fbpx

Funkcionális gyerekétkeztetés szívvel lélekkel

Dénes Dóra családi konyhája

  • Étkezési tanácsadás
  • Tudástár
  • Rólam
  • Kapcsolat
  • AIP-barát Családnak Egészséges ital Egyéb kategória Immuntámogató Mindenmentes Őszi recept Rostban gazdag Szoptatás barát Tavaszi recept Téli recept Tudatos táplálkozás Várandós barátVegán

    Gyömbér shot és más bivaly immun italok gyerekeknek

    Ütős házi szerek tárháza következik utánpótlásként a téli vírusokban megfáradt immunerő bástyáira. 

    “Utálom a csípős gyömbér shotot. Meddig kell még ezt inni? – lázadozik olykor az óvodás a házi immuntuning ellen. Bátyja ügyesen érvel helyettem is:  “ezt a csípősséget a vírusok is utálják. Pont azért isszuk, hogy ők ne szeressék.”

    Tél végére nagyon unjuk már az inhalálás – orrkidugítás – köhögéscsillapító teák – vitaminok rituálékat. Elhagynánk már az összeset. De főleg ilyenkor a legnehezebb kijönni az oda-vissza cikázó fertőzésekből, már az immunrendszer is megharcolt, fáradt.  

    Tapasztalom, hogy az ételekkel, italokkal bevitt gyógyerőt a szervezet értékeli. Roborálnak és kicsit gyorsítják a javulást. Igyekszünk nem erőltetni, nehogy megutálják a gyerekek, de azt a tapasztalat, hogy a gyömbér shot, a gyógyteák, a csipkebogyó tea, vagy feketeretek-méz kombó tud segíteni. Bemutatok egy kisebb arzenált, amit vajákoló szülőként és fitoterapeutaként is szeretek esetenként használni.

    Mindezek óvodás kortól kezdve használhatók. 

    Mely hatóanyagok barátai az immunrendszernek? 

    Az immunrendszer tuningjához különféle növényi jóságok adnak hozzá. Egy-egy növény többet komplexen is tartalmaz. Néhány példa a gyerekek szempontjából:

    Vitaminok, ásványi anyagok

    A magas C-vitamin tartalom igencsak előny. Ebben például a csipkebogyó, a hibiszkusz, vagy a homoktövis jeleskedik sok más mikroelem mellett. Ásványi anyagokat a gyömbér, a retek is bőséggel tartalmaz. 

    Illóanyagok, illóolajok

    Vannak  antimikrobiális, vírusölő és gyulladáscsökkentő hatásúak. A hatásmechanizmusuk komplex. Itt említhető szintén a gyömbér, de a kakukkfű, borsmenta és más gyógynövények is jeleskednek. 

    Flavonoidok

    Növényi pigmentek antioxidáns tulajdonsággal, amelyek a sejteket a szabadgyökök károsító hatásaitól védik, és gyulladáscsökkentő hatásúak. Az immunrendszernek jól esők közé tartozik például a quercetin, rutin, amelyek a vitamintartalmú növényeknél említettekben, de az ilyenkor is jól eső almában, hagymákban is megtalálhatók. 

    Némelyik flavonoid tartalmú gyógynövénynek izgalmas hatása van még: a hasznos citokinek (immunsejtek által termelt jelzőmolekulák) termelését tudják fokozni, ezzel  finomhangolják az immunválaszt, illetve tudnak hatni az immunsejtekre (pl. makrofágok, T-sejtek, B-sejtek) is.  

    Karotinoidok

    Az immunbarát antioxodáns hatásúakhoz tartoznak. Ezek könnyen felismerhetők, élénk sárga, illetve piros növényekben, zöldségeknek, gyümölcsökben lelhető fel. A citrusok, vagy a csipkebogyó nemcsak a C-vitamin tartalmukkal tuningolnak tehát. A homoktövis meg kimondott csodabogyó.

    Csípős anyagok

    Többek közt baktériumgátló hatásúak, és külsőleg légúti tisztítók. A gyömbér, a hagymák, a menta vagy a fekete retek is tartalmazza, amellett, hogy az illóanyagok némelyike is tudja támogatni ezt a hatást. 

