi tejjel finoman krémesedhet.  

    Elakadtál, mit is kéne enned, hogy jobban légy, és még a családnak is főzni kell?

    Megújult az étkezési és gyógynövényes tanácsadásom! Párok, családok igényeinek összehangolásában is segítek táplálkozás tanácsadóként és fitoterapeutaként. Kidolgoztam egy menütervező koncepciót is, amellyel időt lehet spórolni. Praktikus, gyakorlati tudnivalókat adok át, hogy változatos, egészséges ételek készülhessenek nálatok. A hozzátáplálás és válogatósság kérdéseivel is foglalkozom. Keress bizalommal! 

    Dénes Dóra

    Dénes Dóra vagyok, funkcionális táplálkozás tanácsadó, természetgyógyász, fitoterapeuta. Érdeklődésem középpontjában a gyógyító étrendek és tápanyagok állnak, a gyerekek egészségének megalapozása az étkezési szokásaikon keresztül, és a különböző igények összehangolása családon belül.

    Étrend tanácsadás

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám. 

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám.

    @edespofablog

    Followers