Nem kell kenni, mártogatni, csak kis kezébe adni és útnak indítani. Piknikre, játszótérre, zsúrra praktikus.
Egy gombóc, ami egyesíti mindazt, amit egy humuszos pita vagy pirítós tud: benne van a krémje, és benne van a bélése is. Úton, zsúron, pikniken praktikus, hogy nem kell kenegetni, mártogatni, hanem csak a kis kezekbe osztogatni.
A gombóc formátum már sokszor bizonyított. A háklisabb gyerekek számára is általában vonzóbb. A kisebbek pedig, főleg a BLW-s babák hamar megszokják, mint alapvető állagot és technikát, mert többféle ételt is kaphatnak ilyen praktikus módon.
Korhatártalan humusz
A fűszeres, tahinis csicserikrém egyike a megunhatatlan világkencéknek. Teljes értékű növényi snack: fehérjét, szénhidrátot, zsiradékot is tartalmaz, és ásványi anyagban sem szenved hiányt.
A hüvelyesek közt a nehéz körülményekben is megélő csicseriborsóról kevésbé ismert, hogy magyar nemesítésűek is léteznek. Például a Tolna vármegyei Igerszemcsén termesztett fajta, a Dónia (akit érdekel bővebben a téma, itt készült egy interjú egy helyi szakemberrel ), vagy a hevesi Kompolton nemesített Pax is hazai.
Tápanyagban hasonlók: nagyjából 20%-ban növényi fehérjét, 40%-ban szénhidrátot tartalmaznak, és E-vitamint, B1- B6-vitamint, folsavat, magnéziumot, vasat, cinket. Szereti tehát a vérképző rendszer, az immunrendszer, a koleszterin szint is.
Rostjai miatt korábban úgy tartották, a babák számára csak a hozzátáplálás végefelé adható. Mostanság már a zöld- a sárgaborsó, és vöröslencse után nagyjából a 8-9. Hónaptól kínálható hüvelyes.
Variációk
Zöldeket mentő humusz
A humusz sokoldalúan variálható kence. Még annál is jobban. A masszívabban rostos hüvelyesre érzékenyek készíthetik vöröslencséből, vagy más lencseféléből is. A hozzátáplálás idején gyakran készítettem például így, könnyebben emészthető változatban. Nagyon jól bírja azt is, ha zöld levelek is vegyülnek hozzá, így még táplálóbb, de feldobható céklával is.
A humusz lágyító, krémesítő összetevője a tahini. Az alapjául szolgáló szezámmag sem szégyenkezhet cink, vas és réz tartalma miatt, az antioxidáns rendszert pallérozó szelénnel, a csontoknak kedves kalciummal. Ezzel viszont nem érdemes sietni a kicsik táplálásakor, mert olajos mag és vannak, akik érzékenyek rá. Apránként célszerű bevezetni az első évben.
Itt most nem tahini krémként szerepel, hanem pirított, darált szezámmagként, amelybe a gombócokat meghempergetjük.
Tipp
Vannak szezámos keleti csemegék, amelyekbe a magok egészben kerülnek, ezért logikusnak tűnhet, hogy ehhez is egész szezámmagot használjunk. Egészben nem emészthető, ahogy jött, úgy távozik. Azért jobb darálni, hogy az ízanyagait és tápanyagait is felszabadítsuk.
A rizs, ami összetart
A gombóc harmadik eleme, az összetartó főtt fehér rizs korhatármentes, így összességében ez a nass a szezám miatt az első évhez közeledve bevethető. A kerekszemű, magasabb keményítőtartalmú rizs fajták ez esetben jobbak, mint a pergősebb basmati-félék, hogy a gombóc ügyesen összeálljon. Lehet jázmin, arborio vagy más rizottórizs, sushi rizs, vagy a gyümölcsrizsnek való fajták (pl amit kifejezetten milchreisnak hívnak).
Tipp
Maradék rizsköret vagy más, hűtőben pihenő gabona újrahasznosítására tökéletes ez a snack.
Ebből a snackből egyszerre nem érdemes sokat készíteni, mert szénhidrát tartalmánál fogva nem tartható el sokáig. Ha nem fogy el mind frissen, akkor a hűtőben várja meg a második menetet.
Humusz gombóc
Hozzávalók
- Kb 100 g fehérrizs
- 1 doboz csicseriborsó konzerv
- 10 dkg kerekszemű rizs
- 1 fokhagyma
- Olívaolaj ízlés szerint
- Kb 80 g pirított szezámmag ledarálva
- Fűszerek: 1-2 tk római kömény, 1-2 kk őrölt koriander, 1-2 kk pirospaprika, pici citromlé, só
Elkészítés
A rizst megmossuk, és serpenyőben kevés olajon, vagy kókuszolajon megpirítjuk, majd másfélszeres vízben, pici sóval puhára főzzük. Ne legyen túl lágy. A legjobb egy előző nap elkészített, hideg, maradék rizs.
A csicseriborsó konzervet jól lecsöpögtetem (a leve felhasználható leveshez, főzelékhez kenyérsütéshez folyadékként), leturmixolom és a fűszerekkel humusszá keverem. A szokásos krémes állagnál masszívabb állag a cél, hogy a gombócnak jó tartása legyen.
A krémet és a rizst kézzel összegyúrom, kóstolom, ha kell, fűszerezem még. Pihenhet még egyet a hűtőben, majd a gyerekkezek segítségével diónyi gombócokat formázunk és meghemperhetjük pirított, darált szezámmagban.
Gondjaid vannak a hozzátáplálással? Válogatós a gyereked? Különleges étrendi igényeitekkel zsonglőrködsz és az időhiány mindig nyerésre áll? Étrendtanácsadásomon ezekben a kihívásokban is örömmel segítek. Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!