    Különféle szénhidrátok

    Manapság sokat emlegetett immunbarát összetett szénhidrátok közé tartoznak például a béta-glükánok. Itt részletesebben is írtam róluk. Megtalálhatók a gombákban, gabonafélékben, mint például zabban, árpában. Az emésztőrendszeren áthaladva jelentős részüket a vastagbélben a bélflóra baktériumai fermentálják. Fokozzák a probiotikus baktériumok vitaminképző képességét, amelyek így eredményesebbek a B7-, B12-, K-gyártósoron. Más módon is ösztönzik az immunrendszer működését. Például képesek aktiválni a kórokozók ellen bevethető neutrofil granulociták komplement receptorát. 

    Más prebiotikus rostok is segítik az immunrendszert. Ezek olyan, nem emészthető szénhidrátok, amelyeket az emésztőrendszerünk utolsó műhelyében, a vastagbélben élő hasznos baktériumok élelemként tudnak használni. Többek közt a zöldségek nagy része, a héjával együtt elropogtatott alma, a bogyós gyümölcsök tartalmazzák.

    Több áldásos hatása is van, ha a jótékony baktériumok jól laknak velük.  Anyagcsere termékeik segítségével a káros baktériumok fölénye csökkenhet. Rövid láncú zsírsavak termelésével a bélnyálkahártya integritását segítik védő anyagok képzésével, és tudnak hatni az immunsejtek aktivitására. 

    És a nyálka anyagok is ide tartoznak, például a fehérmályva, borostyán, vagy izlandi zuzmó arzenáljából, amelyek bevonó hatásukkal nyugtalólag hatnak az irritáló köhögés csillapításában. 

    1. Gyömbér shot 

    Sokan sokféleképp készítik. Nálunk gyengéden vegyül benne egy kis gyömbér, hogy gyerekbarát legyen, és másik két fő szupererő komponense a méz és a homoktövisvelő. 

    Nem túlzás, hogy a homok aranyának hívják. Az egész termésben több mint 150 bioaktív anyag kis helyen is elfér. A gyümölcsből készült velő gazdag C-vitamin forrás, de kalciumot, káliumot, magnéziumot, B-vitaminokat, E-vitamint többféle karotinoidot is tartalmaz. Ezek antioxidáns hatásukkal kötögetik az oxigéngyököket, védve az egészséges sejteket. Erősíti az ereket, a bőrnek, a szemnek is támogatója, segíti a vérképzést, a vas felszívódását, húgyúti problémákban is bevezhető gyakori felfázások esetén. A gyerekek szempontjából is érdekes lehet, hogy az izmok építése és megtartása is szerepel a jótéteményeinek listáján.

    Tipp

    A homoktövis magból sajtolt olaja is értékes több zsírban oldódó vitamint és esszenciális zsírsavat is tartalmaz, köztük például az újabban sokat kutatott Omega 7-zsírsavat. Ez több jó hatása mellett a nyálkahártyák barátja.

    A velő turmixok, kompótok ízesítője lehet. Az édes gyümölcsök, mint a banán, datolya, a barack, vagy édeskés zöldségek, mint a sárgarépa szelidítik a fanyarságát. Ne hevítsük, és másfél éves kor után mézzel is édesíthetjük. 

    Gyömbér shot 

    hozzávalók 4 adaghoz 
    • Körömnyi gyömbér apróra vágva
    • 2 evőkanál homoktövisvelő
    • 1 tk méz 
    • 1 dl víz – de tehetünk hozzá almakompótlevet, narancslevet is
    • Opcionális: fél kiskanál kurkuma (felnőtteknek egy pici bors hozzá, hogy aktiválja), esetleg egy csipet fahéj 

    Elkészítés: 

    Turmixgépbe, vagy botmixerhez tartozó keverőtálba velük!

    2. Fűszeres csipkebogyótea

    Ha frissen szeretnénk csipkerózsához jutni, akkor októbertől decemberig jó esély van rá erdőszéleken. A friss bogyókat vágott állapotban áztatjuk, hogy a hatóanyagok hozzáférhetőek legyenek. Az év többi részében szárítva kaphatunk gyógynövényboltban, amelyből 6-8 órás áztatási idővel ugyanolyan remek teát kapunk. C-vitamin tartalma jelentős, de van még benne A-, B1-, B2-, K- és P-vitamin is. E-vitamint a magjai tartalmaznak. Az immunerő mellett az érfalakat is karban és rugalmasan tartja. 

