Betűtésztára és cukorra sem lesz szükség ehhez a recepthez, mégis gyerekeknek készül. Egy kis alma, cékla édesíti, és napon termett paradicsom adja hozzá a nyarat.
A paradicsomos szószok, tészták, levesek általában közérthető és kedvelt gyerek ételek, és a szülők is szeretik, mert nagyon gyorsan össze lehet dobni. Zsúfolt napokra termett megúszós ételekként is kiválóak.
De egy paradicsomleves akkor is hálás alany, ha a régi bevált hozzáadott cukrot szeretnénk kihagyni belőle (egy korábbi baba receptben például narancs boldogítja). Édességet ad hozzá egy kis alma vagy cékla is, és a savasságát lágyítja egy cukkini. Jöhet még bele kápia paprika is, csak ízesebb lesz tőle. Egy jó marék zöldfűszer meg hozzáadja a kertet, az illatot. Ez a hagyományos gyerekfogás szépen kivirul.
Sosem becsülném le a betűtészta hatását, és az olvasás tanulása szempontából is biztos szerepe van, amikor a hatévesek a nevüket kirakva jelölik meg a tányérukat, de egy pesztós vagy kecskesajtos pirítós, egy kovászos kruton is kellően jó kíséret. Vagy csak magára, levesként, pőrén, kis olíva vagy tökmagolajjal, első fogásként.
Mikortól és hogyan kóstolhatják a babák?
A paradicsom sokszor felveti ezt a kérdést. Egyéni érzékenység kérdése, kinek mikor jön el az ideje. Vannak babák, akik számára az egész paradicsom is könnyen átmegy akár a 7-8. hónaptól, másokat érzékenyebben érinthet. A nyers paradicsom savai, aromái okozhatnak kipirosodást a kicsi szája körül, és lehet még olyan hatása is, hogy hisztamin tartalma a nyelvét megcsipkedi. Ez nem feltétlenül jelenti, hogy érzékeny a paradicsomra, csak mondjuk nem lesz egyből nagy kedvenc. Viszont lemondani nem kell róla, idővel újra lehet kínálni.
Első bevetésre a teljesen érett paradicsomot, a szezonjában – azaz nyár közepétől nagyjából október végéig – magok és héj nélkül javasolják. Kis mennyiségben, eleinte inkább ízesítésként érdemes vele számolni. Hőkezelni is érdemes, mert egyike azoknak a zöldségeknek, amelyeknek egyik értékes tápanyaga így válik még inkább hozzáférhetővé. Ez a likopin: egy karotinoid, ami a gyümölcs piros színét adja.
Első kóstolóként ez a leves inkább cukkini hangsúlyos legyen egy kis bazsalikommal, kiegészítve egy kevés almával, és egy érett, hámozott paradicsommal összerottyantva.
Később, úgy a 9. hónap körül érkezhet a paprika (ebben a lecsós posztban írok a paprikáról bővebben) , majd pedig a cékla is. A jelenlegi ajánlás alapján a 10-11. hónap környékén kóstoltassunk először céklát (erről bővebben írok a céklás kölesrizottó posztjában), mert előfordulhat, hogy összegyűjti a talajból a nitrátot, ha a földet korábban kezelték.
Paradicsomleves sok bazsalikommal, kis céklával
Hozzávalók:
- 50-70 dkg friss paradicsom
- 1 szál zellerszár
- 1 hagyma
- 2 fokhagyma
- ½ főtt cékla
- 1 kicsi vagy ½ normál méretű édes alma
- 1 cukkini
- 1 dl sűrített paradicsom
- 4-5 dl víz vagy zöldség alaplé
- 1 ek sütő olívaolaj vagy kókuszolaj
- Fűszerek: só, löttyintés balzsamecet, 5-10 levél bazsalikom, 1-2 ág kakukkfű, 1 ág oregánó, némi petrezselyem
- Hideg olajok: extra szűz olívaolaj vagy tökmagolaj
Baba változat:
- 2 evőkanál forró vízbe mártott és hámozott paradicsom
- 1 ek felkockázott alma
- 1 ek felkockázott cukkini
- 1 ek felkockázott főtt cékla
- 5 cm zöldhagyma aprítva
- 1 ek paradicsompüré
- 1 tk kókuszolaj
- Kb 50 ml víz
- Fűszerek: 1 levél bazsalikom, pár levélke kakukkfű és oregánó, kevéske petrezselyem, löttyintés extra szűz olívaola
Elkészítés:
Főtt céklával a legegyszerűbb dolgozni, de ha nyers akad a közelben, akkor azt egy kis sós vízben főzzük meg, és a főzővizéből használhatunk majd a leveshez.
A hagymát tisztítjuk, aprítjuk, a fokhagymát tisztítjuk, az almát, cukkinit kockázzuk, a szárzellert vékonyra karikázzuk, a paradicsomot forró vízbe mártva hámozzuk, kockázzuk. A zöldfűszereket aprítjuk.
Fazékban olajon elindítjuk a hagymát, rádobjuk a szárzellert, majd cukkinit, almát, és pirítjuk egy kicsit. Majd a lángot mérsékeljük, fokhagymanyomóval rápréseljük a fokhagymákat, és jöhet a paradicsom és a főtt cékla is. Sózzuk, és a zöldfűszerek felét hozzáadjuk. Ha a paradicsom összesett, érkezhet a paradicsomlé és a víz, a balzsamecet. Ha minden megpuhult, turmixolhatjuk. Tálaláskor olívaolajjal vagy tökmagolajjal és a zöldfűszerek másik felével koronázzuk.
A baba változat elkészítése:
Kis fazékban kókuszolajon a cukkinit és zöldhagymát közepes lángon sütjük, és jöhet a főtt cékla, alma, friss paradicsom. Amint minden megpuhult, higításképp vízzel, paradicsomlével még egyet rottyanhat, és turmixolás után megkaphatja a fűszereket, és tálaláskor egy kis olívaolajat.
Bizonytalan vagy a hozzátáplálásban? Különleges étrendi igényeitekkel zsonglőrködsz és az időhiány mindig nyerésre áll? Válogatós lánglelkűvel küzdesz? Étrendtanácsadásomon ezekben a kihívásokban is örömmel segítek. Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!