Hosszabb útra fasírtfélékkel, mártogatóssal, házi snackekkel szoktam készülni, hogy megállva piknikezhessünk. Igyekszem praktikus és egészséges úti ebéd és snack ötleteket adni. Babáknak is.
Hat köbméter gyerekcucc, ruha, játék, könyv, etetőszék, naptej, szúnyogriasztó, lázcsillapító és mindenféle más nélkülözhetetlen színpadi kellék bepakolása mellett a másik nagy előkészület az ételek. Korábban itt gyűjtöttem össze a kisgyerekes úti tippeket.
Ha autóval indulunk, nem a kedvencünk az útközbeni szendvicsezés, maszatolás, morzsázás. De a szerencsére bízni, hogy találunk-e az ifjak bioritmusával egyidőben felbukkanó éttermet, vagy bármilyen vásárlási lehetőséget az úton pont akkor, amikor az éhhalál szele a zsenge tincsekbe kap, plusz feszültségforrás lenne.
Ezért az utazás napjára/ napjaira mindig készülök piknik pléddel és bedobozolt falatkákkal, amelyek hűtés nélkül is vígan elvannak egy napig, és egy pihenőben, talpalattnyi zöldön teljes értékű úti ebéddé alakíthatók. Összegyűjtöttem, mik azok a komponensek, amelyek jól kombinálhatók és hosszabb út alatt nálunk a legjobban beváltak.
Zöldséges vagy húsos fasírt
A legpraktikusabb holmi: a kicsiknek is kézre áll, nem kell adagolni, könnyű csipegetni. Az összetételét is úgy alakíthatjuk, hogy legyen benne hús, vagy hal, zöldség, gabona. Vegán módon is komplett fehérjeforrás lehet vöröslencsével vagy más hüvelyessel és gabonával.
Kedvenc halas, húsos fasírtjaink például: márványos halfasírt, pontyburger, nyúlfasírt, a zöldségesek közül jól fogy a törökmogyorós hajdinafasírt, áfonyás gombafasírt, brokkolis quinoa fasírt, diós sajtos spenótos fasírt, céklafasírt.
Sült hús szeletelve, vagy tépett csirke
Ha nincs idő fasírttal foglalkozni az utazás előtt, akkor sütünk pulykaszárnyat, kacsamellet vagy készítünk tépett csirkehúst, ami előre szeletelhető, adagolható, hidegen is ehető.
Mártogatós, zöldségpástétom
Kötelező elem: a száraz komponensek kenőanyaga, és egyben összekötő elem a gombócok, a ropogtatható nyers zöldségek és kenyérfélék közt. Plusz egészséges, laktató. Nagyon jól tud jönni egy szimpla avokádókrém, egy zöld hummusz, vagy vöröslencsés hummusz, egy padlizsánkrém, egy törökmogyorós sárgarépa mártogatós, vagy szintén nagy kedvenc nálunk a pkhali: a diós céklakrém.
Ha nem nyáron utazunk hosszabb időre, és a csomagtartó elég hűvös, akkor jöhet velünk egy gyorsabban romló gesztenyés hummusz, kakukkfüves gombakrém, vagy házi májkrém is.
Nyers zöldségek hasábra vágva
Mániám, hogy ha nassolhatnék támad, legyen kéznél valamennyi hasábra vágott nyers sárgarépa, uborka, karalábé, paprika, esetleg cékla. Ezek jobban is bírják az utazást, mint mondjuk a paradicsom, és ropogtatni lehet unalomból is, ha már az összes Rumini hangjáték, traktor számlálás és barchoba lecsengett. Ha megmaradnak ebédig, akkor mártogatni is tökéletesek.
Lepénykenyér, tortilla
Házi kenyeret sütni utazás előtt luxus sokat számára, de ha valakinek gluténmentes diétát kell tartania, erre is gondolnia kell. A lapos kenyereket, tortillákat szeretem ilyenkor a leginkább, mert kisebb a helyigényük, és nem kell vágni, lehet tépkedni, tekergetni, szendvicskrémbe mártogatni. Sokszor túrázunk, és a változatosság kedvéért nem mindig kenyér a kiegészítő, időnként tócsni, vagy polenta pite.
Kréker, vagy keksz, muffin
Ha van idő, sütök krékert is, például szezámos batátásat, vagy házi korpovitot (a receptje még fejlesztés alatt). Édes nassnak mindenképp lennie kell, különben lehet, hogy kiraknak a 127. kilométerkőnél. Kakaós keksz vagy banános muffin, vagy ha szuperanya tudok lenni, ez az almás süti szinte biztos, hogy jön velünk. De ezek nem pótolják a DM-ben vagy Rossmannban kapható, vagy LIDL-s gyümölcsszeleteket, úgyhogy azok kötelező elemek nálunk utazáskor (is). Sok családról tudom, milyen csodás süteményekkel, pitékkel készülnek utazásra. Mini barackos galette, túrós pite, és társai. Minden csodálatom értük.
Gyümölcsök
Több fiaskóm után, amikor azt hittem, a gyümölcsök előkészítése pikkpakk megvan, amíg a többiek a cipőjüket felveszik, az úti előkészületek idejébe muszáj beleszámolnom ezek mosását, magozását/szeletelését/darabolását is. Korábbi posztomban írtam, mennyire jól hasznosuló folyadék források, és a gyerekek hidratálásának szerethető elemei, de a dinnyék, barackok, szőlők, egyéb lédús csemegék csak a fürtről leszedve, vagy magtól megszabadítva, illetve falatnyi méretben nyújtják utazásbarát formájukat.
Házi babaétel a hozzátáplálás idején
Egyéves kor alatt is nagyon hasonló volt az alap menü, amit utazásra csomagoltunk, a fasírt, vagy hús, tortilla vagy tócsni ugyanaz, mint a családnak. Csak két plusz elemet vittünk: a nyers zöldségek mellett egy kevés sült vagy párolt zöldséget ugyanúgy hasábokra vágva, például sárgarépát, zellert, karalábét, amit fogak híján is könnyű falatkásan enni, és a fűszeresebb mártogatós helyett a legkisebbnek egyszerűbb házi pürét kenegetősként. Például batátás vöröslencse pürét, mentás paradicsomos répapürét, vöröslencsés, sült hagymás padlizsánt, rozmaringos cukkinis körte pürét, sültkarfiol pürét.
Ízesített víz vagy higított gyümölcslé
Inni persze mindig édeset akarnak. A gyümölcslevek töményen nem a legjobbak (itt írok róluk bővebben: nagyon koncentrált a fruktóz tartalmuk, és nem is oltják úgy a szomjat, így vagy egy gyümölcslevet/direktlevet higítva, vagy saját készítésű gyümölcsvizeket készítek be a kulacsokba.
Mi hiányzik még egy komplett, útközbeni piknikhez? Már csak a darazsak és hangyák.
Változatos és egészséges étrendet kialakítani a családnak rengeteg idő és energia minden egyéb feladat mellett. Étrendtanácsadásomon segítek egy hosszú távon tartható rendszert kialakítani. Bevásárlási, menü tervezési, kombinálási és újra hasznosítási terveket is adok.
Ha pedig családi receptekre, inspirációra van szükséged, kövess Facebookon, Instagramon!