    Alap áztatmány

    1 csapott evőkanál szárított csipkerózsát 2 dl vízben áztassunk szobahőn, lefedve 6-8 órán át. 

    Ízvariációk

    • Keverhetünk a csipke áztatáshoz egy kiskanál szárított kamillát, vagy bodzavirágot
    • Hozzáadhatunk egy kis darab gyömbért 
    • A hosszan áztatott teát fűszerezhetjük egy csipet őrölt fahéjjal, szegfűszeggel, vagy kardamommal 
    • Az elkészült csipketeát édesíthetjük egy kis céklalével

    Miért szereti az immunrendszer a mézet?

    3. Feketeretek szirup

    Makacs köhögésre bevethető az óvodás évektől. A retkek legsötétebbike A- és C-vitamint, B-vitaminokat, E-vitamint, magnéziumot, vasat, kalciumot, foszfort, káliumot, szelént, ként, cinket tartalmaz, és csípős árnyalataihoz a mustárolaj-glikozidok tesznek hozzá. A szirupot a retek és méz kombója adja. 

    Feketeretek szirup

    hozzávalók: 
    • Negyed feketeretek
    • 1-2 ek méz 
    • Kisebb befőttesüveg
    • Opcionális: mini gyömbér, pár csepp citromlé

    Elkészítés:

    A retket megtisztítva vékony szeletekre vágjuk. Befőttesüveg aljára rendezzük (esetleg hozzá egy kis darab gyömbért) és megcsorgatjuk mézzel. Pár óráig lefedve hagyjuk őket közel kerülni egymáshoz szobahőn, aztán lehet a hűtőbe tenni. A méz nedvességet és hatóanyagokat szippant ki a retekből, és egy vizes állagú szirupot ad. Napokig használható. Ha frissiben még egy kis citromlevet, homoktövisvelőt adunk hozzá, azzal még fokozható az immunerőre tett benyomása. 

    Eheti a kicsiny naponta 2×1 kiskanállal magára. Gargarizálóként torok fertőtlenítésére is használható. De gyógyteát is ízesíthetünk vele, például kakukkfű, citromfű vagy kamillateát, hogy csak pár fertőzések kiegészítő kezelésére bevethető gyógynövényt említsek. Itt írok bővebben arról, milyen immunbarát gyógynövények jönnek jól a házi patikában. 

    Bíztatásként: ne fededd, egyszer véget ér a lázas ifjúság. Mielőbbi jobbulást mindenkinek!

    Ezek az ötletek és tippek nem helyettesítik a konzultációt a gyermekorvossal. Fertőzések, betegségek esetén elsőként az orvosi szakvélemény, diagnózis, és személyre szabott kezelési terv a fontos. A természetes gyógymódok kiegészítésként alkalmazhatók a szakemberrel egyeztetve.

    Keress bizalommal táplálkozási tanácsadásomon!

    • Kérdéseid vannak a hozzátáplálásról, vagy akár arról, hogyan lehetne megszerettetni a gyermekeddel a zöldségeket? 
    • Saját egészségügyi kihívásaidból keresed a kiutat? 
    • Nehézséget jelent a változatos étrend kialakítása a rengeteg egyéb feladatod mellett? 

    Táplálkozás tanácsadóként és természetgyógyászként segítek. Figyelemmel, alapossággal, holisztikus szemlélettel kísérlek a megoldás felé. Gyakorlatias tanácsokkal, beszerzési és főzési tippekkel, saját, bevált receptekkel is igyekszem átfogó támogatást nyújtani.

    Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!

    Dénes Dóra

    Dénes Dóra vagyok, funkcionális táplálkozás tanácsadó, természetgyógyász, fitoterapeuta. Érdeklődésem középpontjában a gyógyító étrendek és tápanyagok állnak, a gyerekek egészségének megalapozása az étkezési szokásaikon keresztül, és a különböző igények összehangolása családon belül.

    Étrend tanácsadás

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám. 

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám.

    @edespofablog

    Followers