fbpx

Funkcionális gyerekétkeztetés szívvel lélekkel

Dénes Dóra családi konyhája

  • Étkezési tanácsadás
  • Tudástár
  • Rólam
  • Kapcsolat
  • AIP-barát Alacsony FODMAP Családnak Egyéb kategória Fenntarthatóság Főzés tippek IR-barát Maradékmentő Maradékmentő Négyévszakos Reggeli Rostban gazdag Szoptatás barát VacsoraVárandós barát

    Maradt egy kis sült hús? 5 mentő ötlet a következő étkezésre

    A sült hús pont egy olyan jolly joker, ami az egyszeri ebédnél többre képes: Kisegíthet a szendvicsbe valók dilemmáin, salátáknak adhat tartalmat, szószos fogásokká vagy tésztaételekké formálódhat. 

    Sokat tudunk segíteni magunknak a menü tervezésben, ha bizonyos étel komponensekből eleve többet készítünk. Az egészben sült húsok hálás alanyok arra, hogy maradékaikat tovább értékesítsük.

    Néhány tipp, mely fajtákból érdemes alkalminál nagyobb adagot sütni 

    Csirke 

    • Az egészben sült csirke az egyik leggyakoribb az egyben sütött húsok közül. Sokféle fűszerezést szeret, zsírtartalma a legtöbbeknek tolerálható, bőre pedig ropogósra sülhet. Ízesíthetjük kívül-belül fűszerekkel, hagymákkal, fokhagymával, zöldségekkel.
    • A csirkecomb a másik klasszikus, ami sült húsként szaftos, omlós. A maradéka könnyebben kezelhető, mint az egészben sültnek, és hidegen salátákban, szendvicsekben remek. 

    Kacsa, liba

    Tipp kacsamell sütéshez

    • Egészben sütve: a vízi szárnyasok zsírosabbak, és ízük mélyebb, intenzívebb más baromfinál. Az egyben sütött kacsa bőre különösen ropogósra tud sülni megfelelő technikával készítik. Nehézsége viszont, hogy húsának puhulása nem annyira kiszámítható. Van, amelyik ugyanolyan sütési körülmények közt omlós lesz, és van, amelyik keményebb marad (néhány tipp a kacsa sütéshez itt. Hideg továbbgondolásra, például salátában a kacsasült íze pompás, de az állaga vagy elég puha, vagy keményebb. A szívósabb hús maradékai inkább szószos ételekben tudnak jobban szervülni. 
    • Pecsenye kacsa vagy libamell: az állat legdrágább és legnagyobb élvezetre számot tartó része. Egy rozéra sütött mell szeletelve többféle utógondozásra is alkalmas. Krémlevesek, főzelékek feltéte, saláták, szendvicsek betéte lehet.

    Pulyka 

    • A klasszikus, hálaadás napi egészben sült pulyka itthon nem annyira elterjedt. Egy jó kenegetős, pecsenyeszaft locsoló szeánsszal ízletessé, ropogóssá tehető, és a maradékai sokféleképp használhatók a levesektől az egytálételekig. 
    • A pulykacomb sikerének titka lehet az alacsony hőfokon sütés. Lehet akár több mint órán át 130 -150 fokos sütőben sütni, majd utána emelt hőfokon befejezhetjük egy pirítással. 
    • A pulykaszárny kollagénben gazdag testrész, ruganyos bőre, kocsonyás szaftja is remekül újrahasznosítható. 

    Marha 

    A sokoldalú marhanyelv

    • A marha több része is kiválóan süthető egészben (ha nem a legdrágább részeit nézzük, akkor például a fehérpecsenye, ami sovány, henger alakú húsrész, vagy a lassú sütésre termett, zsírosabb szegy, az omlós oldalas, és a ruganyos fartő is nagyon finom), de nem annyira népszerű alanyok arra, hogy a maradékaikat más ételekben hasznosítsuk. Szószos fogásokhoz, levesekhez bevethetők. 
    • Egy jolly joker azért mégis akad, amelyik többféle hideg étel, vagy újtahasznosítós vacsora alapja lehet: a borjú vagy marhanyelv. Puhára főzhető, könnyen kezelhető, kollagénban gazdag, sokféleképp fűszerezhető.  Főtt, majd fűszerekkel pirított változatban remekül tovább hasznosítató: helyettesítheti a felvágottat, és salátákba, főzelékekre is remek. 

