Az ultimate salátát, ami édeskés alapíze miatt mindenkor bejön a gyerekeknek heti rendszerességgel be tudom vetni különféle módon.
Cékla, alma, sárgarépa lereszelve – létezik-e ennél egyszerűbb saláta alap, amit nem kell a gyerekekre tukmálni, mert édeskés íze miatt maguktól is szeretik?
Szerencsés helyzet, ha nem kell az élettani hatással példálózni ahhoz, hogy jobban essen egy kis nyers zöldség. A rostok, enzimek és színanyagok persze jó hívószavak lehetnek. A rostok, mint a bélflóra és immunrendszer barátai (ebben a posztban erről részletesebben írtam), az enzimek az emésztés segítésével, a színanyagok pedig az antioxidáns kapacitásokkal tesznek a remek közérzetért.
Mi ez a komplex jóság?
Az enzimek fehérjemolekulák, amelyeknek számtalan fajtája és feladata van minden élő szervezetben. Biokatalizátorként működnek, biokémiai átalakulásokat segítenek, és anyagcsere folyamatokban vesznek részt. Kvázi szerelőmunkákat hajtanak végre. A zöldségek, gyümölcsök is enzimekben gazdag szervezetek, és ha ezekből mi is részesülünk nyers ételek fogyasztásával, az emésztést hatékonyabbá tehetjük.
Az élénk pigment-tartalmú termények pedig antioxidáns kapacitásukkal a gyulladáscsökkentő, kórokozó ellenes és alap egészségvédő hatást segítik.
Konkrétabban a sárgarépa karotinban gazdag, a cékla a vérképzést segíti és többek közt antociánt tartalmaz. Ez az oxidatív stresszel szemben véd, és például a káros UV-sugarakkal létrejött szabad gyökök ellen is. Az alma egyik szuperfegyvere pedig a héjában található pektin, ami prebiotikus rostént a vastagbélben található baktériumok számára tápanyag-forrásként szolgál.
Hogyan kóstolják a kicsik?
A kérdés csak az, hogy milyen formában tudjuk a gyerekeknek adni? Nálunk hektikus, hogy épp milyen állag a szimpatikus. Van, hogy reszelve nem csúszik, inkább a zöldségek hasábokra vágva, az alma hajócska gerezdként szimpatikusabb, és azokat uzsonnára elrágcsálják. Van, hogy a nagy lyukú reszelővel összeállított mix a menő, és az ízesíthetem lilahagymával, balzsamecettel, olívaolajjal, tán még egyéb fűszerekkel is. És van, hogy darálóban majdhogynem pépessé kell gyömöszkélni, hogy szívesen egyék. Mindenféle fogás mellé tehető a tányérukra, akár egy szaftos curry mellé a rizsre, akár fasírthoz és zöldségpüréhez, akár sült húshoz, vagy egytálhoz.
Natúr állapotában, pépes állagban akár édes kására is kanalazhatok belőle. Dióval, vagy mákkal és mazsolával nagyon megy.
És egyéves kor alatt?
A fő kérdés itt a cékla. A nitrátot halmozni képes zöldségeket egy kis kóstolónál nagyobb mennyiségben a 10-11. hónap után érdemes kínálni. Nálunk ez a saláta az első időkben (9-10. hónaptól) inkább sárgarépa és alma hangsúlyos volt egy kis céklával megérintve, és eleinte megpirítottam, hogy puhább legyen.
A cékláról azt is érdemes tudni, hogy szezonja nyár elejétől ősz végéig tart. Minél frissebb, elméletben annál kisebb a nitrát tartalma, ami az állás során szaporodhat, de ezt ugye mérni nem tudjuk. Nagyon jól tárolható zöldség, száraz hűvös helyen jövő tavaszig lébecolhat, de a telelés során veszít a tápanyag tartalmából. Ha csak lehet, a babáknak a gyökérzöldségekből vegyszermenteset, vagy biót szerezzünk.
Hogyan variálhatjuk a szupererő saláta ízeit? Mit adhatunk neki, hogy ne legyen unalmas a második kóstoló után?
- Lilahagymát. Majd hogy nem kötelező elem.
- Friss, reszelt gyömbért, és esetleg egy kis kurkumát, hogy a gyulladáscsökkentő és vírusölő hatását erősítsük
- Balzsamecetet és olívaolajat, hogy kiemeljék minden ízét
- Olívabogyót és/vagy aszalt paradicsomot, hogy több rétegű sóssal egyensúlyozzuk az édességét
- Savanyúkáposztát egy kis prebiotikus erő és bónusz lactobacillus törzsek kedvéért
- Kapribogyót, vagy almaecetet az üdítően savas lecsengés miatt
- Gránátalmát, vagy ribizlit, hogy lédús és ropogós is legyen
- Római köményt vagy édesköményt, hogy bolondítsák az ízeket, és könnyebben emészthetővé tegyék
- Aprított fokhagymát, citromlevet és tahinit. Újjászületik tőlük.
- Lilakáposztát reszelve, vagy csíkozva, még több ropogósságért
- Pirított diót, vagy tökmagot, és ezekből készült magolajat
- Narancsot és rukkolát, hogy egy kis csípős inger is érje a nyelvet a többivel párhuzamosan
- Aki fogyaszt tejterméket: lágy kecskesajtot vagy fetát metélőhagymával
- Citromfüvet vagy mentát és joghurtot/növényi joghurtot: főleg nyáron hűsítenek
- Kuszkuszt vagy kölest, bazsalikomot, petrezselymet, jó sok olívaolajat, hogy ne csak saláta, hanem komplett köret legyen
- Málnát: ki tudja, miért, olyan jól passzol
- Ez még furábban hangozhat: fahéjat, étcsoki darabkákat és kókuszt. Ha leszokóban vagyunk az édességekről, és valami egészségessel szeretnénk csitítani a harsány, délutáni süteményvágyat, ez segíthet.
Változatos és egészséges étrendet kialakítani a családnak rengeteg idő és energia. Ha különböző étrendi igényeket kell összehangolnod munka és más feladatok mellett, étrendtanácsadásomon segítek egy tartható rutint kialakítani.
Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!