Egyszerre két lépés afelé, hogy a kicsit több zöldséget egyenek. A raguban beépített sárgarépa, zeller van a fűszeres paradicsomszósz mellett, és még extra spenót is gazdagítja.
Vannak jolly joker ételek, amelyeket könnyen lehet turbózni zöldségekkel úgy, hogy továbbra is szerethetők maradnak. Azoknak a válogatós gyerekeknek, akik csak a megszokott ízeket fogadják el, egy bolognai szósz alkalmankénti variálása más plusz hozzáadott értékekkel könnyebben átmegy, mint teljesen új fogásokat villantani.
A gasztrotörténet szerint a Nápolyból eredeztethető spagetti és Bolognának feltalált szósz eredetileg nem találkoztak, csak a második világháborúban Olaszországban szolgáló brit és amerikai katonák terjesztették el ezt a kombót. Azóta is számtalan variációban lehet rajongani ezért az egyszerű paradicsomos, darált húsos fogásért.
Már a ragu is turbózható
A bolognai szósz alapja az olasz sofrito, ami hagyma, fokhagyma, zeller, aprított vagy reszelt sárgarépa összerottyantásából adódik olívaolajban vagy vajban. Már itt enged egy kis szabadságot abban, ha nagyvonalúbban szórnánk rá a répát, zellert. Utána hozzápirítják a marhahúst, esetleg plusz a pancettát. Aztán jól nevelt löttintésnyi bor, ha felnőtt konyhában, majd paradicsom, illetve passata, és fűszerek.
Amikor ennek a szósznak a gyerekbarát változatát főzzük itthon, jellemző, hogy többet készítünk és kisebb adagonként lefagyasztjuk, mert pompásan variálható, és ki tud segíteni sűrű napokon, amikor kevés idő van főzni.
Fel tudjuk használni például:
- Rakottak vagy töltött zöldségek, például rakott cukkini vagy töltött tök, karalábé töltőanyagaként
- Lasagne készítéshez
- Darált húsos lecsó alapjaként
- Fasírtokhoz úgy, hogy a raguhoz főtt gabonát, pl rizst, vagy hajdinát keverünk, kicsi liszttel (pl rizsliszt, csicseriliszt) fűszerekkel masszává duzzasztjuk. Gombócoljuk, sütőben megsütjük.
- Ha pizzát vagy töltött tésztát, például empanadast sütünk
- Chili con carne-hoz is bevetjük olykor.
Maga a szósz is bőségesen turbózható zöldségekkel. A lencse, bab jó barátja, de a karfiollal, brokkolival, kelbimbóval is jóban van. A leveles zöldségeket, a spenótot, salátaféléket, mángoldot különösen jó szívvel fogadja. Amikor válogatós gyermek repertoárjának bővítésében segítek a szülőknek, olyankor jellemző, hogy ez az ötlet az első lépés a leveles zöldek felé nyitásban. Ezért is ennek a változatnak a receptje itten a főszereplő.
Miért egészséges a spenót?
A spenóttal nem árt jóban lenni, mert A-, C-, K1-vitamint, többféle B-t, köztük folátot és niacint, illetve vasat, mangánt, rezet, cinket, szelént is tartalmazó salátanövényünk. K-vitamin tartalma külön is említést érdemel, mert a kicsik gyorsan fejlődő csontozatának egyik támogatója. A B-vitaminok is fontosak a növekedés szempontjából, és még antioxidánsokból is többfélét tartalmaz, például karotinoidokat, és ezeken belül is például luteint. Ez egyike azoknak az élénk növényi színanyagoknak, amelyek elnyelik a nap káros ibolyántúli sugarait és semlegesítik a retinában. Nagyjából azt mondhatjuk, hogy belső napszemüvegként védenek.
Mikor van a szezonja?