    Sertés 

    Bevallom, sertéshúst az elmúlt években nem készítettem. Ennyi tudományom azért összegyűlt róla emberemlékezet óta: 

    • A sült karaj fűszeres kérget, és omlós belsőt takar. 
    • A tarja és a lapocka is lassú sütéssel jól érvényesül. A pulled porknak, azaz a tépett sertéshúsnak például jó alapja a lapocka a rostos szerkezete és kollagéntartalma miatt. Ez a  kötőszöveti elemek is hosszú sütést kíván, hogy aztán puhán, szálkásan szétomolhasson. A hőfok beállításakor ki mire esküszik: lehet 110 Celsius fok, de lehet 140 is, és legalább 4-5 órára át el kell válnunk az előkészített alapanyagtól. A maradéka szendvicsbe, tortillába, hússalátába kívánkozik
    • A marhanyelvhez hasonlóan a sertésnyelv is csupa rugalmasság. 

    Miért épp a sütőben sült hús az, amiről a poszt szól? Azért, mert rántott húst nem tudok szívből ajánlani a fölöslegesen magas zsírtartalma miatt. A főtt húsok másra alkalmasak, az olyan gurmé technikák pedig, mint a sous vide, nem gyakori sport a magyar háztartásokban. A sütés, főleg a lassú sütés praktikus, kíméletes és gyerekbarát elkészítési mód. Nem igényel sok jelenlétet, amíg zsörtölődik, mást is tudunk csinálni, és változatos fogásokra alkalmas.

    Ötletek sült húsok maradékainak mentésére

    1. Szendvicsbe vagy pirítósra való tartalom 

    A táplálkozási tanácsadásomon gyakori kérdése az életmódváltó családoknak, hogy mivel helyettesíthetik a felvágottakat. A maradék sült húsok vékonyra szeletelve erre maximálisan alkalmasak. A marhanyelv, a kacsamell a legkönnyebben szeletelhető, de a csirke-, és pulykasült is jól használható. 

    Ha a darabok úgy esnek szét, hogy nem sikerül szeletekre választani, akkor aprítva pástétom, vagy zöldségekkel keverve melegszendvicskrém készülhetnek belőlük. Ez utóbbihoz a párolt és villával szétnyomkodott zöldségek, például sárgarépa, fehérrépa, brokkoli, karfiol jól használható, ha az aprított húst beleforgatjuk, és a masszát fűszerezzük. Ha nagyon nincs idő főzni, akkor egy zöldséges, üveges bébiétel és aprított maradék hús házasításával is készülhetnek gyors és változatos szendvicskrémek. 

    Érdemes eleve úgy készülni, hogy egy darab sült húst elmentünk majd felvágottnak. A félretett maradék pedig fagyasztható. Ha néhány napra való felvágott mennyiséget levágunk, (amennyit majd a kiolvasztás után a hűtőben eltölthet) akkor akár egészben, akár szeletelve is eltehetjük a jégre fagyasztós zacskóban. 

    2. Tortilla, wrap vagy burrito

    Ötlet: tépett csirkés tortilla

    Ha kész tésztalapokkal van dolgunk, akkor három kézműves fázisból összerakhatók a csomagok, tekercsek, és reggelire, vacsorára, vagy napközben uzsonnás dobozban egy főételnyi komplexitást hordoznak. 

    • A maradék húst előkészítjük: vékony szeletekre vágjuk, vagy ha alkalmas, szálakra térkedjük. Ha az íze halvány, frissíthetjük fűszerekkel, például fajitas, kuszkusz vagy mexikói fűszerkeverékkel. Serpenyőben kevés zsiradékon átpiríthatjuk, szaftossabbá tehetjük. 
    • Elkészítjük a zöldség kíséretet: lehet például friss saláta, rukkolával vagy spenóttal,  Szezonjában paradicsomkockák, uborka, avokádókockák, paprika, lilahagyma. Készíthetünk burritót is főtt babos, kukoricás zöldségkeverékkel. 
    • És érkezhet egy szósz, például görög joghurt, fűszerekkel kikeverve, vagy ennek tejmentes, növényi alapú változata. Készíthetünk guacamolét, vagy paradicsomos salsát, vagy humuszt

    3. Húsos saláták 

    Ötlet: egy maradékmentő saláta

    Több szülő is tapasztalja szerencsére, hogy a saláták bebocsátást tudnak nyerni a kicsik szervezetébe, ha a gyanús, zöld színű elemek közt találnak szimpatikus figurákat is. Ebben a posztban írtam ötleteket arra, hogyan lehet megszerettetni a gyerekekkel a salátákat. A húsos saláta az egyike a népszerűségre számot tartó rosterdőknek. Népszerű elemei lehetnek a maradék sült hús, például csirke- pulykasült, marhanyelv, vagy pulled pork, egy jó dressing, és magok. 