Általában az év nagy részében, mert vannak tavaszi, nyári, őszi vetésű fajták. A vetés után átlagosan 6-8 héten belül a legtöbb fajta szedhető. A nagylevelű Matador például tavaszi és őszi vetésre is alkalmas, tűri a hideget. A kemény, vastag levelű, erősebb ízű Popey korai vetésű. Mirelit áruként is felhasználják. A nyári vetésűek közé tartozik a bőtermő Emília. Az utóbbi évek kedvence az Új-zélandi, ami nyáron is jól érzi magát, de az őszi hideggel szemben is ellenálló. A megszokott nagy penótlevelekhez képest ez jóval kisebb leveleket hajt, enyhább ízzel és még egy plusz könnyítés: a szára is zsenge, könnyen felhasználható.
Mikortól kóstolhatják a babák?
A spenótot 9-10. hónapos kortól érdemes bevezetni. Azért nem ajánják korábban, mert nitráthalomzásra hajlamos, és a kisebbek emésztőrendszere a kezdetekben még nem termel a lebontásához szükséges enzimből eleget. A másik ok az oxalát tartalma, amely más ásványi anyagok felszívódását gátolni tudja, és az arra hajlamos embereknél fokozza a vesekő kialakulásának kockázatát. Ehhez azonban nagyobb mennyiséget kéne rendszeresen burkolni, és ez a veszély általában nem fenyegeti a kicsiket, hogy oly mértékben rákattannának.
Hogyan készül a baba bolognai?
- A legkorábbi baba változata a legegyszerűbben úgy készülhet, hogy sárgarépát és zellert párolunk, és megpuhulva villával pépesre nyomkodjuk. Vagy lehet eleve reszelt gyökerekkel indítani, ami hamarabb megpuhul. Hozzákeverünk egy kis darált húst, és paradicsommal vagy pürével megfőzzük, és bazsalikommal, petrezselyemmel ízesítjük. Ezt a hozzátáplálás kezdetekor, a 6-7. hónaptól szervírozhatjuk. Elsőként a marhahúsnál könnyebben befogadható a pulykacombból darált színhús.
- Ahogy fentebb írtam, a hozzátáplálás elején spenótot még nem ajánlott kínálni, inkább jobb választás hozzá valamiféle bio saláta, amelyet aprítva a főzés végén a forró raguba keverünk.
- A zöldfűszerek közül oregánó, kakukkfű is adható hozzá a bevezetés utáni további főzések alkalmával
- Amikor már a spenót is adható a babáknak, akkor az a fogás hagymán indított sofritóval is készíthető. Csak a fokhagyma az, amivel még érdemes várni. 11-12 hónaposan – ki hogyan halad a felnőttesebb ízek megismerése felé – sorra kerülhet az is.
Tipp
Spenót helyett hasonló ízélményt, de beltartalmi változatosságot nyújt a kerti laboda, csak hogy ezt a remek, őshonos fajt is népszerűsítsem kicsit. Enyhén sós ízét nátrium tartalmának köszönheti. C-vitamin tartalma majdnem kétszerese a kiviének, és a nyugalom szigetének egyik révészét, a triptofánt is tartalmazza. Vörös változata is remek antioxidáns forrás, antociánokat tartalmaz, amelyek egyebek mellett természetes napfényvédők. A laboda bevezetése a 10. hónap után a legszerencsésebb.
Milyen tésztával készüljön a szósz?
A bolognait eredetileg szélesmetélttel párosították, de aztán a spagetti terjedt el széles e világban. A baba változatához a hozzátáplálás idején szerencsésebb olyan tésztát választani, amit a kézzel jobban meg lehet fogni, tunkolni, szószba mártani. A penne vagy fussili ebből a szempontból praktikusabb a kicsiknek. Én most ciroklisztes fussiliből készítettem, ami egy gluténmentes fajta.
Tipp
Ha nincs szükség a glutén elhagyására, akkor is szívből javaslom időnként az alternatív lisztekből készült tésztákat, mint például köles, hajdina, cirok. Változatossá teszik a menüt, és mikrotápanyagban, rostartalomban, beltartalomban különlegesek. A köles például jó fenol- és antioxidáns forrás, béta-karotin és magnézium lelőhely. Kovasav tartalma, csak úgy, mint a hajdináé, segítség abban, hogy a bőr rugalmas, a haj fényes, a fogak, körmök erősek legyenek.
Spenótos bolognai szósz
Hozzávalók a családi adaghoz
- Kb 40 dkg darált marhahús
- 3 db sárgarépa (a szára, levele is jól jön)
- 1 kisebb zellergumó (szár, levél szintén jöhet)
- 2-4 szárzeller
- 1 vöröshagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 3-5 db paradicsom, ha szezonban vagyunk (ha nem, akkor néhány db aszalt)
- 500 g passata, vagy mezei paradicsompüré +víz
- 25-30 dkg spenót
- Zsiradék, pl kacsazsír a pirításhoz
- Fűszerek: 1 ek balzsamecet, só, bors, vagy borsikafű, szárított bazsalikom, kakukkfű, oregánó ízlés szerint.
- Friss zöldfűszerek: bazsalikom, oregánó, amennyi csak lehetséges
A baba változathoz
- 1-2 ek darált hús
- ½ sárgarépa
- Pár kocka zellergumó
- 1 paradicsom
- 1 tk paradicsomlé, vagy passata +víz
- Kis marék spenót (vagy kisebb babáknak bio fejes saláta)
- Pár centi zöldhagyma (elhagyható)
- 1 tk zsiradék, pl kacsazsír vagy vaj
- bazsalikom, oregánó, petrezselyem érzéssel
Elkészítés:
A családi ragu
A sárgarépát, zellergumót tisztítva lereszeljük. Ha készül baba változat, akkor egy fél sárgarépányi reszelményt, és egy kevés zellert is félreteszünk.
A szárakat, leveleket és a szárzellert aprítjuk. A paradicsomok héját forrró vízben lehántjuk, és a terményt felkockázzuk. Ha készül baba változat, akkor egy felkockázott paradicsomot félreteszünk.
A hagymát, fokhagymát tisztítva szintén aprítjuk. Fazékban zsiradékot melegítünk, és elindítjuk a hagymát, majd fokhagymát, a sárgarépát, zellert, szárzellert. Ha kellően összerottyant, magasabb hőfokra állítva hozzákeverjük a darált húst, párszor átforgatjuk, majd ismét közepes lángon sózzuk, és szárított zöldfűszerekkel ellátva egy kis vízzel puhítjuk tovább. Ha elfőtt a víz, mehet bele a paradicsompüré, majd a szárak, levelek. Beállítjuk az állagot, és fedő alatt puhulásig főzzük.
Közben szimpatikus tésztát főzünk hozzá picit sós és olívaolajos vízben. Tálaláskor a ragut friss zöldfűszerekkel szórjuk meg.
A baba raguja
A kockákra vágott sárgarépát, zellert pici zsiradékon kevés ideig pirítjuk. Épp csak egy lendítünk egy kicsit a hőkezelés útján. A felkockázott paradicsomot és a darált húst hozzákeverve, puhítjuk tovább. Ha kell, jöhet hozzá egy kis víz, majd zöldfűszerek. Ezután az aprított spenót, vagy saláta. A végén egy rottyantás a paradicsompürével is, az állagok és ízek együttállásáért, majd aprított friss zöldek és hozzá a szimpatikus tészta.
Megújult az étkezési és gyógynövényes tanácsadásom! A párok, családok igényeinek, szükségleteinek összehangolása időigényes feladat. Bemutatom menütervező koncepciómat, amellyel időt lehet spórolni, és praktikus, gyakorlati tudnivalókat adok át, hogy változatos, egészséges ételek készülhessenek nálatok. A hozzátáplálás és válogatósság kérdéseivel is foglalkozom. Keress bizalommal! Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!