    Sokan szeretik az orosz hússalátához hasonló majonézes keveréket, aprított savanyú uborkával, tojással. Annyira laktató fogás, hogy egytálételnek is nevethetjük, főleg ha még krumpli is kerül bele. Ha van idő házi majonézzel készíteni, moderált mennyiségű zsiradékkal,  és sok zöldséggel, például nyers sárgarépával, zellerrel, és olyan zöldfűszerekkel megszórjuk, mint petrezselyem, kapor, akkor a komplett tápanyagforrás a gyerekeknek pipa. 

    4. Tésztaszószok

    Ötlet: spenótos szósz, ami a maradék húsnak is kedves

    Akár paradicsomos, akár tejszínes, vagy pesztós alapot tervezünk (akár ezekből all in kombinációkat), akkor egy kis maradék hús még inkább dúsíthatja a szószt. 

    A nyitóképen szereplő étel például egy olyan fűszeres, spenótos gnocchi, ami a nyári grillezés másnapján készült. Maradt hús, grillezett cukkini és zöldfűszeres szósz, és mindezekből isteni, füstös aromákkal teli tésztaszósz készült. 

    5. Buddha-tál

    Ötlet: sokféle variációt szerető bőségtál

    Egy müzlistálnyi tápanyag, textúra, szín, íz, és illat gazdagon. Lényegében egyensúlyi fogás, ami a három makrotápanyagot (fehérjét, szénhidrátot, zsírt is) tartalmazza, és vitaminokban sem szűkölködik. Könnyen összedobható, variálható, az összetevők ízlésre és diétás igényekre szabhatók. 

    A legtöbb Buddha-tál az alábbi 5 fő összetevő csoportból áll:

    • Gabona: a szénhidráttartalmú alap, ami lehet barnarizs, quinoa, bulgur, köles, hajdina vagy akár tészta.
    • Zöldségek: nyersen, párolva, grillezve vagy sütve kerülhetnek a tálba. A nyers zöldségek, például spenót, saláta, uborka a frissességet hozzák, a sült sütőtök, vagy édesburgonya laktatóbbá teszi, és az olyan versenyzők, mint a kelbimbó, brokkoli, karfiol, vagy pirított kel az egész tál karakterjegyeinek meghatározói lesznek. 
    • Fehérje forrás: lehet növényi vagy állati eredetű. Az előbbire példa a csicseriborsó, lencse, tofu, tempeh, babfélék. De a sült húsok is nagyon jól passzolnak a rendszerbe, maradék csirke vagy pulykafalatok, marhanyelv. De a hal vagy tojás is adhatja az állati összetevőt. 
    • Fontos zsíradékok: a telítetlen zsírsavakat tartalmazó összetevők teljes értékűvé teszik a tálat. Például avokádó, vagy a magvak, mint mandula, dió, szezámmag, napraforgómag, tökmag és olívaolaj. 
    • Öntet: összehozza a tál ízeit. Készülhet tahiniből, szójaszószból, citromléből, vagy akár különféle vinaigrette-ekből. Az ízesítéshez gyakran használnak friss fűszernövényeket (pl. koriander, petrezselyem), lime-levet vagy pirított magvakat.

    Keress bizalommal táplálkozási tanácsadásomon!

    • Kérdéseid vannak a hozzátáplálásról, vagy arról, hogyan lehetne megszerettetni a gyermekeddel az egészséges ételeket? 
    • Saját egészségügyi kihívásaidból keresed a kiutat? 
    • Nehézséget jelent, hogy változatos étrendet alakíts ki a családnak a rengeteg egyéb feladatod mellett? 

    Táplálkozás tanácsadóként és természetgyógyászként segítek. Figyelemmel, alapossággal, holisztikus szemlélettel kísérlek a megoldás felé. Gyakorlatias tanácsokkal, beszerzési és főzési tippekkel, saját, bevált receptekkel is igyekszem átfogó támogatást nyújtani.

    Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!

    Dénes Dóra

    Dénes Dóra vagyok, funkcionális táplálkozás tanácsadó, természetgyógyász, fitoterapeuta. Érdeklődésem középpontjában a gyógyító étrendek és tápanyagok állnak, a gyerekek egészségének megalapozása az étkezési szokásaikon keresztül, és a különböző igények összehangolása családon belül.

    Étrend tanácsadás

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám. 

    Étkezési tanácsadás

    Megújult menütervező koncepciómmal időt spórolok, hogy egészséges, változatos ételeket tudj főzni a sűrű mindennapokban. Ha az egészségbeli okból, vagy babavárás, szoptatás, hozzátáplálás miatt nagy elhatározásra jutottál, számíthatsz rám.

    @edespofablog

    Followers